خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5946
شماره مدرک : ‭ط۱۱۰‬
سرشناسه : امین پور، آزاده، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی غذای خیابانی در تهران/ آزاده امین پور؛ همکاران طرح فتانه اعتمادی، غلامرضا فتح علیان، محسن میرزائی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده انسیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور (تهران‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : غذاهای خیابانی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت از دیدگاههای اقتصادی و اجتماعی و تغذیه ای نقش قابل توجهی را برای شهرنشینان بعهده دارند. درآمد حاصل از عرضه غذای خیابان ، نقش موثر آن در اشتغال و برقراری ارتباط بین زنجیره تولید و مصرف منابع غذائی از روستا به شهر از جمله موارد مثبت در ارائه این گونه غذاها گزارش شده است. از طرفی مصرف کنندگان آن بدلایل متفاوتی چون صرفه‌جوئی در زمان سهولت در تهیه و هزینه نسبتا کم با توجه به شرایط آنان در روند زندگی شهری زمینه را برای تقاضای جدی آنان فراهم کرده است. بدین ترتیب اهمیت غذاهای خیابانی و آماده برای مصرف از نظر تامین نیازهای تغذیه‌ای شهرنشینان غیرقابل انکار است و به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان و ارزش‌های تغذیه‌ای این گونه غذاها بررسی و شناسائی کمی و کیفی آن‌ها در شهر تهران و حومه آن ضروری بنظر می رسد. در این بررسی مجموعه اطلاعات در مورد خصوصیات پرسنلی ، اجتماعی ، اقتصادی و بهداشتی عرضه کننده و همچنین خصوصیات ، آگاهی و دلایل مصرف کننده از انتخاب آنها با طرح پرسشنامه در سه ناحیه از شهر تهران بطور تصادفی گردآوری شد. بمنظور تعیین ارزشهای تغذیه‌ای و میزان آلودگی غذاها ، نمونه‌ها در محل خریداری و مورد آزمایش قرار گرفتند. بطور کلی نتایج دست آمده نشان داده است که‭ ۸۶/۹ ‬درصد مصرف کنندگان مردان و‭ ۵۴ ‬درصد در سنین فعالیت و مشغول بکار بوده اند و جهت تامین یک یا دو وعده غذای روزانه خود با صرف هزینه نسبتا پائین از غذاهای خیابانی استفاده کرده‌اند. بعلاوه تعداد قابل توجهی از مصرف کنندگان را دانش آموزان مدارس نیز تشکیل داده‌اند. دلایل عمده مصرف کنندگان جهت استفاده این گونه غذاها ، طعم و مزه و سهولت در تهیه و دسترسی بوده است. ولی آگاهی مصرف کنندگان نسبت به ارزش تغذیه‌ای غذاهای عرضه شده بسیار پائین بوده ، اگر چه به مسائل بهداشتی محیط توجه بیشتری داشته‌اند. ارزش تغذیه ای تعدادی از غذاهای معمول و سنتی چون انواع کباب ، دیزی و تخم مرغ نیمرو قابل توجه بوده و بمراتب از منابع غذائی دیگر چون انواع ساندویچ ، نان و شیرینی‌ها ارزش بیشتری را در وعده مصرفی داشته‌اند. میزان آلودگی دیزی به لحاظ نحوه پخت و مصرف ن کمترین مشکل بهداشتی را به همراه داشته ، در حالیکه ساندویچ‌ها و انواع کباب آلودگی بسیار بالا را نسبت به دیزی نشان داده‌اند. و از آنجا که عرضه کنندگان غذای خیابانی در تهیه بخشی از نیازهای تغذیه‌ای روزانه مصرف کننده نقش اساسی دارند برخورد مقطعی و نگرش منفی به این امر راه حل نبوده بلکه انتخاب یک تفکر اصولی در جهت بازسازی ساختار تهیه و عرضه و ارائه غذای سالم و بهداشتی همراه با حفظ ارزشهای تغذیه‌ای آنان ضروریست.
موضوع : ‭Urban Population‬
موضوع : ‭Health Control‬
موضوع : ‭Quality Control‬
موضوع : ‭Food Microbiology‬
موضوع : ‭Food Analysis‬
موضوع : ‭Food Contamination‬
موضوع : ‭Food Handling‬
توصیفگر : کنترل مواد غذایی‭Food Handling‬
توصیفگر : آلودگی مواد غذایی‭Food Contamination‬
توصیفگر : بررسی مواد غذایی‭Food Analysis‬
توصیفگر : میکروب شناسی مواد غذایی‭Food Microbiology‬
توصیفگر : کنترل کیفی‭Quality Control‬
توصیفگر : کنترل بهداشتی‭Health Control‬
توصیفگر : جمعیت شهری‭Urban Population‬
شناسه افزوده : اعتمادی، فتانه، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)