خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5966
شماره مدرک : ‭ط۳۹۷‬
سرشناسه : جفرودی، یوسف، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی استرپتوکک بتاهمولیتیک گروه‭B‬ در فلور طبیعی مهبل زنان در سنین باروری مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش در سالهای‭۱۳۷۲-۷۳ ‬/ یوسف جفرودی؛ همکاران طرح جعفر نصوحی، فتانه الهی، فاطمه سماعی تهرانی، فرهاد مداوی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان شهدای تجریش‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : در این تحقیق هدف بررسی شیوع استرپتوکک بتا همولتیک گروه‭B‬ در فلور طبیعی مهبل زنان مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش در سالهای‭ ۷۲ ‬و‭ ۷۳ ‬بود. افراد مورد مطالعه از بین زنانی که جهت مراقبتهای قبل از زایمانی به درمانگاه مراجعه می‌کردند و زنانی که به درمانگاه ژینکولوژی مراجعه می‌کردند و نیز زنان مراجعه کننده با شروع دردهای زایمانی انتخاب شدند. افراد این سه گروه می بایستی در سنین باروری قرار داشته و بنابراین زنان یائسه در بررسی نهائی حذف شدند. به علاوه افراد مورد مطالعه علائمی از سرویسیت و واژینیت نداشتند. افرادی که با خونریزی واژینال مراجعه می کردند درصورتی که خونریزی خفیف بود انتخاب می شدند. کلیه افراد مورد مطالعه حداقل تا یک هفته قبل از مراجعه آنتی‌بیوتیک مصرف نکرده بودند. در پرسشنامه تنظیمی برای هر بیمار سن ، سن حاملگی ، زمان سیکل قاعدگی ، روش جلوگیری از حاملگی ، مراجعه جهت زایمان و در صورت پارگی کیسه آب طول مدت پارگی ، وجود علائم بیماری سیستمیک از جمله تب و سابقه برخی بیماریها بخصوص دیابت مورد توجه قرار گرفت. جهت هر بیمار نمونه‌بردای از آندوسرویکس و دیواره واژن بوسیله سوآپ استریل انجام و کشت و اسمیر تهیه و در صورت تاخیر در اعزام کشت به آزمایشگاه ، نمونه در انکوباتور نگهداری می شد. طرح تحقیقاتی بصورت مطالعه مقدماتی‭(PILOT STUDY)‬ در فروردین‭ ۱۳۷۲ ‬شروع شد و پس از تصویب طرح در مهرماه‭ ۱۳۷۲ ‬با جدیت بیشتری دنبال و در مهرماه‭ ۱۳۷۳ ‬با جمع آوری‭ ۶۱۴ ‬نمونه خاتمه یافت. از مجموع‭ ۶۱۴ ‬نمونه در بررسی نهایی‭ ۵۱ ‬مورد به علت یائسگی به حساب نیامد و از‭ ۵۶۳ ‬مورد‭ ۲۶۸ ‬مورد حامله بودند و‭ ۲۹۵ ‬مورد حامله نبودند. در مجموع تنها سه مورد کشت مثبت استرپتوکک بتا همولتیک گروه‭B‬ گزارش شد که رقمی در حدود‭ ۰/۵ ‬درصد را مطرح می کند و از سه مورد مثبت دو مورد حامله بودند که در کل زنان حامله رقم‭ ۰/۸ ‬درصد گزارش شد. در حالی که شیوع کلونیزاسیون در آمارهای خارجی‭ ۵ ‬تا‭ ۳۰ ‬درصد گزارش می شود و به نظر می رسد که علت آن بی‌بند باری روابط جنسی در غرب است چه در مواردی که استرپتوکک بتا همولتیک گروه‭B‬ در فلور طبیعی واژن یافت می شد کشت اسپرم زوج جنسی هم مثبت بوده که در حقیقت باید نوعی بیماری مقاربتی تلقی شود. بعلاوه نادر بودن سپتسمی ناشی از استرپتوکک بتا همولتیک گروه‭B‬ که در آمار مولفینی غربی بخصوص امریکائی شایعترین عامل و در آمار مولفین و محققین ایرانی وجود ندارد می بایستی بعلت سطح پائینی کلونیزاسیون باکتری مزبور در فلور طبیعی واژن زنان ایرانی باشد. تهیه اسمیر بعنوان وسیله‌ای که در زمان کوتاه می‌توانست کمک کننده باشد و زنان پرخطر را مشخص کند در طرح تحقیقاتی انجام شده مورد استفاده قرار گرفت و از‭ ۳۶۲ ‬مورد گزارش اسمیر که در دست است‭ ۲۱ ‬مورد کوکسی گرم مثبت گزارش شد که فقط در یک مورد کشت هم از نظر استرپتوکک بتاهمولتیک گروه‭B‬ مثبت بود و این روش کمک کننده تشخیص داده نشد که با نظر برخی از محققین مطابقت دارد در حالیکه دیگر برکارائی روش مزبور تاکید دارند.
موضوع : ‭Gestational Age‬
موضوع : ‭Streptococcal Infection - immonology‬
موضوع : ‭Diagnosis, Laboratory‬
موضوع : ‭Streptococcal Infection - diagnosis‬
موضوع : ‭Streptococcus Agalactia‬
موضوع : ‭Vaginal Diseases‬
توصیفگر : بیماریهای مهبلی‭Vaginal Diseases‬
توصیفگر : استرپتوکوک آگالاکتیا‭Streptococcus Agalactia‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - تشخیص‭Streptococcal Infection - diagnosis‬
توصیفگر : تشخیص آزمایشگاهی‭Diagnosis, Laboratory‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - ایمنی شناسی‭Streptococcal Infection - immonology‬
توصیفگر : سن آبستنی‭Gestational Age‬
شناسه افزوده : نصوحی، جعفر، همکار طرح
شناسه افزوده : الهی، فتانه ، همکار طرح
شناسه افزوده : سماعی تهرانی، فاطمه ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)