خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5921
شماره مدرک : ‭ط۱۵۰‬
سرشناسه : حجتی، محسن، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه کارایی دو روش جراحی در بیماران مبتلا به‭PILONIDAL DISEASE‬/ محسن حجتی، ناصر ولایی، محمد رضا نیک شعار
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لقمان حکیم، طالقانی‭(‬، ‭۱۳۶۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analitical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : ‭PILONIDAL‬ عبارت از سینوس و یا کیستی حاوی مو یا مواد خارجی دیگر که اکثرا در ناحیه دنبالچه‭(COCCYGEAL)‬ قرار دارد و طبق نظریات موجود می تواند منشا مادرزادی و یا اکتسابی داشته باشد. با وجود اینکه این بیماری در سراسر دنیا شایع است هنوز همه‌گیری واقعی آن مشخص نشده ولی تا حدود‭ ۱/۲ ‬درصد گزارش شده است. چون کیست بزرگ می شود و آبسه و عفونت ایجاد می کند ، آن را جراحی یا کورتاژ می نمایند. برای درمان ، دو روش جراحی متداول می باشد : روش باز‭(OPEN TECHNIQUE)‬ و بسته‭.(CLOSED TECHNIQUE)‬ در مورد کارائی این دو روش درمانی بحث‌های فراوانی شده و نتایج و آمارهای مختلفی ارائه شده و هنوز هم این دو روش در مراکز مختلف دانشگاهی - علمی و درمانی - اعمال می شود (در صورتی که الزاما میزان کارآئی یکی از آنها باید بیشتر باشد‭.(‬ جهت بررسی میزان کارآئی این دو روش با متغیرهایی مانند عفونت ، باز شدن زخم ، وجود ترشح وضع گرانولاسیون ، وضعیت حفره زخم ، مصرف آنتی بیوتیک ، شکل جوشگاه ، (اسکار‭(‬ تغییر شکل ، (دفرمیتی‭(‬ ، و تعداد روزهای بستری شدن بعد از عمل جراحی در بیمارستان و همچنین پیگیری وضعیت بیماری پس از مرخص شدن از بیمارستان بمنظور تعیین کارآئی درمانی عمل با متغیرهایی مانند وضعیت حسی موضع ، خارش ، سوزش و درد هنگام نشستن یا فعالیت ، شروع بکار روزمره بعد از عمل و بالاخره عود بیماری مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد و همه‌گیری شناختی آن نیز انجام می شود. جهت دستیابی به هدف اصلی ، دو هدف اختصاصی ، یکی تعیین میزان کارآیی در روش در بیمارانی که از سال‭ ۱۳۶۰ ‬تا آبان‭ ۱۳۶۸ ‬در مراکز پزشکی ، آموزشی درمانی لقمان و طالقانی قبلا تحت عمل قرار گرفته و دیگری تعیین میزان کارآیی دو روش در بیمارانی که به مدت یک سال پس از شروع طرح (آبان۱۳۶۸ ‭(‬ به مرکز پزشکی لقمان حکیم مراجعه کردند ، تعبین گردید و در مجموع‭ ۷۴ ‬بیمار مورد بررسی قرار گرفتند. روش تحقیق در مورد هدف اختصاصی اول (گذشته‌نگر‭(‬‭(PETROSPECTIVE STUDY)‬ و در مورد هدف دوم کارآزمایی مستمر‭(SEQUENTIAL TRIALS)‬ بود که در آن بیماران مراجعه کننده به طور تصادفی با بکارگیری یکی از دو روش جراحی باز یا بسته (گروههای درمانی شاهد و تجربی‭(‬ تحت عمل قرار گرفتند.
موضوع : ‭Surgical Procedures, operative - methods‬
موضوع : ‭Pilonidal Sinus - surgery‬
توصیفگر : سینوس حاوی مو - جراحی‭Pilonidal Sinus - surgery‬
توصیفگر : اقدامات عمل جراحی - روشها‭Surgical Procedures, operative - methods‬
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، مجری طرح
شناسه افزوده : نیک شعار، محمد رضا، مجری طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : محسن حجتی، ناصر ولایی، محمد رضا نیک شعار
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)