خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5979
شماره مدرک : ‭ط۳۴۳‬
سرشناسه : وحید گلپایگانی، مجتبی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی نحوه توزیع تنش و جابجایی در توده ماگزیلا طی درمان ارتوپدیک‭RAPID MAXILLARY EXPANSION‬ با تکنیک آنالیزاجزا محدود‭(FEM)‬/ مجتبی وحید گلپایگانی، ژینوس حیدری؛ همکاران طرح بهمن طوطیایی، مجید حاجی فرجی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : ‭Rapid Maxillary Expansion‬ تکنیک انتخابی جهت تصحیح کراس بایت خلفی اسکلتال همراه با تنگی ماگزیلا می باشد. اگر چه فرضیه عریض نمودن ماگزیلا توسط باز کردن در زمیانی کام‭(Midpalatal suture)‬ به سالهای‭ ۱۸۶۰ ‬برمی گردد، ولیکن تاکنون تحقیقات انجام شده در رابطه با این تکنیک درمانی ، تنها بر مبنای مطالعات سفالومتریک ، هیستولوژیک و کلینیکی بوده است. این تحقیق با هدف "بررسی نحوه توزیع تنش و جابجایی در توده ماگزیا طی درمان ارتوپدیک‭Rapid Maxillary Expansion‬ با تکنیک آنالیز اجزاء محدود‭(FEM)‬" در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، در سال تحصیلی‭ ۱۳۷۷-۷۸ ‬انجام گرفت. یک مدل کامپیوتری سه بعدی از ماگزیلا ، به کمک تصاویر‭C.T‬ از فک بالای جمجمه خشک یک انسان جوان تهیه گردید. پس از تکمیل مدل هندسی ماگزیلا و اپلاینس‭RME‬ ، شرایط مرزی مدل ، تعریف و تعیین گردید. سپس نیروهایIbf‭ ۳‬و‭Ibf‬‭ ۲۰‬به ترتیب در طی دو مرحله و در جهت بازوهای اپلانیس ، بر مدل هندسی ماگزیلا اعمال گردید. نتایج : "حداکثر تنش‌های کششی در دندانهای پایه ، بویژه دندان پایه قدامی ، کمی بالاتر از محل اعمال نیرو دیده می شود. همچنین مقادیر نسبتا زیادی از تنش‌های کششی در بخشهای فوقانی زائده پیشانی ،‭orbital sufrface‬ ،‭Infraorbital margin‬ و زائده گونه‌ای مشاهده می گردد. در اطراف درز میانی کام و نیز سطوح طرفی زوائد آلوئلر نیز تنش های کششی بصورت مشخصی دیده می شوند. نحوه جابجایی دو نیمه ماگزیلا در پلن فرونتال ، بصورت یک مثلث نمایش داده شد که راس آن در ناحیه‭frontomaxillary suture‬ و قاعده آن در محل دندانها بود. جابجایی به سمت پایین در سطوح خلفی و میانی زوائد کامی استخوان ماگزیلا ، کف قدامی حرفه بینی ،‭Anterior nasal spine‬ و نقطه‭A‬ دیده شد." نتایج مذکور ، علاوه بر مطابقت با بسیاری از مطالعات سفالومتریک ، هیستولوژیک و کلینیکی انجام شده در رابطه با تکنیک‭RME‬ ، پیش‌بینی تغییرات بوجود آمده در کلینیک را امکان پذیر ساخته و شناخت مناسبی از نحوه عمکرد این تکنیک درمانی را فراهم می سازد.
موضوع : ‭Palatal Expansion Technique - instrumentation‬
موضوع : ‭Orthodontics - anatomy and histology‬
موضوع : ‭Orthodontics, Corrective‬
موضوع : ‭Cephalometry‬
موضوع : ‭Dental Models‬
موضوع : ‭Dental Arch - anatomy and histology‬
موضوع : ‭Maxilla - therapy‬
موضوع : ‭Cross Bite‬
موضوع : ‭Malocclusion - therapy‬
توصیفگر : روی هم قرار گرفتن نادرست دندانها - درمان‭Malocclusion - therapy‬
توصیفگر : کراس بایت‭Cross Bite‬
توصیفگر : فک بالا - درمان‭Maxilla - therapy‬
توصیفگر : قوس دندان - کالبد شناسی و بافت شناسی‭Dental Arch - anatomy and histology‬
توصیفگر : مدلهای دندان‭Dental Models‬
توصیفگر : سفالومتری‭Cephalometry‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)