خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5917
شماره مدرک : ‭ط۵۰۴‬
سرشناسه : شیردست، طاهره، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد مردان کارگر کارخانه‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در رابطه با مسائل جمعیتی و روشهای پیشگیری از بارداری/ طاهره شیردست؛ همکار طرح محسن روشنی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده بهداشت (کارخانه های تحت پوشش دانشگاه‭(‬ ، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : کشور ما به عنوان کشوری که در زمره کشورهای در حال توسعه محسوب می شود با پدیده رشد جمعیت روبروست. یکی از مهمترین جنبه‌های مواجه با رشد جمعیت مسئله دانش ، نگرش و عملکرد خانواده‌ها در زمینه مسائل جمعیتی و بکارگیری روشهای کنترل موالید است و بخصوص دانش ، نگرش و عملکرد مردان در خانواده از اهمیت بالائی برخوردار است. در پژوهش حاضر میزان دانش ، نگرش و عملکرد مردان کارگر در رابطه با مسائل جمعیتی و روشهای مختلف کنترل موالید مورد بررسی قرار گرفته است و در پایان با توجه به یافته‌های این پژوهش پیشنهاداتی ارائه گردیده است. این پژوهش یک بررسی توصیفی ست که‭ ۵۰۰ ‬نفر از کارگران مرد کارخانه‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بطریق نمونه‌گیری دو مرحله‌ای بصورت تصادفی انتخاب گردیدند و بوسیله پرسشنامه و از طریق مصاحبه مورد پرسش قرار گرفتند ، با آنالیز داده‌ها از طریق آمار توصیفی یافته‌ها مبین این امر هستند که : اکثریت واحدهای مورد پژوهش و همسران آنان در گروه سنی‭ ۲۹-۲۵ ‬سالگی و اکثریت سن ازدواج آنان‭ ۲۴-۲۰ ‬سالگی ‭ ۵۸)‬درصد‭(‬ و سن همسران آنان در زمان ازدواج اکثرا ‭ ۵۸/۴)‬درصد(‭ ۱۵-۱۹ ‬سالگی بوده است. حدود‭ ۸۰ ‬درصد نمونه‌های مورد پژوهش و همسران آنها از نطر سطح تحصیلات در سطح بیسواد بوده و بالاترین درصد‭ ۲۸/۸ ‬درصد از نمونه‌ها دارای دو فرزنده بوده و سن آنها در زمان تولد اولین فرزند اکثرا‭ ۲۰-۲۴ ‬سالگی بوده است. از نقطه نظر مشخصه‌های اقتصادی : حدود نیمی از نمونه‌ها در خانه‌های شخصی و نیمی دیگر در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می کنند و عمدتا‭ ۴۸/۸ ‬درصد نمونه‌ها را کارگران ساده تشکیل می داده و حدود‭ ۶۰ ‬درصد آنان زیر‭ ۱۰ ‬سال سابقه کار داشته و همچنین‭ ۸۷/۲ ‬درصد از همسران آنها خانه‌دار می باشند. در رابطه با سنجش میزان آگاهی‭ ۸۸ ‬درصد نمونه‌ها اراز نموده‌اند که از برنامه کنترل موالید مطع هستند و به تفکیک‭ ۷۱/۲ ‬درصد قرص‌های هورمونی ،‭ ۷۲ ‬درصد کاندوم ،‭ ۴۵/۶ ‬درصد آی یو دی ،‭ ۶۰ ‬درصد وازکتومی ،‭ ۵۹/۲ ‬توبکتومی ،‭ ۲۲/۴ ‬درصد آمپوهای تزریقی ،‭ ۱۶/۸ ‬درصد کپسولهای کاشتنی ،‭ ۲۴ ‬درصد مقاربت منقطع ،‭ ۳۸/۴ ‬درصد روش طبیعی و‭ ۲/۴ ‬درصد سایر روشها را می شناختند. در رابطه با عملکرد‭ ۶۸ ‬درصد نمونه‌ها هر کدام یک روش پیشگیری را بکار می گیرند و‭ ۳۲ ‬درصد از هیچ روشی استفاده نمی‌کنند.‭ ۲۵/۳ ‬درصد از هورمونهای خوراکی‭ ۱۴/۷ ‬درصد کاندوم ،‭ ۲۰ ‬درصد آی یو دی ،‭ ۲/۴ ‬درصد وازکتومی ،‭ ۱۷/۶ ‬درصد توبکتومی ،‭ ۳/۵ ‬درصد مقاربت منقطع و‭ ۱۶/۵ ‬درصد از روش طبیعی استفاده می کنند. دلایل عدم استفاده را به ترتیب تمایل به داشتن فرزند ، وجود عقاید مذهبی خاص ، ترس از عوارض و عدم دسترسی ذکر نموده‌اند و‭ ۱۸/۸ ‬درصد نیز بدون دلیل خاصی از روشها استفاده نمی‌کنند. اکثرا از روش انتخابی راضی هستند و تنها‭ ۱۷/۶ ‬درصد از ناراحتی جسمی ناشی از بکارگیری روشی خاص توسط نمونه‌ها یا همسرانشان شکایت دارند. منبع کسب اطلاع اکثر نمونه‌ها همسر و بستگان می باشند. در زمینه نگرش ، دیدگاه اکثر نمونه‌های مورد پژوهش دررابطه با سن ازدواج مرد و زن مثبت است و آنان بهترین سن ازدواج را برای مردان‭ ۳۰-۲۵ ‬و برای زنان‭ ۲۵-۳۰ ‬می دانند.
موضوع : ‭Knowledge, Attitude, Practice‬
موضوع : ‭Fertility - prevention and control‬
موضوع : ‭Contraception - methods‬
موضوع : ‭Population control - methods‬
موضوع : ‭Family Planing - methods‬
موضوع : ‭Contraception Behavior - male‬
توصیفگر : روش پیشگیری از آبستنی - مرد‭Contraception Behavior - male‬
توصیفگر : تنظیم خانواده - روشها‭Family Planing - methods‬
توصیفگر : کنترل جمعیت - روشها‭Population control - methods‬
توصیفگر : پیشگیری از آبستنی - روشها‭Contraception - methods‬
توصیفگر : باروری - پیشگیری و کنترل باروری - پیشگیری و کنترل‭Fertility - prevention and control‬
توصیفگر : دانش، نگرش، عملکرد‭Knowledge, Attitude, Practice‬
شناسه افزوده : روشنی، محسن ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)