خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5956
شماره مدرک : ‭ط۵۴۰‬
سرشناسه : صادقی، یوسف، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مطالعه سلولهای اینترستیشیال کاخال در جدار عضلانی کولون انسان و مبتلا به هیرشپرونگ به وسیله میکروسکوپ الکترونی انتقالی/ یوسف صادقی، محمد بیات؛ همکاران طرح نغمه احمدیان کیا، حسین حقیر
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای طالقانی و مفید‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : امروزه سلولهای اینترستیشیال کاخال‭(Intersitial Cees of = Cajal ICC)‬ به عنوان حد واسطه‌ایی بین سیستم عصبی روده‌ای و سلولهای عضلانی صاف جدار لوله گوارش مطرح شده و در تنظیم عملکرد عضلانی روده نقش دارد. بنابراین احتمالا بسیاری از اختلالهای حرکتی لوله گوارش نظیر هیرشپرونگ (مگاکولون‭(‬ را می توان به طور مستقیم و غیرمستقیم به این سلولها نسبت داد. از آنجا که دستیابی به درمان موثر ، تنها براساس دانشی گسترده از عوامل کنترل کننده حرکتی لوله گوارش امکان پذیر است و از طرفی با توجه به نکات مبهمی که هنوز درباره موقعیت دقیق آناتومیک و فراساختار این سلولها وجود دارد، هدف از تحقیق حاضر ، بررسی و مقایسه فراساختار و ارتباط سلولهای اینترستیشیال کاخال در کولون سالم و مبتلا به بیماری هیرشپرونگ ، در کودکان زیر ده سال است که در سالهای‭ ۱۳۷۹ ‬الی‭ ۱۳۸۰ ‬به بیمارستانهای آیت اله طالقانی و کودکان مفید مراجعه کردند و به دنبال تشخیص بالینی این بیماری ، تحت عمل جراحی پولترو قرار گرفتند. از قسمتهای سالم و مشکوک به ابتلا ، چندین نوار باریک در جهت حلقوی یعنی عمود بر محور طولی کولون رداشته شد. سپس مراحل معمول آماده سازی بافتی جهت مطالعه با میکروسکوپ الکترونی انتقالی صورت گرفت و در نهایت نمونه‌ها با این میکروسکوپ تحت مشاهده قرار گرفتند. مورفولوژی‭ICC‬ در برشهای سالم مطالعه شد و به عنوان مبایی برای مطالعه این سلولها در موارد پاتولوژیک قرار گرفت. در مطالعه برشهای نیمه نازک بافتهای مبتلا ، در مقایسه با بافتهای سالم ، فقدان سلولهای گانگلیونی سیستم عصبی داخلی و افزایش قابل ملاحظه عصب‌دهی روده توسط سیستم عصبی خارجی به وضوح قابل مشاهده بود. در مطالعه روشهای فوق نازک ، از مقایسه فرا ساختار‭ICC‬ در بافتهای سالم با بافتهای مبتلا به نظر می رسد که رخی ویژگیهای‭ICC‬ نظیر جسم سلولی طویل ، هسته بزرگ ، کروماتین متراکم روی غشای داخلی هسته ، وجود کاوئولها ، تیغه پایه و فیلامنتهای بینابینی که در این تحقیق در نمونه‌های سالم مشاهده شدند ، در شرایط پاتولوژیک نیز حفظ شده ، لیکن تنوع کلی ارگانلها (میتوکندری ، شبکه آندوپلاسمی صاف و گرانولار و‭(...‬ کاهش یافته بود. به عبارتی نشانه‌ای از ارگانلهای دخیل در فعالیت ضربان‌سازی احتمای‭ICC‬ دیده نشد. در مطالعه تصاویر حاصل از برشهای فوق نازک بافتهای سالم ،‭ICC‬ غالبا" در موقعیت بینابینی ، در حد فاصل سلولهای عضلانی صاف از یک طرف و تنه‌های عصبی از سوی دیگر واقع شده بودند. به نظر می رسد که موقعیت بینابینی‭ICC‬ تاییدی بر این فرضیه است که این سلولهای به عنوان حد واسطهایی در انتقال عصبی جدا روده درگیر هستند ، به این معنا که این سلولها تحت تاثیر سیستم عصبی روده ای تحریک شده ، پس از سنتز نورتونسمیترهای مهاری ، آنها را به سلولهای عضلانی صاف منتقل می کنند. موقعیت بینابینی و ارتباط وسیع‭ICC‬ با شبکه های عصبی و سلوهای عضلانی صاف سبب اعمال نقش مهاری این سلولها می شود. در مطالعه تصاویر حاصل از برشهای فوق ناک قسمتهای مبتلا ، در اکثر موارد در اطراف شبکه های عصبی ، اثری از‭ICC‬ در بافتهای سالم وجود دارند ، در اینجا وجود نداشت. به نظر می رسد فقدان حضور‭ICC‬ و ارتباطات آن درجدار کولون بیماران مبتلا به هیرشپرونگ نقش احتمای وضعیت غیرطبیعی سلولهای اینترستیشیال کاخال را در بروز اختلالات حرکتی لوله گوارش و منجمله هیرشپرونگ مطرح می کند.
موضوع : ‭Enteric Nervous System - pathology‬
موضوع : ‭Colon - innervation‬
موضوع : ‭Colon - physiopathology‬
موضوع : ‭Hirschsprung Disease - child‬
موضوع : ‭Hirschsprung Disease - physiopathology‬
توصیفگر : بیماری هیرشپرونگ - فیزیوپاتولوژی‭Hirschsprung Disease - physiopathology‬
توصیفگر : بیماری هیرشپرونگ - کودک‭Hirschsprung Disease - child‬
توصیفگر : کولون - فیزیوپاتولوژی‭Colon - physiopathology‬
توصیفگر : کولون - عصب رسانی‭Colon - innervation‬
توصیفگر : ‭Enteric Nervous System - pathology‬
شناسه افزوده : بیات، محمد، مجری طرح
شناسه افزوده : احمدیان کیا، نغمه ، همکار طرح
شناسه افزوده : حقیر، حسین ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)