خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5903
شماره مدرک : ‭ط۹۶‬
سرشناسه : مهرپویان، پیمان، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی آزمایشگاهی تاثیر حشره‌کش های گروه تنظیم کننده رشد حشرات (تابستان۱۳۷۶ ‭(‬/ پیمان مهرپویان؛ همکاران طرح جمال نیتی، منیره مجلسی، نسرین صارمی، علیزاده طاهری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده بهداشت ( تهران، نمونه ها از بندر عباس‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مالاریا یکی از مهمترین بیماریهای انگلی در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری جهان می باشد. این بیماری مسئله درجه یک بهداشتی مناطق جنوب و جنوب شرقی ایران تلقی می شود که سالانه‭۸۰ ‬درصد موارد ابتلا از این مناطق گزارش می گردد. با توجه به کاربرد وسیع حشره‌کشها ، در کنترل آنوفلهای ناقل مالاریا و بروز و گسترش مقاومت ناقلین به سموم مختلف و نیز آلودگیهای زیست محیطی ناشی از مصرف بی‌رویه این ترکیبات، لزوم کاربرد روشهای دیگر، از جمله استفاده از ترکیبات شیمیایی کم‌خطر احساس می گردد. از میان ترکیبات مختلف موجود ، در کنترل ناقلین مالاریا حشره‌کش‌های گروه تنظیم کننده رشد حشرات‭(Insect Growh Regulator I.G.R)‬ برای استفاده در برنامه‌های مبارزه تلفیقی در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است. در بین آن‌ها دو ترکیب دیفلوبنزورون و متوپرن (آلتوسید‭(‬ پتانسیل خوبی را جهت کنترل پشه‌ها نشان داده‌اند. در مطالعات انجام شده در ایران این دو ترکیب ارزشیای شده و میزان کشندگی آنها روی آنول استفنسی مهمترین ناقل مالاریا در جنوب کشور تعیین شده است. مطالعه تجربی جهت مقایسه میزان لاروکشی و درصد جلوگیری از ظهور بالغین دو ترکیب انجام شده و اختلاف تاثیر آنها در مراحل مختلف لاروی مورد توجه قرار گرفته است. به این منظور نمونه‌هائی از حشره مورد نظر از مناطق جنوبی کشور (اطراف بندرعباس‭(‬ جمع‌آوری و به انسکتاریم دانشکده بهداشت منتقل گردید. پس از انجام پرورش نمونه‌های جوان و مسن بصورت جداگانه و تصادفی از ظرفهای پرورش موردنظر جمع‌آوری شده و به ظروف نایلونی حاوی‭ ۵۰۰ ‬میلی‌لیتر غلظت تعیین شده حشره‌کش ،‭ ۵۰ ‬عدد لارو اضافه می گردید. آزمایشات به روش استاندارد سازمان بهداشت جهانی برای‭I.G.R‬ ها انجام شده و نتایج مرگ و میر در هر ترکیب در طول یک هفته بعد از تماس تا مرگ یا بالغ شدن کیه نمونه‌ها ادامه می یافت. در پایان ادامه می یافت. در ایان نتایج جمع‌آوری شده و رای هر آزمایش دو پارامتر میزان مرگ و میر لاروی و درصد ظهور بالغین در غلظتهای مختلف تعیین می گردید. هر آزمایش در دو تکرار و در حضور شاهد انجام گرفته است. نتایج بدست آمده توسط آنالیز واریانس یک طرفه تجزیه و تحلیل گردیده است و نشان می دهد که بین درصد ظهور آنوفلهای بالغ در دو‭I.G.R‬ اختلاف معنی‌داری وجود ندارد وی در میزان مرگ و میر مرحله لاروی اختلاف معنی‌داری مشاهده می شود ‭۵)‬درصد‭.(P <‬ این مسئله حکایت از آن دارد که اگر چه هر دو ترکیب اثر مناسبی روی آنوفل استفنسی دارند وی دیفلوبنزورون مرگ و میر بیشتری را در مرحله لاروی ایجاد می نماید، مقایسه اثر ترکیبات یاد شده روی سنین مختلف لاروی ، اختلاف معنی‌داری را نشان نمی‌دهد و این به آن معناست که از نظر اثر این ترکیبات روی لاروهای جوان و مسن این آنوفل تفاوتی وجود ندارد. هر دو ترکیب پتانسیل مناسبی را برای استفاده بر علیه آنوفل استفنسی نشان داده‌اند.
موضوع : ‭Juvenile Hormones‬
موضوع : ‭Insecticides - toxicity‬
موضوع : ‭Insect Control‬
موضوع : ‭Malaria - prevention and control‬
موضوع : ‭Anopheles - pathogenecity‬
موضوع : ‭Antimalarials‬
توصیفگر : مواد ضد مالاریا‭Antimalarials‬
توصیفگر : آنوفل - بیماریزایی‭Anopheles - pathogenecity‬
توصیفگر : مالاریا - پیشگیری و کنترل‭Malaria - prevention and control‬
توصیفگر : کنترل حشرات‭Insect Control‬
توصیفگر : حشره کشها - سمیت‭Insecticides - toxicity‬
شناسه افزوده : نیتی، جمال، همکار طرح
شناسه افزوده : مجلسی، منیره ، همکار طرح
شناسه افزوده : صارمی، نسرین، همکار طرح
شناسه افزوده : طاهری، علیزاده، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)