خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5918
شماره مدرک : ‭ط۵۲۰‬
سرشناسه : دبیریان، اکرم، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر مصرف موضعی شیر مادر بر درمان درماتیت ناشی از کهنه در شیرخوران/ اکرم دبیران، بهاره نقوی؛ همکاران طرح مرضیه شهابی، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، بیمارستان کودکان مفید‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭clinical trial‬
يادداشت : چاپی
چکیده : درماتیت کهنه بچه یکی از انواع درماتیت تماسی در اثر وجود مواد قلیایی (صابونهای باقی‌مانده در کهنه‭(‬ و تجزیه اوره به آمونیاک در اثر کهنه بستن طولانی مدت به وسیله میکروبها در فضای بسته و مرطوب کهنه‌ها بخصوص پلاستیک بچه بوده و از اریتم گرفته تا پاپولهای اریتماتویاوزیکول و زخم دیده می شود و کودک احساس خارش نموده ، بی‌قرار می گردد (ویلی روانگ ،‭ ۱۹۹۵ ‬، ص۷۴۳ ‭.(‬ درماتیت ناشی از کهنه در شیرخواران شایع است و‭ ۷ ‬تا‭ ۱۶ ‬درصد مشکلات پوستی اطفال را شامل می شود. (جوردن ،‭ ۱۹۸۶ ‬، ص‭۵۶ ‬‭.(‬ در حال حاضر در بیمارستانها از پماد اکسید دوزنگ و یا کلوتریمازول و یا پماد‭A+D‬ برای درمان این مشکل استفاده می شود که نتیجه خوبی ندارد و درمان قاطعی نمی باشد بلکه راش ناشی از کهنه کودکان به زخم تبدیل شده و عوارض زیادی از خود به جای می گذارد که عبارتست از ایجاد زخم و اکرودرماتیت مزمن و قارچی شدن آن ناحیه می گردد و با توجه به اینکه شیوع این بمیاری در کودکان تقریبا زیاد است و حتی منجر به بستری شدن کودک در بیمارستان می گردد و هزینه زیادی را خانواده‌ها باید متقبل شوند و یافتن راه حل مناسب جهت درمان آن لازم و ضروری است. از آنجائیکه شیرمادر حاوی سلولها و ترکیبات ایمنی بخش متعددی مانند لنفوسیتها‭T‬ و‭B‬ نوتروفیل ، ماکروفاژها ، ایمونوگلوبین ، لاکتوفرین ، لیزوزیم ، فاکتوربیفیدوس ، انتروفرون ، پروستاگلاندین ، اسید آراشیدونیک ، لیپاز ، هیستامیناز می باشد که می تواند در ترمیم قرمزی و التهاب پوست موثر واقع شود. همچنین این مایع حیاتی براحتی قابل دسترس می باشد. این پژوهش به منظور بررسی تاثیر مصرف موضعی شیرمادر بر درمان درماتیت ناشی از کهنه انجام شده و پژوهش حاضر از نوع کارآزمائی بالینی است. نمونه‌های پژوهش‭ ۱۰۰ ‬نفر از شیرخواران مراجعه کننده به بیمارستان کودکان مفید که به جهت اسهال ، سپسیس ، ایکتر ، پره‌مچوریتی بستری بودند که علائم راش ناشی از کهنه را داشته و از شیرمادر تغذیه می کردند و مبتلا به بیماریهای زمینه‌ای از جمله دیابت ، اگزما ، فاویسم ، بیماری خود ایمنی و آلرژی نداشته باشد و مبتلا بیماری مادرزادی مزمن و تحت درمان با داروی ایمونوساپرسیو یا کیمیوتراپی نبودند انتخاب شدند و کودکان به دو گروه‭ ۵۰ ‬نفری تقسیم شدند، گروه اول (گروه تجربی‭(‬ ضمن مراقبتهایی چون استفاده از کهنه بیمارستانی و عدم استفاده از مشمع و شستشو بعد از هر بار اجابت مزاج و خشک کردن ناحیه دیاپر از شیرمادر بصورت موضعی به ناحیه دیاپر مالیده شد تا خشک گردد. و گروه دوم (کنترول‭(‬ نیز ضمن انجام مراقبتها دقیقا مثل گروه تجربی ، در انتخاب بجای شیرمادر ، از پماد اکسید دوزنگ استفاده شد. شیرخواران روزانه‭ ۲ ‬بار از نظر درماتیت (التهاب ، وسعت ، رنگ پوست ، زخم‭(‬ بررسی شد ، و در چک لیست ثبت می‌گردید. و دو گروه از نظر وزن ، سن ، جنس ، نوع بیماری ، شغل مادر ، تحصیلات مادر ، وضعیت اقتصادی و اجتماعی همگون شدند و به منظور تجزیه وتحلیل آماری از آزمون کای دو - کای اسکوئر استفاده گردید. و نتایج آماری نشان داد که : رنگ پوست ناحیه مبتلا به درماتیت ،‭ ۹۰ ‬درصد کودکان در گروه تجربی و‭ ۷۰ ‬درصد در گروه کنترل بعد از درمان رنگ پوستشان طبیعی شد.
موضوع : ‭Zine Oxide - therapeutic‬
موضوع : ‭Dermatitis, Contact - infant‬
موضوع : ‭Diaper Rash - therapy‬
موضوع : ‭Milk, Human‬
موضوع : ‭Diaper Rash - Infant‬
توصیفگر : بثورات ناشی از پوشک - نوزاد‭Diaper Rash - Infant‬
توصیفگر : شیر مادر‭Milk, Human‬
توصیفگر : بثورات ناشی از پوشک‭Diaper Rash - therapy‬
توصیفگر : التهاب پوستی تماسی - نوزاد‭Dermatitis, Contact - infant‬
توصیفگر : اکسید روی - استفاده درمانی‭Zine Oxide - therapeutic‬
شناسه افزوده : نقوی، بهاره ، مجری طرح
شناسه افزوده : شهابی، مرضیه ، همکار طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)