خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5977
شماره مدرک : ‭ط۳۷۲‬
سرشناسه : بحرینیان، عبدالمجید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی فراوانی و شدت جرائم در بیماران مبتلا به اختلالات روانی ارجاع شده به بخش روانپزشکی قانونی سازمان پزشکی قانونی کشور - تهران از مهرماه‭ ۱۳۷۹ ‬الی مهر‭۱۳۸۰ ‬/ عبدالمجید بحرینیان؛ همکاران طرح صفا مقصود لو، آرش قدوسی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بخش روانپزشکی پزشکی قانونی‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی - تحلیلی‭Descriptive - Analytical‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مقدمه : از زمانی که حقوقدانان از روانپزشکان خواستند تا در مورد وضعیت روانی مجرمین اظهار نظر کنند ، نقش روانپزشکان در تعیین و تبیین میزان صحت و سلامت روانی فرد و میزان مسئولیت کیفری وی حائز اهمیت زیادی شد. هدف از انجام این مطالعه آن است که با شناخت عوامل موثر در جرم زائی و جرمهای خشونت بار در بیماران مبتلا به اختلالات روانی گروههای پرخطر را شناسایی و راههای پیشگیری از بروز جرم را بررسی کنیم. متد و روش : در این مطالعه‭ ۲۰۰ ‬بیمار مبتلا به اختلال روانی که از جانب دادگاه جهت بررسی وضعیت روانی و تعیین مسئولیت کیفری به بخش روان پزشکی پزشکی قانونی ارجاع شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. و پرسشنامه‌ای که شامل نوع بیماری ، نوع جرم ارتکابی ، شدت جرم ، فاکتورهای دموگرافیک و وضعیت معاینه روانی را شامل می شود، جهت آنان تکمیل گردید. نتایج: از بین‭ ۲۰۰ ‬بیمار ، بیشترین مجرمین را بیماران مبتلا به اختلال شخصیت تشکیل می دادند در حالیکه شدیدترین جرائم را بیماران سایکوتیک بویژه اسکیزوفرنی و اختلال هذیانی مرتکب شده بودند. همچنین شیوع جرم دراین بیماران با جنس مذکر ، مجرد بودن ، عدم پذیرش درمان و سربار خانواده بودن ارتباط معنا داری داشت ۰/۰۱)‭(p=‬ در حالیکه با عواملی مثل سطح تحصیلات و وضعیت اقتصادی خانواده ، مصرف الکل و مواد و سابقه بروز جرم در بستگان نزدیک و طول مدت بیماری ارتباطی نداشت. شدت جرم فقط با نوع بیماری مرتبط بود و ارتباطی با سایر عوامل نداشت. بحث: از آنجا که یکی از راههای کاهش شیوع جرم در جامعه پیشگیر از وقوع آن است در مورد بیماران مبتلا به اختلالات روانی نیز با شناسایی بیماران پرخطر و تحت پوشش درمان قرار دادن آنان به ویژه در مورد بیمارانی که پذیرش درمانی ندارند می توان از بروز جرم در طیف وسیعی از بیماران روانی جلوگیری کرد و باید این پیشگیری را جزء مهمی از برنامه درمانی قلمداد نمود.
موضوع : ‭Mental Health Services‬
موضوع : ‭Forensic Psychiatry‬
موضوع : ‭Criminal Psychology - etiology‬
موضوع : ‭Mental Health - diagnosis‬
موضوع : ‭Personality Disorders - epidemiology‬
موضوع : ‭Personality Disorders - diagnosis‬
موضوع : ‭Mental Disorders - epidemiology‬
موضوع : ‭Mental Disorders - diagnosis‬
موضوع : ‭Crime - psychology‬
توصیفگر : جرم - روانشناسی‭Crime - psychology‬
توصیفگر : اختلالات روانی - تشخیص‭Mental Disorders - diagnosis‬
توصیفگر : اختلالات روانی - اپیدمیولوژی‭Mental Disorders - epidemiology‬
توصیفگر : اختلالات شخصیت - تشخیص‭Personality Disorders - diagnosis‬
توصیفگر : اختلالات شخصیت - اپیدمیولوژی‭Personality Disorders - epidemiology‬
توصیفگر : بهداشت روانی - تشخیص‭Mental Health - diagnosis‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)