خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 5988
شماره مدرک : ‭ط۳۲۴‬
سرشناسه : اردوبازاری، مرتضی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع مال اکلوژنهای دندانی فکی و دفورمیتی فک و صورت در دانش آموزان‭ ۱۲-۱۵ ‬ساله شهر تهران در سال‭۱۳۷۳ ‬/ مرتضی اردبازاری؛ همکاران طرح علی حیدری، داوود جعفری، ادریس ساکتی لنگرودی، ناصر ولایی، سعید مهرپرور، مریم جمشیدیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، مدارس راهنمایی مناطق بیست گانه آموزش و پرورش‭(‬، ‭۱۳۷۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مال اکلوژن به عنوان یک معضل در دندانپزشکی مورد توجه بسیاری از محققین در سراسر دنیا بوده است که اهمیت این مسئله از کثرت مطالعاتی که بر روی نژادهای مختلف و به روشهای مختلف انجام گرفته است مشهود است. پیشگیری به عنوان یک اصل کلی در کلیه زمینه‌های علوم پزشکی از جمله دندانپزشکی شناخته شده است. و به همین خاطر وجود یکسری اطلاعات اولیه و زمینه‌ای برای طراحی برنامه‌های پیشگیری و در مرحله بعد برنامه‌های درمانی ضروری به نظر می رسد. اهمیت طراحی این نوع برنامه‌ها با توجه به مشکلات موجود جهت آموزش پرسنل تخصصی و تخصیص هزینه‌ها و امکانات درمانی برای درمان عوارض ناشی از عدم تشخیص سریع و درمان مال اکلوژنها مشهود است. از آنجایی که شیوع مال اکلوژنها در نژادهای مختلف متفاوت می باشد و آمار و ارقام ارائه شده توسط محققین خارجی قابل تعیمیم به جامعه ایرانی نمی باشد ، در این تحقیق به منظور داشتن اطلاعات نسبتا دقیقی از شیوع انواع مال اکلوژنها در نژاد ایرانی بر آن شدیم تا شیوع مال اکلوژنها و دفورمیتی فک و صورت را در شهر تهران بررسی کنیم. تحقیقات انجام شده توسط محققان پیشین نشان داده است که شیوع مال اکلوژن از حداقل‭ ۶۵/۵ ‬درصد در سرخپوستان آمریکا‭(34.I)‬ و‭ ۶۵/۷ ‬درصد در مصریها‭(44)‬ و حداکثر‭ ۱۰۰ ‬درصد در سوئدیها‭(19)‬ متغیر می باشد. شیوع دفورمیتی (شکاف لب و کام‭(‬ نیز از حداقل‭ ۰/۲ ‬نفر در هر هزار تولد‭(35)‬ و حداکثر‭ ۳/۷۳ ‬نفر در هر هزار تولد‭(50)‬ متغیر می باشد. این تحقیق به روش نمونه‌گیری تصادفی چند مرحله‌ای در‭ ۶۰ ‬مدرسه راهنمایی شهر تهران ‭ ۳۰)‬مدرسه دختران و‭ ۳۰ ‬مدرسه پسرانه‭(‬ بر روی‭ ۲۵۱۹ ‬نفر از دانش‌آموزان‭ ۱۲-۱۵ ‬ساله این مدارش در سال‭ ۱۳۷۳ ‬انجام گرفت. روی این تحقیق‭descriptive‬ و تکنیک اجرای آن‭Observation‬ و‭Interview‬ بوده است. نمونه بوسیله انترنهای دانشکده دندانپزشکی و تحت سرپرستی یک متخصص ارتودنسی تحت معاینه کلینیکی قرا گرفته‌اند. نتایج بدست آمده در این تحقیق نشان می دهد که از بین‭ ۲۵۱۹ ‬نمونه بررسی شده ‭ ۹۱/۴)‬درصد‭(‬ دارای مال اکلوژن‭ ۸/۶ ‬درصد دارای اکلوژن نرمال می باشند.
موضوع : ‭Students‬
موضوع : ‭Maxilla - abnormalities‬
موضوع : ‭Jaw Abnormalities - diagnosis‬
موضوع : ‭Mandible - abnormalities‬
موضوع : ‭Mouth Abnormalities‬
موضوع : ‭Malocclusion - prevention and control‬
موضوع : ‭Malocclusion - epidemiology‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندان ها - اپیدمیولوژی‭Malocclusion - epidemiology‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندان ها - پیشگیری و کنترل‭Malocclusion - prevention and control‬
توصیفگر : ناهنجاریهای دندان‭Mouth Abnormalities‬
توصیفگر : فک پایین - ناهنجاریها‭Mandible - abnormalities‬
توصیفگر : ناهنجاریهای فک - تشخیص‭Jaw Abnormalities - diagnosis‬
توصیفگر : فک بالا - ناهنجاریها‭Maxilla - abnormalities‬
توصیفگر : دانش آموزان‭Students‬
شناسه افزوده : حیدری، علی ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)