خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5913
شماره مدرک : ‭ط۱۶۲‬
سرشناسه : کریمیان، فرید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تغییرات توپوگرافیک قرنیه بعد از عمل جراحی اسکلرال با کلینگ در بیماران مراجعه کننده به مرکز پزشکی لبافی نژاد طی سالهای‭۱۳۸۰-۸۱ ‬/ فرید کریمیان، سیامک مرادیان؛ همکاران طرح آرمان مشایخی، نسیم کوهستانی، زهرا اربانی خواه، آرش انیسیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات چشم ( تهران، بیمارستان لبافی نژاد‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: روش توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف : جراحی اسکلرال برای جداسازی شبکیه باعث تغییراتی در شکل قرینه می شود که منجر به آستیگماتیسم بعد از عمل می گردد و مطالعات کراتومتریک گذشته تغییرات شعاع انحنای قرینه بعد از جراحی اسکرال با کلینگ را نشان داده اند. با توجه به اندک بودن مطالعات قبلی براساس توپوگرافی و نیز ناکافی بودن تعداد بیماران در مطالعه قبلی و قرار داد ایجاد می کندبه وسیله توپوگرافی مقایسه نموده و درنتیجه بتوان روشی را که حداقل تغییرات را بر روی شکل قرینه می گذارد را انتخاب و راه حل هایی را برای کم کردن این تغییرات ارائه شود. مواد و روشها : این مطالعه به روش‭interverntionalcase-sevies‬ انجام شده است. نمونه مورد مطالعه بیماران به بیمارستان لبافی نژاد با تشخیص جداشدگی شبکیه از نوع‭Rhegmatogenus retinal detachment‬ بوده که از بهمن‭ ۱۳۸۰ ‬تا آبان‭ ۱۳۸۱ ‬تحت عمل جراحی اسکلرال باگلینگ قرار گرفتند. بیماران براساس نوع عمل به‭ ۴ ‬گروه تقسیم بندی شده بودند. و معیارهای نوع عمل جراحی براساس محل‭break‬، تعداد‭break‬، یافتن‭break‬ و نیافتن آن ، میوپی پالا ، دژنراسیون لاتیس وسیع بوده است. یافته ها :‭ ۳۹ ‬بیمار برحسب نوع عمل جراحی وارد‭ ۴ ‬گروه گردیدند. از میان‭ ۳۹ ‬بیمار ،‭ ۲۹ ‬بیمار مرد ۷۴/۴)‭(‬ و‭ ۱۰ ‬نفر زن ‭۲۵/۶)‬‭(‬ بودند. متوس سن این افراد‭ ۵۰/۳۵ ‬سال با انحراف معیار‭ ۲۰/۰۰۰ ‬بود. حداکثر سن‭ ۸۰ ‬سال ، حداقل سن‭ ۱۳ ‬بود. در بررسی کل بیماران سیلندر قبل از عمل‭ ۱/۴۲+-۰/۷۴‬دیوپتر و میانگین سیلندر یکماه و سه ماه پس از عمل به ترتیب‭ ۲/۴۸+-۱/۹۲ ‬دیوپتر و‭ ۲/۱۹+-۱/۵۲ ‬بود که بین سیلندر قبل از عمل و یک ماه پس از عمل ‭۰/۰۱)‬‭(pvalue =‬ و سیلندر قبل از عمل و سه ماه پس از عمل ‭۰/۰۴)‬‭(pvalue =‬ اختلاف معنی دار وجود داشت ولی بین سیلندر یک ماه پس از عمل و سه ماه پس از عمل اختلاف معنی داری وجود نداشت. نتیجه گیری و توصیه ها : میزان آستیگماتیسم در کل بیماران پس از عمل افزایش یافته و تا سه ماه پیگیری به میزان قبل از عل عمل کاهش نیافته است. دراین مطالعه در هر گروه به تنهایی این افزایش معنی دار نبوده است. در گروه‭A‬ مورد بررسی میانگین سیلندر قرینه ای ،‭SRI‬،‭SAZ‬، متوسط کراتومتری قرینه افزایش و‭PVA‬ بعد از عمل کاهش نشان داده است. درگروه‭B‬ میانگین‭SRI‬،‭SAZ‬ افزایش و‭PVA‬ بعد از عمل کاهش معنی دار داشته ولی در مورد میانگین آستیگماتیسم و متوسط کراتومتری این افزایش معنی دار نبود است. در گروه‭c‬ نیز میانگین آستیگماتیسم‭SRI‬،‭SAZ‬و متوسط کراتومتری افزایش و‭PVA‬ کاهش نشان داده است.
موضوع : ‭Astigmatism - etiology‬
موضوع : ‭Corneal Topography‬
موضوع : ‭Postoperative Complication‬
موضوع : ‭Retinal Detachment - surgery‬
موضوع : ‭Scleral Buckling - adverse effects‬
توصیفگر : اسکلرال باکینگ - عوارض جانبی‭Scleral Buckling - adverse effects‬
توصیفگر : جداشدن شبکیه - جراحی‭Retinal Detachment - surgery‬
توصیفگر : عوارض پس از عمل جراحی‭Postoperative Complication‬
توصیفگر : توپوگرافی قرنیه‭Corneal Topography‬
توصیفگر : آستیگماتیسم - علت شناسی‭Astigmatism - etiology‬
شناسه افزوده : مرادیان، سیامک ، مجری طرح
شناسه افزوده : مشایخی، آرمان ، همکار طرح
شناسه افزوده : کوهستانی، نسیم ، همکار طرح
شناسه افزوده : اربانی خواه، زهرا، همکار طرح
شناسه افزوده : انیسیان، آرش ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)