خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5933
شماره مدرک : ‭ط۴۳۴‬
سرشناسه : همتی، یحیی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی سرواپیدمیولوژی لپتوسپیروز در بین کارکنان کشتارگاههای شهر تهران در سال‭۱۳۷۵ ‬/ یحیی همتی؛ همکار طرح ساناز ابوالفتح
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، کشتارگاههای دامی دولتی اطراف تهران‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : لپتوسپیروزیک بیماری زئونز با انتشار جهانی می باشد که توسط گروهی از میکروارگانیسم‌ها به نام لپتوسپیرا ایجاد می گردد. لتپوسپیروز انسانی یک بیماری عفونی و شغلی است که در کشورهای جهان سوم مسئله مهمی را ایجاد می نماید ولی در کشورهای پیشرفته نیز حادث می گردد. این تحقیق با هدف تعیین شیوع لپتوسپیروز در بین کارکنان کشتارگاههای غیراداری کشتارگاههای دولتی شهر تهران در سال‭ ۱۳۷۵ ‬انجام گرفت. این تحقیق به روش توصیفی بر روی‭ ۲۸۲ ‬نفر از پرسنل کشتارگاههای انجام گردید. در این تحقیق ، نمونه‌های سرمی‭ ۲۸۲ ‬نفر از پرسنل جمع آوری و جهت بررسی وجود آگلوتینین‌های لپتوسپیرال ، این سرم‌ها توسط آزمایش‭MAT(Microscopic Agglutination Test)‬ بررسی گردیدند که‭ ۲۰/۶ ‬درصد آنها مثبت بودند. کمترین تیتر سومی یک دویستم و بالاترین یک ششصدوچهارصدم می باشد. شایعترین سرووارهائی که افراد نسبت به آنها دارای آگلوتینین بودند به ترتیب : گریپوتیفوزا ‭ ۴۳/۶)‬درصد‭(‬ ، هارجو ‭ ۳۰/۶)‬درصد‭(‬ و کانیکولا ‭ ۲۵/۸)‬درصد‭(‬ بود. درصد سرم مثبت بودن با بالا رفتن سابقه خدمت ، افزایش می یابد. ۰/۰۵)‭(P<‬ بطوری که کمترین درصد سرم مثبت ‭ ۱۴/۹)‬درصد‭(‬ در افرادی که سابقه خدت آنها کمتر از‭ ۱۰ ‬سال و بیشترین سرم مثبت‌ها در سنین بالاتر از‭ ۳۰ ‬سال می باشد. بالاترین درصد سرم مثبت‌ها در سنین بالاتر از‭ ۵۰ ‬سال مشاهده گردید.این تحقیق اولین بررسی انجام شده در کارکنان کشتارگاههای کشور می باشد. با توجه به آن که‭ ۲۰/۶ ‬درصد پرسنل کشتارگاههای سرم مثبت بوده‌اند لذا باید به بیماری لپتوسیروز در کشور توجه نموده و مطالعات بیشتری انجام داد تا با استفاده از نتایج آن جهت درمان و کنترل این بیماری در کشتارگاههای اقدام نمود. با دانستن سرووارهای شایع در کشتارگاههای کشور می توان جهت ساختن واکسن مناسب اقدام نمود و گاهی مهم در جهت پیشگیری از بیمار لپتوسپیروز برداشت.
موضوع : ‭Abattoirs - manp power‬
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Occupational Diseases‬
موضوع : ‭Serodiagnosis‬
موضوع : ‭Agylutination Tests‬
موضوع : ‭Leptospira Interrogans - pathogenicity‬
موضوع : ‭Leptospirosis - epidemiology‬
توصیفگر : لپتوسپیروز - اپیدمیولوژی‭Leptospirosis - epidemiology‬
توصیفگر : لیپتوسپیرا - بیماریزایی‭Leptospira Interrogans - pathogenicity‬
توصیفگر : ‭Agylutination Tests‬
توصیفگر : تشخیص سرمی‭Serodiagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای شغلی‭Occupational Diseases‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
توصیفگر : کشتارگاهها - نیروی انسانی‭Abattoirs - manp power‬
شناسه افزوده : ابوالفتح، ساناز، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)