خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5907
شماره مدرک : ‭ط۴۲۸‬
سرشناسه : موسوی جاهد، زهرا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه اشتغال به تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی با بعضی از شاخصهای ویروس هپاتیت‭B‬/ زهرا موسوی جاهد؛ همکاران طرح حوری رضوان، ساتیک تارویان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( تهران، دانشگاههای شهر تهران‭(‬، ‭۱۳۷۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی تحلیلی‭Analitical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از عواملی که باعث ایجاد هپاتیت می شود ویروس هپاتیت نوع‭B‬ یا‭HBV‬ از گروه هپادناویروسهاست. بیماری ناشی از این ویروس انتشار جهانی داشته و یکی از عمده‌ترین مشکلات بهداشتی در اغلب کشورهای دنیا بشمار می آید. مهمترین راه انتقال‭HBV‬ تزریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده است و گروههائی که در معرض خطر آلودگی با ویروس قرار دارند عبارتنداز: افرادی که خون دریافت می کنند ، معتادین تزریقی ، افرادی که در مسائل جنسی بی‌بند و بار هستند و نوزادانی که از مادران مبتلا به‭HBV‬ متولد شده‌اند. گروههای شغلی نظیر افراد کادر درمانی بیمارستانها ، کارکنان فنی انتقال خون و کارکنان آزمایشگاههای تشخیص طبی ، دانشجویان رشته‌های پزشکی و همچنین دانشجویان رشته‌های پیراپزشکی نظیر رشته علوم آزمایشگاهی در معرض خطر بیشتری هستند در مطالعه‌ای که در مورد‭ ۴۲۳ ‬نفر از دانشجوان دانشگاههای تهران انجام گرفته‌است شاخصهای تکثیر‭HBV‬ توسط تکنیک‭ELISA‬ در افراد فوق تعیین گردیده است ، نتایج نشان می دهد که‭ ۱/۴ ‬درصد از دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی دارای‭HBsAg‬ یا حامل ویروس بوده و‭ ۹ ‬درصد آنها دارای‭Anti - HBs‬ می باشند همچنین میزان تماس‭(Exposure)‬ با ویروس‭ ۱۰/۴ ‬درصد تعیین گردیده است. میزان آنتی‌بادی فوق در بین افراد مذکر بیشتر بوده و‭ ۶۳ ‬درصد می باشد.‭ ۱ ‬درصد از دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی دارای‭Anti - HBe‬ هستند که تفاوتی در میزان این آنتی‌بادی بین زنان و مردان وجود ندارد. بالاترین رقم تماس با ویروس و همچنین ناقلی در بین گروههای سنی‭ ۲۰-۲۵ ‬سال دیده شده است. میزان آلودگی با طول مدت تماس نسبت مستقیم دارد و با سابقه ابتلا به هپاتیت بستگی ندارد با توجه به نتایج فوق می توان گفت که در ایران که از نظر میزان آلودگی به‭HBV‬ در حد متوسط است گروههای در معرض خطر مثل دانشجویان رشت علوم آزمایشگاهی میزان تماس چشمگیری را نسبت به افراد عادی جامعه نشان نداده و تفاوت معنی‌داری بین افراد آلوده در بین دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی و گروه کنترل (با۰/۵ ‭z =‬ و‭ ۰/۰۱ ‬> آلفا‭(‬ وجود ندارد.
موضوع : ‭Hepatitis B Antibodies‬
موضوع : ‭Serverity Of Illness Index‬
موضوع : ‭Cross Infection‬
موضوع : ‭Carrier State‬
موضوع : ‭Hepatitis B. Viruse - pathogenecity‬
موضوع : ‭Liver Diseases - virology‬
موضوع : ‭Occupational Diseases - epidemiology‬
موضوع : ‭Students, Health Occupations‬
موضوع : ‭Laboratory Personal‬
موضوع : ‭Laboratory Infection‬
توصیفگر : عفونت آزمایشگاهی‭Laboratory Infection‬
توصیفگر : کارکنان آزمایشگاهها‭Laboratory Personal‬
توصیفگر : دانشجویان حرفه های پزشکی‭Students, Health Occupations‬
توصیفگر : بیماریهای شغلی - اپیدمیولوژی‭Occupational Diseases - epidemiology‬
توصیفگر : بیماریهای کبد - ویروس شناسی‭Liver Diseases - virology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)