خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5969
شماره مدرک : ‭ط۵۲۱‬
سرشناسه : زهری انبوهی، سیما، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی روشهای مقابله در والدین کودکان مبتلا به سرطان مراجعه کننده به درمانگاههای تخصصی بیمارستانهای آموزشی شهر تهران در سال‭۱۳۷۵ ‬/ سیما زهری انبوهی؛ همکاران طرح کیانوش هاشمیان، علی دلاور، سعید مهر پرور، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، درمانگاههای تخصصی مراکز آموزشی‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : وجود بیماری مزمن و یا بدخیم، بیمار و خانواده‌ای وی را با شدت بیشتری وادار به ایجاد سازگاری می نماید و باعث بکارگیری توانایی مقابله‌ای آنان جهت برقراری آرامش و تعادل می گردد. روشهای مقابله شامل تمام فعالیتهای شناختی و حرکتی فرد در جهت حفظ تمامیت جسمی و روانی، تصحیح عملکردهای زیان بخش و محدود کردن وسعت آسیب‌های پیش آمده می باشد. با توجه به تعداد قابل ملاحظه بیماران مبتلا به سرطان بخصوص در گروههای سنی مختلف کودکان و روشهای درمانی پرهزینه و طولانی مدت و عوارض ناشی از سیر بیماری و درمانها، والدین این کودکان بعنوان اولین افرادی که در معرض این تنش زاها قرار می گیرند، ناگزیر بر اتخاذ روشهایی در جهت تعدیل اثرات تنش زاها می گردد که تحت عنوان "روشهای مقابله" بررسی می گردند. در این پژوهش هدف تعیین روشهای مقابله در والدین کودکان مبتلا به سرطان مراجعه کننده به درمانگاههای تخصصی مراکز آموزشی شهر تهران می باشد. برهمین اساس‭ ۳۹۷ ‬نفر از والدین کودکان مبتلا به سرطان مراجعه کننده به‭ ۷ ‬مرکز آموزشی درمانی دارای واحد انکولوژی در شهر تهران به روش نمونه‌گیری تدریجی در طی‭ ۳ ‬ماه ، که کودکانشان بین‭ ۱-۱۲ ‬سال سن داشتند، انتخاب گردیدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه‌ای برگرفته از جدول مقابله جالوویس بوده که روشهای مقابله را در دو قسمت هیجان مدار و مشکل مدار طبقه‌بندی نموده است. پژوهش در یک مرحله و یک گروه انجام گرفت ، بعد از تکمیل پرسشنامه توسط واحدهای پژوهش یافته‌های منتج این مطالعه شامل موارد زیر می گردد، ‭ ۴۷/۴‬درصد زن و‭ ۵۲/۶ ‬درصد مرد با میانگین سنی‭ ۳۵/۸۹ +- ۸/۷۴ ‬بوده که‭ ۵۳/۳ ‬درصدی بی‌سواد یا تحصیلات درحد ابتدایی داشته‌اند.‭ ۹۰/۹ ‬درصد ساکن شهر و‭ ۸۷/۷ ‬درصد از نوع بیماری کودک مطلع بوده‌اند. بیشترین روشهای مقابله مورد استفاده شامل دعا کردن ، امیدواری ، برخورد منطقی با مشکل ، کسب اطلاعات بیشتر، فکر کردن به راه حلهای مختلف می باشد. و کمترین روشهای مورد استفاده عبارتنداز مقصر شمردن دیگران، مصرف داروی مسکن و آرامبخش، ناامیدی، هیچ عملی انجام ندادن و دست به هر کاری زدن برای مشکل. همچنین مشخص گردید عامل جنس ، سن ، سطح تحصیلات ، اطلاع والدین از بدخیم بودن بیماری کودک و مرحله بیماری از متغیرهای موثر در میزان استفاده از روشهای مقابله می باشد.
موضوع : ‭Parenting - psychology‬
موضوع : ‭Family Practice‬
موضوع : ‭Parent - child relations‬
موضوع : ‭Attitude‬
موضوع : ‭Adaptation, Psychology‬
موضوع : ‭Neoplasms - child‬
موضوع : ‭Neoplasms - psychology‬
توصیفگر : سرطانها - روانشناسی‭Neoplasms - psychology‬
توصیفگر : سرطانها - کودک‭Neoplasms - child‬
توصیفگر : سازگاری روانی‭Adaptation, Psychology‬
توصیفگر : نگرش‭Attitude‬
توصیفگر : روابط کودک والد‭Parent - child relations‬
توصیفگر : عملکرد خانواده‭Family Practice‬
توصیفگر : ‭Parenting - psychology‬
شناسه افزوده : هاشمیان، کیانوش ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)