خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5947
شماره مدرک : ‭ط۱۵۲‬
سرشناسه : میر دهقان، علی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژیک علل نابینایی در دانش آموزان مدارس نابینایان شهر تهران در سال تحصیلی‭۷۶-۷۷ ‬/ علی میر دهقان، محمد حسین دهقان، کیومرث حیدری؛ همکار طرح مرجان خسروی جعفری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لبافی نژاد‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به اهمیت پیشگیری و درمان بیماریهایی که در کودکان منجر به نابینایی می شود و به منظور بررسی علل اتیولوژیک نابینایی و مشخص نمودن موارد قابل پیشگیری و قابل درمان آن ، این مطالعه در سطح مدارس نابینایان شهر تهران در مرکز پزشکی شهید دکتر لبافی نژاد در سال تحصیلی‭ ۱۳۷۶-۷۷ ‬به انجام رسید. این مطالعه به روش توصیفی بر روی‭ ۳۶۲ ‬نفر از دانش آموزان مقاطع مختلف آموزشی در سه مرکز آموزشی نابینایان شهر تهران انجام شد. پس از معاینات کامل دانش آموزان و تهیه فرم اطلاعاتی ، یافته های مورد لزوم اعم از جنس ، سن ، سابقه خانوادگی نابینایی یا کم بینایی ، میزان دید ، علل اتیولوژیک و موارد قابل پیشگیری و درمان از پرونده‌های آنها استخراج و مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. ‭ ۵۸‬درصد از دانش آموزان پسر و مابقی دختر بودند. میانگین سنی آنها‭ ۱۳/۵+-۴ ‬سال بود. کاهش بینایی شدید در‭ ۸۰/۹ ‬درصد وجود داشت. شایع ترین علت کمی دید بیماریهای شبکیه بود ‭ ۵۱)‬درصد‭(‬ و در درجات کمتر کاتاراکت ، آتروفی عصب باصره ، بیماریها قرنیه و سگمان قدامی ، گلوکوم ، آنوفتالمی و مالفورماسیون گلوب از علل عمده نابینایی بود.‭ ۲۵/۷ ‬درصد بیماران دارای اتیولوژی قابل درمان بودند و سابقه خانوادگی مثبت در‭ ۳۶ ‬درصد وجود دارد. میزان بیماریهای قابل پیشگیری بدون در نظر گرفتن بیماریهای فامیلیال ناچیز بود. نتایج بدست آمده حاکی از آن است که صرفنظر از اقدامات پیشگیری کننده از بروز علل اتیولوژیک نابینایی و اقدام به موقع در جهت درمان بیماریهای قابل علاج جهت جلوگیری از نابینایی در کودکان ، انجام اقدامات مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج در حد امکان و توجه به برنامه‌ریزی تنظیم خانواده می تواند درکاهش میزان بروز کودکان نابینا در آینده موثر باشد.
موضوع : ‭Vision Disorders - child‬
موضوع : ‭Blindness - prevention and control‬
موضوع : ‭Eye Diseases - complications‬
موضوع : ‭Blindness - etiology‬
موضوع : ‭Blindness - epidemiology‬
توصیفگر : نابینایی - اپیدمیولوژی‭Blindness - epidemiology‬
توصیفگر : نابینایی - علت شناسی‭Blindness - etiology‬
توصیفگر : بیماریهای چشم - عوارض‭Eye Diseases - complications‬
توصیفگر : نابینایی - پیشگیری و کنترل‭Blindness - prevention and control‬
توصیفگر : اختلالات بینایی - کودک‭Vision Disorders - child‬
شناسه افزوده : دهقان، محمد حسین ، مجری طرح
شناسه افزوده : حیدری، کیومرث، مجری طرح
شناسه افزوده : خسروی جعفری، مرجان ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)