خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5970
شماره مدرک : ‭ط۲۲۱‬
سرشناسه : احمدی، فائزه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر "سم بوتولینوم - آ" داخل جلدی در درمان فوکال هیپر هیدروزیس در بیمارستان لقمان حکیم/ فائزه احمدی؛ همکار طرح غلامعلی شهامی؛ مشاور طرح اذن الله آذرگشب
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لقمان حکیم‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: کار آزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : فوکال هیپرهیدروزیس به معنای افزایش تعریق در یک یا تعدادی از محل‌های آناتومیک مانند : کف دست ، کف پا و زیر بغل می باشد. این بیماری شایع ، با اتیولوژی نامشخص می تواند باعث اختلال در عملکردهای فردی ، شغلی و اجتماعی فرد شود. درمانهای مختلفی برای کنترل بیماری در دسترس است ، از آن جمله می توان به درمانهای سیستمیک ، موضعی ، جراحی و یونتوفورز اشاره کرد که تمامی این درمانها اثر کوتاهی داشته و همراه با عوارض متعددی هستند. در چند سال اخیر ، روش جدیدی توسط اثر داخل جلدی سم بوتولینوم.آ جهت درمان این بیماران معرفی شده ، تحقیقات متعددی در خارج از کشور گویای موفق بودن این روش و طولانی بودن اثر و بی عارضه بودن آن در کاهش تعریق این بیماران می باشد با توجه به انیکه در کشور ما مطالعه جامعی در این مورد انجام نشده ، بر آن شدیم تا بر روی اثر بخشی سم بوتولینوم.آ بصورت داخل جلدی در درمان این بیماران بپردازیم. تعداد‭ ۳۲ ‬بیمار مبتلا به فوکال هیپرهیدروزیس که تحت درمانهای بدون پاسخ و مختلف بودند وارد طرح تحقیقاتی شدند. در این میان‭ ۲۰ ‬بیمار به افزایش تعریق کف دست ،‭ ۷ ‬بیمار به افزایش تعریق زیر بغل و‭ ۵ ‬بیمار به افزایش تعریق کف پا مبتلا بوده‌اند. در تمام بیماران از داروی‭(Botulinum toxin A) Dysport‬ بصورت داخل جلدی تزریق شد و مدت‭ ۲۰ ‬هفته پیگیری بعمل آمد. در‭ ۳۱ ‬بیمار ‭ ۹۷)‬درصد‭(‬ پاسخ دیده شد و در‭ ۲۷ ‬بیمار ‭ ۸۴)‬درصد‭(‬ مدت اثر بهبودی بیش از‭ ۱۶ ‬هفته بطول انجامید. تنها عارضه‌ای که فقط در بیماران هیپرهیدروزیس کف دست دیده شد ، یک ضعف عضلانی خفیف در مشت کردن بود که حدود‭ ۳ ‬هفته باقیماند و در‭ ۹ ‬بیمار از این گروه دیده شد. در پایان می توان به این مطلب اشاره کرد که این روش مناسب و کم عارضه می تواند در درمان فوکال هیپرهیدروزیس بعنوان یک روش موفق بکار رود.
موضوع : ‭Drug Therapy - adverse effects‬
موضوع : ‭Injections, Subcutaneous‬
موضوع : ‭Hyperhidrosis - drug therapy‬
موضوع : ‭Botulinum Toxin Type A - theraputic use‬
توصیفگر : ‭Botulinum Toxin Type A - theraputic use‬
توصیفگر : تعریق بیش از حد - دارو درمانی‭Hyperhidrosis - drug therapy‬
توصیفگر : ‭Injections, Subcutaneous‬
توصیفگر : دارو درمانی - عوارض جانبی‭Drug Therapy - adverse effects‬
شناسه افزوده : شهامی، غلامعلی ، همکار طرح
شناسه افزوده : آذرگشب، اذن الله ، مشاور طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : فائزه احمدیمشاور طرح اذن الله آذرگشب
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)