خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5978
شماره مدرک : ‭ط۵۳۹‬
سرشناسه : زالی، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مطالعه رابطه بین هلیکو باکتر پیلوری و دیسپلازی آدنوماتوز معده/ محمد رضا زالی؛ همکاران اصلی طرح فرزانه (بتول‭(‬ رحیمی، محمود کریمی، آزیتا نوروزی، علی زرگر کوچه، محمد جواد احسانی اردکانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده‭ ؟ ‬(تهران، بیمارستانهای طالقانی و مهراد‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی (مورد شاهدی(‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سرطان معده یکی از مشکلات مهم کشورهای آسیا ، آمریکای جنوبی و برخی از قسمت های اروپایی است. میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان در کشورهای مختلف متفاوت است و حتی اختلافی به اندازه‭ ۷ ‬برابر در‭ ۲۳ ‬کشور توسعه یافته بین سالهای‭ ۸۴-۸۵ ‬مشاهده گردیده است. محققان کشورهای مختلف برای تحلیل این اختلاف درصدد تعیین عومل موثر در ایجاد سرطان معده برآمده‌اند ، نتایج حاصل شده تا این زمان نشان داده است که اختلاف در شیوع این بیماری در نقاط مختلف می تواند ناشی از عوامل محیطی و تغذیه‌ای باشد و در حقیقت گمان می رود کاهش سرطان درک شور آمریکا به علت بهبود عوامل غذایی و محیطی بوده است. از جمله این عوامل محیطی می توان به نقش مواد غذایی از جمله نیتراتها هلیکوباکترپیلوری، استعمال سیگار و وضعیت اجتماعی و اقتصادی اشاره نمود.هلیکوباکترپیلوری با منبع انتشار تقریبا ناشناخته در کشورهای پیشرفته در زیر سن‭ ۳۰ ‬سال شایع نمی باشد ولی بالای این سن مرتبا بیشتر می شود و به پیک خود یعنی‭ ۴۰-۶۰ ‬درصد در سنین بالای‭ ۵۰ ‬سالگی می رسد. ولی در کشورهای در حال توسعه در دهه اول زندگی بیشتر از‭ ۵۰ ‬درصد مثبت شده و بعد از‭ ۴۰-۵۰ ‬سالگی به حدود‭ ۱۰۰ ‬درصد می رسد. و به همین دلیل اگر به فرض نقش هلیکوباکتر در ایجاد سرطان معده یک روند طولانی مدت باشد می توان توجیه خوبی برای بالا بودن شیوع سرطان معده در کشورهایی باشد که درصد بالایی از شیوع هلیکوباکترپیلوری نیز داندر. هدف: هدف از این پژوهش تعیین نقش هلیکوباکتر در ایجاد دیسپلازی در بیماران مراجعه کننده به دو بیمارستان طالقانی و مهرداد و تعیین قدرت تشخیصی روش‌های مختلف هلیکوباکترپیلوری می باشد. روش اجرا: این مطالعه ازنوع موردی - شاهدی می باشد که در آن به کلیه افرادی که با علائم گوارشی از جمله درد ، تهوع ، نفخ ، خونریزی دستگاه گوارشی فوقانی یا تحتانی ، دیسفاژی ، بی اشتهایی و سوزش سردل به مرکز مورد نظر مراجعه نموده‌اند و اندیکاسیون آندوسکوپی داشته‌اند اجازه ورد به مطالعه داده شده است. پس از خارج کردن بیماران با سابقه مصرف آنتی بیوتیک و امپرازول در طی سه ماهه اخیر و همچنین بیماران شناخته شده سرطان معده که از عوامل موثر در عدم تشخیص وجود هلیکوباکتر می باشند گروه مورد و شاهد جدا گردیده‌اند. در این مطالعه گروه مورد افراد مبتلا به دیسپلازی آدنوماتوز با توجه به گزارش پاتولوژی می باشند و گروه شاهد به افرادی اطلاق می گردد که در مشاهده آندوسکوپی و پاتولوژی هیچگونه ضایعه غیرطبیعی نداشته‌اند.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Pathologic Signs Of Diseases‬
موضوع : ‭Digestive System Neoplasms - diagnosis‬
موضوع : ‭Stomach Neoplasms - etiology‬
موضوع : ‭Helicobacter Pylori - pathogenecity‬
موضوع : ‭Stomach Neoplasms - pathology‬
توصیفگر : سرطانهای معده - آسیب شناسی‭Stomach Neoplasms - pathology‬
توصیفگر : هلیکوباکتر پیلوری - بیماریزایی‭Helicobacter Pylori - pathogenecity‬
توصیفگر : سرطان معده - علت شناسی‭Stomach Neoplasms - etiology‬
توصیفگر : سرطانهای دستگاه گوارش - تشخیص‭Digestive System Neoplasms - diagnosis‬
توصیفگر : علایم بیماری‭Pathologic Signs Of Diseases‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
شناسه افزوده : رحیمی، بتول (فرزانه‭(‬، همکار طرح
شناسه افزوده : کریمی، محمود، همکار طرح
شناسه افزوده : نوروزی، آزیتا، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)