خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5948
شماره مدرک : ‭ط۵۰۰‬
سرشناسه : سیم فروش، ناصر، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه‌ای جراحی لاپارسکوپی سنگ حالب بدون استنت، با و بدون بخیه حالب/ ناصر سیم فروش؛ همکاران طرح امیر محسن ضیائی، ناصر امیر جنتی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لبافی نژاد‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: نیمه تجربی‭Quasi - Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : این تحقیق به منظور بررسی مقایسه‌ای جراحی لاپارسکوپی سنگ حالب بدون استنت در دو گروه با و بدون سوچور حالب انجام شده است. بیماران و روشها: این تحقیق به روش تجربی‭(Quasi)‬ بمدت سه سال ۱۳۷۸-۸۰)‭(‬ در نزد‭ ۴۰ ‬بیمار با سنگ حالب که یا به علت اندازه سنگ و یا شکست روشهای دیگر درمانی کاندید جراحی لاپارسکوپی سنگ حالب شدند ، اننجام شده است. بیماران به دو گروه تقسیم شدند. در گروه اول (گروه مطالعه‭(‬‭ ۲۰ ‬بیمار قرار داشتند که حالب بعد از خارج کردن سنگ ترمیم نشد و در‭ ۲۰ ‬بیمار بعدی (گروه شاهد‭(‬ محل یورترولیتوتومی ا یک یا دو بخیه ویکریل ترمیم شد. اندازه برش حالب در هر دو گروه کمتر از یک سانتی‌متر بود. در هیچکدام از بیماران استنت حالب گذاشته نشد‭IVU .‬ قبل و حداقل‭ ۳ ‬ماه بعد ازعمل در هر دو گروه انجام شد. سایر متغیرها (سن ، وزن ، جنس ، محل سنگ ، شدت هیدرونفروز ، اندازه سنگ ، مدت زمان داشتن سنگ‭(‬ در هر دو گروه مقایسه شدند که مشابه بودند. یافته‌ها : متوسط اندازه سنگ در گروه مطالعه‭ ۱۷/۶ ‬میلی متر و در گروه شاهد‭ ۲۰/۳ ‬میلی متر بود. زمان جراحی در گروه مطالعه‭ ۹۱/۵ ‬دقیقه و در گروه کنترل‭ ۸۸ ‬دقیقه بود. فقط در یک بیمار در گروه کنترل نیاز به تجویز خون شد. در هیچکدام از بیماران نیاز به تبدیل به عمل باز نشد. متوسط پیگیری در گروه مطالعه ده ماه ‭ ۴-۱۴)‬ماه‭(‬ و در گروه شاهد‭ ۱۱ ‬ماه ‭ ۳-۱۶)‬ماه‭(‬ بود. نشت ادراری از محل درن در گروه مطالعه و شاهد هر کدام‭ ۲ ‬بیمار ‭ ۱۰)‬درصد‭(‬ بود ، بدین ترتیب اختلافی بین دو گروه موجود نبود‭(P = 30)‬ و در همه بیماران بدون دخالت متوقف شد. وضعیت‭Upper tract‬ بعد از عمل در‭ ۹۰ ‬درصد بیماران ‭ ۱۹)‬بیمار در هر گروه‭(‬ بهبود یافت. تفاوت معنی داری در بین دو گروه در مدت زمان بستری وجود نداشت‭.(p = 0/8)‬ نتیجه‌گیری : همانطور که از تجربیات قبلی ما در مطالعه‭Pilot‬ و نیز این مطالعه بر می آید، در بخش‌های که لاپارسکوپی بطور روزمره انجام می شود، جراحی لاپارسکوپی سنگ حالب به عنوان یک روش جایگزین در بیمارانی که کاندید عمل جراحی باز هستند ، محسوب می شود. و ترمیم حالب بوسیله بخیه کردن بدنبال خارج کردن سنگ در صورتیکه شکاف حالب کمتر از یک سانتی متر باشد ضروری نبوده ، نیز می توان از گذاشتن استنت قبل از جرای و بعد از خارج کردن سنگ در زمان لاپارسکوپی خودداری کرد و بیمار از دو جلسه سیستوسکوپی (قبل و بعد از عمل‭(‬ برای گذاشتن و خارج کردن استنت و همچنین ناراحی ناشی از وجود استنت در مثانه نجات داد.
موضوع : ‭Postoperative Complications‬
موضوع : ‭Sutures Techniques‬
موضوع : ‭Ureteral Calculi - surgery‬
موضوع : ‭Ureterolithotomy‬
موضوع : ‭Laparoscopy‬
توصیفگر : لاپاروسکوپی‭Laparoscopy‬
توصیفگر : برش میزنای‭Ureterolithotomy‬
توصیفگر : سنگ میزنای - جراحی‭Ureteral Calculi - surgery‬
توصیفگر : روشهای بخیه زدن‭Sutures Techniques‬
توصیفگر : عوارض پس از عمل جراحی‭Postoperative Complications‬
شناسه افزوده : ضیائی، امیر محسن ، همکار طرح
شناسه افزوده : امیر جنتی، ناصر، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : ناصر سیم فروش
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)