خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5961
شماره مدرک : ‭ط۴۸۲‬
سرشناسه : برومند خاجانی، پروین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : ارزیابی محل و نوع آلودگیهای ماشین دیالیز و تجهیزات مربوطه در بیمارستانهای آموزشی وابسته به علوم پزشکی های تهران در سال‭۱۳۷۸ ‬/ پروین برومند خاجانی، محمد بهبهانی؛ همکاران طرح زینت کمالی، سعید مهر پرور
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، بیمارستانهای آموزشی تحت پوشش دانشگاه‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : همودیالیز یک روش درمانی تهاجمی بوده که طی آن خون بیمار به منظور تصفیه از آب و مواد زاید نیتروژنی و املاح و الکترولیتهای اضافی به خارج از بدن فرستاده شده و تبادلات به توسط غشاء نیمه تراوای کلیه مصنوعی (صافی‭(‬ انجام می گیرد. ازجمله عوارض همودیالیز ابتلاء به عفونت در بیماران را می توان مطرح کرد، بطورریکه هنوز علت عمده مرگ و میر بیماران را عفونت تشکیل می دهد، طی مطالعات انجام شده در بخش‌های دیالیز که به منظور بررسی علل شیوع عفونتهای خونی و واکنش های تب زا در بیماران انجام گرفته ، یکی از عوامل عمده در این زمینه را آلودگیهای تماسی از طریق پرسنل مراقبت کننده و نیز آلودگی دستگاه تصفیه آب‭(RO)‬ ، مایع دیالیز و سیستم تحویل مایع در ماشین دیالیز برشمرده اند. این پژوهش به منظور تعیین محل و نوع آلودگیهای ماشین دیالیز و تجهیزات مربوطه در بیمارستانهای آموزشی شهر تهران در سال‭ ۱۳۷۸ ‬انجام شد. مطالعه به روش توصیفی در‭ ۱۰ ‬بیمارستان آموزشی و‭ ۳۳ ‬دستگاه دیالیز ‭ ۲۴)‬عدد ماشین کوب ،‭ ۹ ‬عدد ماشین گامبرو‭(‬ که به طور تصادفی انتخاب شده بودند انجام شد. ابتدا از قسمتهای مختلف که به ترتیب شامل قسمت خروجی دستگاه تصفیه آب‭(RO)‬ ، سطوح خارجی کاتتر حامل محلول دیالیز غلیظ به ماشین ، محلول دیالیز غلیظ ، لوله برنده محلول دیالیز به صافی و لوله ناقل مایعات زاید اولترافیلتره بودند ، در لحظه شروع دیالیز و‭ ۲ ‬ساعت بعد از آن نمونه گیری به عمل آمد. همچنین در روز نمونه گیری عملکرد پرسنل نیز از جنبه‌های کنترل عفونت با استفاده از چک لیست مورد مشاهده و ثبت قرار گرفت. در مجموع‭ ۲۵/۸ ‬درصد از ماشین ها دارای آلودگی از نوع باسیل گرم منفی اکسید از مثبت و‭ ۱۳/۶ ‬درصد دارای آلودگی کوکسی گرم مثبت کاتالاز مثبت بودند ، در دستگاه آب از‭ ۱۰ ‬مورد ، تنها‭ ۲ ‬مورد آلودگی از نوع کوکسی گرم مثبت و باسیل گرم منفی اکسید از مثبت دیده شد. تنها‭ ۱۲ ‬درصد از نمونه های مربوط به سطوح خارجی کاتتر حامل محلول دیالیز به ماشین و‭ ۳ ‬درصد از نمونه های مربوط به محلول دیالیز غلیظ دارای آلودگی بودند.‭ ۵۴/۵ ‬درصد از لوله های حامل محلول دیالیز آماده شده به صافی و‭ ۵۴/۶ ‬درصد از لوله های ناقل مایعات اولترافیلتره از صافی ، آلودگی را نشان دادند که اکثرا" از نوع باسیل گرم منفی و کوکسی گرم مثبت بودند. در رابطه با عملکرد پرسنل از جنبه های کنترل عفونت در شروع دیالیز‭ ۳۷/۳ ‬درصد ، حین دیالیز‭ ۳۱/۵ ‬درصد ، پایان دیالیز‭ ۵۷ ‬درصد و دستورالعملهای کلی بخش دیالیز ،‭ ۵۷/۵ ‬درصد از پرسنل نکات مربوطه را بطور کامل انجام دادند.
موضوع : ‭Equipment And Supplies‬
موضوع : ‭Infection Control‬
موضوع : ‭Air Pollutants, Occupational‬
موضوع : ‭Equipment Contamination - statistical and numerical data‬
موضوع : ‭Hemodialysis Units, Hospital‬
موضوع : ‭Renal Dialysis - instrumentation‬
توصیفگر : دیالیز کلیه - استفاده از ابزار و وسایل‭Renal Dialysis - instrumentation‬
توصیفگر : بخش های همودیالیز بیمارستان‭Hemodialysis Units, Hospital‬
توصیفگر : آلودگی وسایل - داده های آماری و عددی‭Equipment Contamination - statistical and numerical data‬
توصیفگر : آلاینده های هوای محیط کار‭Air Pollutants, Occupational‬
توصیفگر : کنترل عفونت‭Infection Control‬
توصیفگر : وسایل و تجهیزات پزشکی‭Equipment And Supplies‬
شناسه افزوده : بهبهانی، محمد، مجری طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
شناسه افزوده : مهر پرور، سعید، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)