خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5919
شماره مدرک : ‭ط۱۴۹‬
سرشناسه : افشار فرد، ابوالفضل، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه‌ای اثرات بازگذاشتن زخم و بستن اولیه آن با فلپ چرخشی، بعد از برداشتن سینوس پایلونیدال/ ابوالفضل افشارفرد، محمد حسین بیرجندی؛ همکار طرح مریم جمشیدیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان شهدای تجریش‭(‬، ‭۱۳۷۴-۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭cilinical trial‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سینوس پایلونیدال یک بیماری ناحیه ساکروکوکسیژئال است که در مردان جوان و فعال جامعده شایعتر می باشد. جهت درمان این بیماری روشهای مختلفی وجود دارد ، از جمله : انسیزیون - درناژ ، اکسیزیون - باز گذاشتن زخم‭(Packing)‬ ، اکسیزیون و بستن اولیه زخم که معمولا احتیاج به بستری طولانی مدت ، زمان ترمیم زخم طولانی و همراه با میزان بالای عوارض و عود می باشند. البته روشهای ترمیمی مختلفی نیز بکار رفته و با انجام‭- Z‬ پلاستی ، فلپ رومبوئید و فلپ چرخشی ، نقص پوستی ناشی از اکسیزیون سینوس پایلونیدال را پوشانیده‌اند که نتایج بسیار خوبی را بدنبال داشته است. بمنظور یافتن روشی جهت کاهش عوارض بعد از عمل ، تسریع ترمیم زخم و کاهش عود سینوس پایلونیدال ، اثرات دو روش بازگذاشتن زخم و بستن اولیه آن با فلپ چرخشی در این تحقیق تجربی‭(Sequential Randomized Controled - trial‬ مقایسه گردید. به همین دلیل از بین‭ ۴۰ ‬بیمار مبتلا به سینوس پایلونیدال مراجعه کننده به مرکز پزشکی شهدا تجریش در سال‭ ۱۳۷۳-۷۴ ‬، فاقد بیماری زمینه‌ای قبلی و آبسه پایلونیدال حاد ، و با اندازه زخم مشابه ، برحسب اتفاق‭ ۲۰ ‬بیمار را بعنوان گروه تجربی انتخاب کرده و پس از برداشتن سینوس پایلونیدال آنها ، زخم محل اکسیزیون را توسط یک فلپ چرخشی از پوست باسن مجاور اکسیزیون ، با زاویه‭ ۶۰ ‬درجه و با اندازه‌ای متناسب با نقص پوستی حاصله ، پوشاندیم‌؛ و‭ ۲۰ ‬بیمار دیگر را نیز (برحسب اتفاق‭(‬ بعنوان گروه کنترل ، زخمشان را بعد از هموستاز کافی بازگذاشتیم. اکثر بیماران روز بعد از عمل مرخص شدند ، و در فواصل سه روز ، دوازده روز ، یکماه ، سه ماه و شش ماه بعد از عمل همه بیماران را ویزیت کرده و متغیرهای خونریزی ، ترشح ، درد و محدودیت حرکت ، ایسکمی و نکروز فلپ ، آبسه ، طول مدت ترمیم زخم و عود ارزیابی شده و با تستهای‭X‬ به توان‭ ۲ ‬و‭t‬ آزمون گردیدند. همچنین با هر گونه عارضه برخورد مناسب صورت گرفته و در تمام بیماران ، موهای اطراف محل عمل تراشیده شده و پانسمان انجام گرفت. تحقیق نشان داد که در مورد اکثر متغیرها تفاوت چشمگیر آماری بین‭ ۲ ‬گروه تجربی و کنترل وجود داشت بطوریکه : بروز خونریزی در روز اول بعد از عمل در گروه کنترل‭ ۴۵ ‬درصد دیده شده در حالیکه در گروه تجربی مشاهده نگردید ۰/۰۰۱)‭(P<‬ ، روز درد نیز در گروه کنترل‭ ۵۵ ‬درصد بیشتر از گروه تجربی ‭۰/۰۰۰۵)‬‭(P<‬ و نیز ترشح در این زمان در گروه کنترل‭ ۵۵ ‬درصد دیده شده ، در حالیکه در گروه تجربی ملاحظه نگردید ‭۰/۰۰۰۵)‬‭.(P<‬ در هفته دوم بعد از عمل بروز عوارضی چون درد در گروه کنترل‭ ۲۵ ‬درصد دیده شد وی در گروه تجربی این عارضه وجود نداشت ‭۰/۰۲۵)‬‭(P<‬ ، محدودیت حرکت در گروه کنترل‭ ۳۵ ‬درصد دیده شد وی در گروه تجربی دیده نشد ‭۰/۰۰۵)‬‭(P<‬ ؛ و نیز ترشح در گروه کنترل‭ ۶۵ ‬درصد وجود داشت ولی در گروه تجربی بروز نکرد ‭۰/۰۰۰۱)‬‭.(P<‬ در همین زمان گرچه آبسه در گروه تجربی‭ ۵ ‬درصد بروز کرد و در گروه کنترل آبسه نداشتیم ، ولی اختلاف معنی‌داری در این مورد بین‭ ۲ ‬گروه وجود نداشت. در ماه اول عارضه ترشح در گروه کنترل‭ ۴۵ ‬درصد دیده شد در حالیکه در گروه تجربی این عارضه وجود نداشت ‭۰/۰۰۱)‬‭.(P<‬ در ماه سوم عارضه نیز ترشح در گروه تجربی دیده نشد و در گروه کنترل در‭ ۱۵ ‬درصد نمونه‌ها ترشح وجود داشت وی این تفاوت معنی‌دار نبود.
موضوع : ‭Surgical Flaps‬
موضوع : ‭Wound Healing‬
موضوع : ‭Postoperative Complications‬
موضوع : ‭Surgery - methods‬
موضوع : ‭Pilonidal Sinus‬
توصیفگر : سینوس پایلونیدال‭Pilonidal Sinus‬
توصیفگر : جراحی - روشها‭Surgery - methods‬
توصیفگر : عوارض پس از عمل جراحی‭Postoperative Complications‬
توصیفگر : التیام زخم‭Wound Healing‬
توصیفگر : فلوپ های جراحی‭Surgical Flaps‬
شناسه افزوده : بیرجندی، محمد حسن ، مجری طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان، مریم ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : ابوالفضل افشارفرد، محمد حسین بیرجندی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)