خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5943
شماره مدرک : ‭ط۱۲۸‬
سرشناسه : شهیدی دادرس، محمد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی ارتباط پسوریازیس با افزایش لیپیدهای خون/ محمد شهیدی دادرس؛ همکار اصلی امیر مجدالدین امیر جوانبخت
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( تهران، بیمارستانهای لقمان حکیم و بوعلی‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analitical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : پسوریازیس یکی از بیماریهای پاپولواسکواموس مزمن پوستی است که دارای شیوع نسبتا زیادی در جامعه می باشد. مشخص شده است که بیماریهای عروق کرونری قلب در این افراد شایعتر است یکی از عواملی که در بالا بودن میزان بیماریهای عروق کرونری در این افراد محتمل می نمود ، مسئله افزایش لیپیدهای خون در مبتلایان به پسوریازیس بود که در مطالعات پیشین تناقضات زیادی در این ارتباط گزارش شده است. این مطالعه به منظور بررسی رابطه بیماری پسوریازیس با افزایش سطح لیپیدهای خون بر روی مبتلایان به این بیماری و گروه شاهد آنها انجام گرفت. تحقیق به روش مطالعه تحلیلی‭(Analytical study)‬ از نوع مورد - شاهدی‭(Case - control)‬ بر روی‭ ۶۷ ‬بیمار مبتلا به پسوریازیس و نیز‭ ۶۷ ‬فرد سالم به عنوان شاهد انجام شد. نمونه ها شامل‭ ۵۵ ‬درصد مرد و‭ ۴۵ ‬درصد زن با سن‭ ۳۷+-۱۷ ‬سال بودند. ارادی وارد مطالعه شدند که فاقد بیماریهای هایپرلیپیدمی فامیلی هایپوتیروئیدی ، سندرم نفروتیک ، نارسایی مزمن کلیه و بیماریهای بافت همبند بودند و از داروهای کاهنده چربی خون و نیز استروئید خوراکی ، سیکلوسپورین ، بتابلوکر تیازید استفاده نمی کردند. افراد گروه شاهد از نظر سن ، جنس ،‭Body Mass Index‬ ، فشار خون ، میزان فعالیت و مصرف سیگار کاملا با گروه مورد همسان‭(Match)‬ شده بودند. از هر کدام از این افراد پس از‭ ۱۴ ‬ساعت ناشتا بودن خون وریدی گرفته شد و میزان تری گلیسرید‭(TG)‬ ، کلسترول‭(chol)‬ ، لیپوپروتئین با دانسیته بالا‭(HDL)‬ توسط کیت های آزمایشگاهی رایح سنجیده شد و میزان لیپوپروتئین با دانسیته پائین‭(LDL)‬ و لیپوپروتئین با دانسیته خیلی پائین‭(VLDL)‬ محاسبه گردید. نتایج با استفاده از نرم افزار‭SPSS‬ و آزمون‭T‬ مورد قضاوت قرار گرفت. میانگین سطح‭TG‬ ،‭Chol‬ ،‭LDL‬ ،‭HDL‬ و‭VLDL‬ به ترتیب در گروه مورد‭ ۴۳ ، ۱۲۸ ، ۲۰۱ ، ۱۷۷ ‬و‭ ۳۱ ‬میلی گرم در دسی لیتر و در گروه شاهد‭ ۶۰ ، ۶۸ ، ۱۸۲ ، ۹۹ ‬و‭ ۳۶ ‬میلی گرم در دسی لیتر بود. در تمامی موارد اختلاف ها از نظر آماری معنی دار بودند ۰/۰۵)‭.(p <‬ مطالعه نشان داد که سطح سرمی‭TG‬ ،‭Chol‬ و‭LDL‬ در مبتلایان به پسوریازیس بیشتر و سطح سرمی‭HDL‬ و‭VLDL‬ کمتر است. این موضوع احتمالا یکی از دلایل بالا بودن شیوع بیماریهای عروق کرونر در این افراد می باشد. بناراین توصیه می شود که به این افراد هشدارهای لازم جهت کاهش سایر عوام خطر بیماری ها قلب و عروق داده شود و سطح چربیهای خون آنها به طور متناوب اندازه گیری شود.
موضوع : ‭Lipoproteins, V.L.D.L.‬
موضوع : ‭Lipoproteins, L.D.L.‬
موضوع : ‭Lipoproteins, H.D.L.‬
موضوع : ‭Cholestrol‬
موضوع : ‭Triglycerides‬
موضوع : ‭Hyperlipidemia‬
موضوع : ‭Lipids - blood‬
موضوع : ‭Psoriasis - complications‬
توصیفگر : پسوریازیس - عوارض‭Psoriasis - complications‬
توصیفگر : لیپیدها - خون‭Lipids - blood‬
توصیفگر : افزایش چربی خون‭Hyperlipidemia‬
توصیفگر : تری گلیسیریدها‭Triglycerides‬
توصیفگر : کلسترول‭Cholestrol‬
توصیفگر : لیپو پروتئینهای اچ. دی.ال‭Lipoproteins, H.D.L.‬
توصیفگر : لیپوپروتئینهای ال. دی. ال‭Lipoproteins, L.D.L. .‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)