خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5981
شماره مدرک : ‭ط۳۳۰‬
سرشناسه : قائم مقامی، احمد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای اثر فلوسینولون استونید و تریامسینولون استونید بر لیکن پلان دهانی علامتدار/ احمد قائم مقامی، آذر دربندی؛ همکاران طرح زیبا ملکی، ناصر ولایی، مریم جمشیدیان تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : لیکن پلان بیماری آماسی مزمن پوستی مخاطی با علت ناشناخته است. درصد شیوع آن در کل جمعیت‭ ۰/۷-۲/۲ ‬درصد می باشد. این بیماری علاوه بر علائم پوستی تظاهرات دهانی نیز دارد ، به طوری که تظاهرات دهانی آن هشت برابر علائم پوستی است. و از این نظر بیشتر مورد توجه دندانپزشکان قرار می گیرد. در حال حاضر درمان با استفاده از کورتیکواستروئیدها ، آنالوگهای ویتامین‭A‬ ، گریزوفالوین کرایوسرجری ، اشعه ماوراء بنفش و هیدروکرئین می باشد. از بین درمانهای ذکر شده ، کورتیکواستروئیدها از همه موثرتر شناخته شده‌اند. بسیاری از تحقیقات فلوسینولون استوئید در خمیر چسبنده را داروی بسیار موثری در درمان لیکن پلان دهانی معرفی کرده‌اند و اختلاف آماری معنی‌دار در گروه مصرف کنندگان این دارو نسبت به گروه شاهد بدست آورده‌اند. با وجود این هنوز درمان قطعی این بیاری مشخص نشده است. در این تحقیق‭squentional randomize control-double blind trial‬ اثر فلوسینولون استونید در اورابیس‭FAO‬ و تریامسینولون استونید در اورابیس‭TAO‬ بر لیکن پلان دهانی علامتدار در بخش بیماری های دهان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۴ ‬مقایسه گردید. به همین منظور‭ ۴۸ ‬بیمار لیکن پلان دهانی علامتدار به طور تصادفی و به ترتیب ورود در دو گروه‭FAO‬ و‭TAO‬ قرار گرفتند. بیماران هیچ بیماری سیستمیک و سابقه مصرف هیچگونه دارویی تا دو ماه قبل از درمان نداشتند و طریق مصرف داروها سه بار در روز و به مدت‭ ۳ ‬هفته بود. پس از انتخاب بیماران ، نمونه ها از لحاظ بهداشت دهان (وجود جرم‭(‬ ، آلرژی دارویی ، محل ضایعات ، نوع ضایعات ، اندازه ضایعات ، درد و سوزش ، عفونت قارچی ، سن ، جنس و میزان تحصیلات مورد بررسی قرار گرفتند. و در پایان هفته دوم و سوم این نتایج با تحقیقات قبلی انجام شده مطابقت دارد همچنین در تحقیقات قبلی در مورده اندازه ضایعات از آزمون کیفی استفاده شده ولی در این تحقیق از آزمون کمی استفاده گردیده و روش اندازه‌گیری ضایعات برحسب سانتیمتر مربع می باشد. و در نتیجه نتایج دقیق‌تر بدست آمده است. با استفاده ازمطالب فوق نتیجه می گیریم که داروی‭FAO‬ داروی بسیار موثری در حذف علائم و نشانه‌های بیماری لیکن پلان دهانی می باشد.
موضوع : ‭Oral Manifestation‬
موضوع : ‭Triamcinolone Acetonide - therapeutic use‬
موضوع : ‭Fluocinolone Acetoride‬
موضوع : ‭Lichen Planus, Oral - drug therapy‬
توصیفگر : لیکن پلان دهانی - دارو درمانی‭Lichen Planus, Oral - drug therapy‬
توصیفگر : فلوسینولون استونید - استفاده درمانی‭Fluocinolone Acetoride‬
توصیفگر : ‭Triamcinolone Acetonide - therapeutic use‬
توصیفگر : تظاهرات دهانی‭Oral Manifestation‬
شناسه افزوده : دربندی،آذر، مجری طرح
شناسه افزوده : ملکی، زیبا، همکار طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : احمد قائم مقامی، آذر دربندی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)