خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5965
شماره مدرک : ‭ط۳۶۹‬
سرشناسه : بحرینیان، عبدالمجید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع اختلال افسردگی در دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ عبدالمجید بحرینیان؛ همکاران طرح مرتضی مهاجر، بهروز کاتوزیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده‭ ؟ ‬(تهران، دانشکده پرستاری و مامای دانشگاه شهید بهشتی تهران‭(‬، ‭۱۳۷۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : افسردگی پدیده ای است که با تغییر خلق شروع می شود و این تغییر ممکن است روزها ، ماهها، و سالها بطول انجامد و فرد را به درجات مختلف دچار و اندوه ، ناامیدی، بدبینی، احساس گناه احساس پوچی و عدم توانایی نماید. این اختلال دگرگونی دربرداشت ، رفتار، عملکرد جسمانی و افکار فرد افسرده را درپی دارد. طبق یک برآورد‭ ۸۰ ‬درصد بیمارانی که خودکشی کرده‌اند عمدتا" افسرده هستند و بیماران افسرده حداقل‭ ۲۵ ‬بار بیشتر از سایرین به خودکشی اقدام می کنند، دانشجویان پزشکی که همواره با بیمار در ارتباط هستندو این امر ممکن است علاوه بر ایجاد اختلال در تحصیل موجب بروز حوادث تاسف بار غیرقابل پیش‌بینی برای آنان شود و به فرض که چنین دانشجویانی تحصیلات خود را بخوبی نیز به پایان رسانند صلاحیت حرفه‌ای آنان مورد تردید قرار می‌گیرد. دانشجویان پرستاری و مامائی که موضوع این پژوهش هستند و بخش مهمی از زندگی خود را به بیمارداری می‌گذرانند در صورت ابتلا به اختلال روانی و افسردگی نه تنها خدماتشان به حال بیماران مفید نخواهد بود ، بلکه به علت اختلال فکری و احساس بی‌کفایتی که دارند موجب سردرگمی برای بیمار اختلال در محیط کار و تحمل پیامدهای ناگوار برای خود خواهند بود. در این پژوهش‭ ۳۷۷ ‬نفر از دانشجویان دختر و پسر دوره‌ها و مقاطع مختلف این دانشکده به طریق طبقه‌ای تصادفی مورد بررسی قرار گرفتند آزمودنیها و پرسشنامه‭Beck‬ و‭Zung‬ که افسردگی را می‌سنجند و یک پرسشنامه حاوی اطلاعات دموگرافیک داده شد آزمون‭Beck‬ شیوع اختلال افسردگی را بین دانشجویان‭ ۳۶ ‬درصد نشان داد که‭ ۲۲ ‬درصد دارای افسردگی خفیف و‭ ۴ ‬درصد دارای افسردگی متوسط بودند. آزمون زونک میزان افسردگی را در این گروه‭ ۵۲ ‬درصد نشان داد، که از این میزان‭۲۶ ‬درصد دارای افسردگی خفیف‭ ۱۷ ‬درصد افسردگی متوسط ،‭ ۸ ‬درصد افسردگی شدید داشتند. افسردگی با وضعیت مسکن ، اقتصادی ، رضایت از رشته تحصیلی، نحوه گذران اوقات فراغت بیماری ، از دست دادن عزیزان ، وجود جو صمیمی در محیط خانواده و نیز با پیشرفت تحصیلی از نظر آماری ارتباط معنی‌دار دارد ، برای اولین بار در ایران آزمون زونک با‭Beck‬ سنجیده شد که ضریب همبستگی بدست آمده میزان شیوع افسردگی در این پژوهش با کمی افزایش یافته‌های مطالعات بدست آمده گذشته در این زمینه را تائید می‌کند. با توجه به اینکه حرفه پزشکی شغلی پراسترس است پیشنهاد می‌شود حتی المقدور موقع ورود افراد به این رشته‌ها از سلامت روانی آنان اطمینان حاصل گردد و علاوه بر این با ایجاد مرکز مشاوره روانی در دانشگاه در زمینه بیماریابی و کمک به افراد مشکل دار گام مهمی برداشته شود جدا برگزار کردن آزمون میان دختران و پسران و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و نیز عدم همزمانی اجرای آزمون میان آنان و همچین انتخاب روز جمعه رای برگزاری آزمون دختران و عدم تساوی درصد افراد شرکت کننده از هر مقطع بدلیل کم بودن آمار دانشجویان بعضی مقاطع از محدودیتهای این پژوهش هستند.
موضوع : ‭Disease Out Break‬
موضوع : ‭Students, Nursing - psychology‬
موضوع : ‭Students, Health Occupations - psychology‬
موضوع : ‭Depression - etiology‬
موضوع : ‭Depression - diagnosis‬
موضوع : ‭Depression - epidemiology‬
توصیفگر : افسردگی - اپیدمیولوژی‭Depression - epidemiology‬
توصیفگر : افسردگی - تشخیص‭Depression - diagnosis‬
توصیفگر : افسردگی - علت شناسی‭Depression - etiology‬
توصیفگر : دانشجویان حرفه‌های بهداشتی - روانشناسی‭Students, Health Occupations - psychology‬
توصیفگر : دانشجویان پرستاری - روانشناسی‭Students, Nursing - psychology‬
توصیفگر : شیوع بیماری‭Disease Out Break‬
شناسه افزوده : مهاجر، مرتضی ، همکار طرح
شناسه افزوده : کاتوزیان، بهروز ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)