خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5899
شماره مدرک : ‭ط۱۱۳‬
سرشناسه : عابدسعیدی، ژیلا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی طول اقامت بیماران و علل افزایش غیر ضروری آن در بیمارستانهای امام حسین (ع‭(‬ و آیت ا... کاشانی و مهر-سال‭۱۳۷۵ ‬/ ژیلا عابدسعیدی، صدیقه‌بیگم مجابی؛ پرویز کمالی، مریم دولو
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( بیمارستانهای امام حسین ع، کاشانی، مهر‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مراقبتهای بیمارستانی به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته و نیروی انسانی متخصص در مقایسه با مراقبتهای بهداشتی اولیه، هزینه های بالاتری را در بر دارد. با توجه به بالا بودن هزینه های بیمارستانی، استفاده مطلوب از منابع موجود اهمیت ویژه ای پیدا می کند. بررسی میزان بهره برداری از منابع بیمارستانی می تواند نشان دهنده وضعیت موجود و نقایص احتمالی باشد. شاخصهای بهره برداری از منابع بیمارستانی شامل طول مدت اقامت، درصد اشتغال تخت و چرخش تخت به نحو گسترده ای به منظور نشان دادن اثر بخشی خدمات درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.این تحقیق به روش توصیفی و به منظور بررسی طول مدت اقامت بیماران در بیمارستانهای امام حسین (ع‭(‬ و آیت ا...کاشانی و مهر در نیمه دوم سال‭ ۱۳۷۵ ‬انجام شد. در این تحقیق علاوه بر مقایسه طول مدت بستری بیماران، دلایل افزایش غیر ضروری مدت اقامت بیماران در بخشهای داخلی - خارجی ، اطفال و زنان و زایمان بیمارستانهای امام حسین (ع‭(‬ و آیت ا...کاشانی تعیین گردید. کلیه بیماران بستری در بخشهای جراحی - داخلی کودکان و زنان بیمارستان امام حسین (ع‭(‬ از مهر‭ ۱۳۷۵ ‬لغایت اسفند ماه‭ ۱۳۷۵ ‬مورد بررسی قرار گرفتند.مجموعا در طی شش ماه‭ ۲۴۹۴ ‬نفر در بخشهای مذکور بستری شدند. در طی شش ماه در بخشهای داخلی، جراحی و کودکان بیمارستان آیت ا...کاشانی‭ ۲۸۸۲ ‬نفربستری شدند. داده های تحقیق به وسیله "فرم سنجش تاخیر" که توسط سلکر درسال‭ ۱۹۸۹ ‬تدوین شده بود جمع آوری گردید. داده ها از پرونده های بیماران به فرم سنجش تاخیر منتقل شد. نتایج نشان داد که طول مدت بستری در بیمارستان آیت ا...کاشانی‭ ۴/۹ ‬روز، در بیمارستان امام حسین(ع(‭ ۵/۹۸ ‬روز و در بیمارستان مهر‭ ۳/۶ ‬بود. در هر دو بیمارستان امام حسین (ع‭(‬ و آیت ا...کاشانی تعدادی از بیماران بستری، اقامت اضافی داشتند( بدون اینکه ضرورت درمانی وجود داشته باشد‭.(.‬ دلایل افزایش طول مدت بستری در دو بیمارستان متفاوت بود. در بیمارستان امام حسین (ع‭(‬ عمده ترین دلایل افزایش اقامت بیماران شامل: انتظار برای ویزیت پزشکان مشاور، انتظار برای انجام آزمایشات تشخیصی و دریافت پاسخ آزمایش و تصمیم بیمار و خانواده بود. دلایل عمده افزایش طول مدت اقامت بیماران در بیمارستان آیت ا...کاشانی به ترتیب شامل: انتظار برای انجام آندوسکوپی و عمل جراحی، مسائل مربوط به ترخیص و انتظار برای انجام آزمایش های تشخیصی و دریافت جواب بود. ضریب اشتغال تخت در بیمارستان امام حسین (ع‭(‬‭ ۷۴/۱۹ ‬درصد اشتغال تخت مربوط به بخشهای داخلی و پایین ترین درصد اشتغال تخت مربوط به بخش زنان و مامایی بود.ضریب اشتغال تخت در بیماستان آیت ا...کاشانی‭ ۶۷/۶۴ ‬درصد بود که در این بیمارستان نیز بالاترین درصد اشتغال تخت مربوط به بخشهای داخلی و کمتر درصد تخت مربوط به بخش کودکان بود. به طورکلی درصد اشغال تخت در بخشهائی که طول اقامت بیماران بیشتر بود، بالاتر بود.
موضوع : ‭Length Of Stay - economics‬
موضوع : ‭Hospital Administration‬
موضوع : ‭Ambulatory Care Facilities‬
موضوع : ‭Bed Occupancy‬
موضوع : ‭Time Factors‬
موضوع : ‭Hospitalization‬
موضوع : ‭Inpatients‬
موضوع : ‭Patient Discharge‬
موضوع : ‭Patient Care Managment - utilization‬
توصیفگر : مدیریت مراقبت از بیمار - کاربرد‭Patient Care Managment - utilization‬
توصیفگر : ترخیص بیمار‭Patient Discharge‬
توصیفگر : بیماران بستری‭Inpatients‬
توصیفگر : بستری شدن در بیمارستان‭Hospitalization‬
توصیفگر : عوامل زمانی‭Time Factors‬
توصیفگر : اشغال تخت‭Bed Occupancy‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)