خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5908
شماره مدرک : ‭ط۴۹۵‬
سرشناسه : رزاقی، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی عوارض جسمی و روانی بعد از وازکتومی/ محمد رضا رزاقی، زهرا حاجی امینی؛ همکاران طرح محمود دژکام، ژیلا عابد سعیدی، پرویز کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان پانزده خرداد و لولاگر‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: نیمه تجربی‭Quasi-experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مشکلات ناشی از افزایش سریع جمعیت لزوم استفاده از روشهای مختلف پیشگیری از بارداری را ایجاب می نماید. در این زمینه روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که هر یک از آن‌ها علیرغم اثرات مثبت دارای عوارضی نیز می باشد. امروزه وازکتومی بعنوان یکی از روشهای موثر ، بطور فزاینده‌ای در بسیاری از ممالک مورد استفاده قرار می گیرد بطوریکه تا سال‭ ۱۹۸۲ ‬حدود‭ ۵۰ ‬میلیون مرد در آمریکا تحت عمل وازکتومی قرار گرفته بودند. تا مدتها این روش را روشی بدون عارضه جانبی می شناختند ولی یافته های برخی از محققین شواهدی را از تاثیر وازکتومی بر جسم و روان افراد تحت عمل نشان می داد. بمنظور بررسی عوارض احتمال جسمی و روانی بعد از وازکتومی ، در یک تحقیق نیمه تجربی که در سال‭ ۱۳۷۳-۷۴ ‬انجام گرفت ،‭ ۳۲ ‬مرد داوطلب وازکتومی با میانگین سنی‭ ۳۹/۱ ‬سال (دامنه سنی‭ ۲۵-۵۵ ‬سال‭(‬ مراجعه کننده به مراکز بیمارستانی پانزده خرداد ولولاگر تهران انتخاب و تحت عمل وازکتومی قرار گرفتند. قبل از انجام عمل از کلیه افراد جهت تعیین وضعیت روحی و روانی تست هامیلتون و نیز بمنظور ارزیابی وضعیت هورمونی ، آزمایشات‭LH,FSH‬ پرولاکتین ، تستوسترون (با روش رادیوایمنیواسی‭(‬ و آنتی‌بادی آنتی اسپرم (با روش آگلوتیناسیون‭(‬ بعمل آمد. علاوه بر آن وضعیت میل جنسی دیسپارونیا و‭Regidity‬ نمونه‌ها مورد سنجش قرار گرفت. سه ماه بعد از عمل بجز تست هامیلتون کلیه فاکتورهای فوق با عوارض جسمی مانند درد، هماتوم ، خونریزی ، تورم و عفونت محل بررسی شد. یکسال بعد از عمل کلیه فاکتورهای تعیین شده قبل از عمل مجددا مورد ارزیابی قرا گرفتند. نتایج بدست آمده با آزمونهای آماری تی‌زوج و کای دو تحلیل گردیدند. تحقیق نشان داد که از نظر وضعیت هورمونی میانگین‭LH‬ قبل از عمل‭ ۴+-۳/۲ ‬بوده که این میزان در سه ماه اول بعد از عمل به‭ ۹/۷+-۶/۴ ‬و یکسال بعد به‭ ۳+-۲/۵ ‬رسید. براین اساس میزان‭LH‬ ابتدا افزایش معنی‌دار یافته ۰/۰۰۱)‭(P<‬ اما سپس کاهش داشته است که این کاهش نسبت به قبل از عمل معنی‌دار نبود. همچنین میانگین هورمون‭FSH‬ قبل از عمل‭ ۹/۲+-۲ ‬بوده که این میزان در سه ماه اول بعد از عمل به‭ ۱۲/۷+-۲۴/۴ ‬و در یکسال بعد از عمل به‭۳/۴+-۳ ‬‭MIU/ML‬ رسید که بدین ترتیب در مرحله اول‭FSH‬ افزایش بیشتری داشته ‭۰/۰۱)‬‭(P<‬ اما در مرحله دوم این افزایش گرچه نسبت به سه ماه اول کمتر بوده ولی در مقایسه با قبل از عمل معنی‌دار بود ‭۰/۰۰۱)‬‭.(P<‬ میانگین تستوسترون قبل از عمل‭ ۴/۳+-۱/۸ ‬بوده در سه ماه اول بعد از عمل به‭ ۶/۲+-۴ ‬و در یکسال بعد به‭۳+-۳/۱ ‬‭ng/ml‬ رسید که مقایسه میانگین تستوسترون قبل و بعد از وازکتومی اختلاف معنی‌دار آماری نشان نداد. میانگین پرولاکتین قبل از عمل‭ ۱۱۶/۶+-۱۰۰/۷ ‬بود که در سه ماه اول بعد از عمل با افزایش معنی‌دار به میزان‭ ۱۷۸/۴+-۱۷۸/۱ ‬رسید ‭۰/۰۰۱)‬‭(P<‬ ، اما یکسال بعد از عمل این میزان با کاهش معنی‌دار نسبت به قبل از عمل‭۹۰/۱+-۸۳/۷ ‬‭MIU/ML‬ شد ‭۰/۰۰۱)‬‭.(P<‬ با بررسی میزان آنتی‌بادی آنتی اسپرم ، نتایج نشان داد که قبل از عمل وازکتومی در افراد مورد مطالعه‭ ۲۵ ‬درصد از نظر وجود این آنتی‌بادی مثبت بودند در حالیکه در مرحله سه ماه بعد از عمل این میزان به‭۸۸ ‬درصد ‭۰/۰۰۵)‬‭(P <‬ و یکسال بعد از عمل به‭ ۹۴ ‬درصد (‭۰/۰۰۵ ‬‭(P<‬ رسید.
موضوع : ‭Populatio Control‬
موضوع : ‭Contraception‬
موضوع : ‭Postoperative Complications - psychology‬
موضوع : ‭Vasectomy - adverse effects‬
موضوع : ‭Sterlization Sexual - physiology‬
موضوع : ‭Sterlization Sexual - male‬
توصیفگر : عقیم سازی - مرد‭Sterlization Sexual - male‬
توصیفگر : عقیم سازی - فیزیولوژی‭Sterlization Sexual - physiology‬
توصیفگر : مجرا برداری - عوارض جانبی‭Vasectomy - adverse effects‬
توصیفگر : عوارض پس از عمل جراحی - روانشناسی‭Postoperative Complications - psychology‬
توصیفگر : پیشگیری از آبستنی‭Contraception‬
توصیفگر : کنترل جمعیت‭Populatio Control‬
شناسه افزوده : حاجی امینی، زهرا، مجری طرح
شناسه افزوده : دژکام، محمود، همکار طرح
شناسه افزوده : عابد سعیدی، ژیلا، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)