خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5935
شماره مدرک : ‭ط۱۶۶‬
سرشناسه : سهیلیان، مسعود، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی سیر التهابی و میزان بازیابی دید چشم پس از عمل کاتاراکت همراه با لنز داخل چشمی در بیماران مبتلا به ایریدوسیکلیت هتروکرومیک فوکس/ مسعود سهیلیان؛ همکاران طرح فرید کریمیان، ناصر ولایی، محمد علی جوادی، حمید احمدیه، محسن آذرمینا، حمید سجادی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لبافی نژاد‭(‬ی‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: نیمه تجربی‭Quasi-Exprimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماری ایریدوسیکلیت هتروکرومیک فوکس یکی از بیماریهای مزمن التهابی چشم می باشد و وقوع کاتاراکت در آن تا‭ ۷۵ ‬درصد موارد ذکر شده است. نظر به این که اغلب بیماران جوان احتیاج به دید خوب با کیفیت عالی دارند عمل کاتاراکت در آن‌ها ضروری است . پس ازعمل جراحی کاتاراکت برای درمان آفاکی و بازیابی دید ، این گونه بیماران مجبور به استفاده از عینک‌های ضخیم و یا لنزهای تماسی بودند که کیفیت نامناسب دید و مشکلات بکار بردن آنها ، جستجوی روش‌های بهتر و جدیدتری را برای درمان آفاکی این بیماران را مورد توجه قرار داد. با متداول شدن لنزهای داخل چشمی استفاده از این لنزها صورت گرفت اما با توجه به التهاب داخل چشمی استفاده از آنها توصیه نمی گردید. به منظور تعیین سیر التهابی و میزان بازیابی دید چشم پس از عمل کاتاراکت همراه با تعبیه لنز داخل چشمی یک تحقیق شبه تجربی‭quasi - experimental‬ روی تعداد‭ ۳۲ ‬چشم از‭ ۳۰ ‬یمار مبتلا به ایریدوسیکلیت هتروکومیک فوکس در بیمارستان لبافی‌نژاد تهران صورت گرفت. این تحقیق نشان دادکه تعبیه لنز در این بیماران بر روی متغییرهای وجود سلول و‭flare‬ در اتاق قدامی در ویتره قدامی و میزان‭kp‬ اثری ندارد ولی میزان چسبندگی‭P.A.S, P.S)‬ و چسبندگی عنبیه به هاپتیک لنز‭(‬ به میزان‭ ۱۲ ‬درصد را سبب می شود ۰/۰۵)‭.(P <‬ میزان دید چشم گرفتار نسبت به چشم دیگر حدود‭ ۱۸ ‬درصد کمتر ولی نسبت به وضع قبل از عمل به میزان‭ ۸۹ ‬درصد دید بیش از‭ ۲۰/۴۰ ‬را موجب می شود ‭۰/۰۵)‬‭.(P <‬ عوارض عمل جراحی به ترتیب اهمیت عبارتنداز: انواع چسبندگی و کدورت کپسول عدسی، هر کدام به میزان‭ ۱۲ ‬درصد - خونریزی اتاق خلفی‭ ۶ ‬درصد - پارگی کپسول خلفی و‭- vitreous loss‬ گلوکوم و پارگی شبکیه هر کدام‭ ۳ ‬درصد. با توجه به نتایج عمل توصیه می شود کماکان عمل جراحی پیشنهادی برای معالجه کاتاراکت این بیماران مدنظر قرار گیرد و ابزار و لوازم مورد احتیاج در اختیار پزشکان قرار داده شود.
موضوع : ‭Treatment Outcome‬
موضوع : ‭Iridocyclitis - complications‬
موضوع : ‭Aphakia, Postcataract - therapy‬
موضوع : ‭Lens Implantation, Intraocular‬
موضوع : ‭Cataract Extraction - complications‬
توصیفگر : عمل آب مروارید - عوارض‭Cataract Extraction - complications‬
توصیفگر : گذاشتن لنز در درون چشم‭Lens Implantation, Intraocular‬
توصیفگر : فقدان عدسی پس از آب مروارید - درمان‭Aphakia, Postcataract - therapy‬
توصیفگر : التهاب عنبیه و جسم سیلیر - عوارض‭Iridocyclitis - complications‬
توصیفگر : نتیجه درمان‭Treatment Outcome‬
شناسه افزوده : کریمیان، فرید، همکار طرح
شناسه افزوده : جوادی، محمد علی ، همکار طرح
شناسه افزوده : آذرمینا، محسن ، همکار طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : احمدیه، حمید، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)