خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6003
شماره مدرک : ‭ط۵۷۴‬
سرشناسه : همایونی، محمد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه اثر دو رژیم دارویی حاوی فورازولیدون و بیسموت بر ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری در مبتلایان به زخم دوازدهه/ محمد همایونی، آرمان احمدزاده؛ همکاران طرح همایون زجاجی، عباسعلی محرابیان، بابک نوری نیر
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، بیمارستان شهدای تجریش‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : زخم دوازدهه با شیوع‭ ۵-۱۵ ‬درصد از بیماریهایی است که هر ساله عوارض جانی و مالی زیادی در کشورمان بجا می گذارد. امروزه با اثبات ارتباط قطعی زخم دوازدهه و ارگانیسم هلکوباکترپیلوری‭(H.Pylori)‬ ریشه کنی این باکتری در درمان قطعی این زخم اهمیت ویژه‌ای یافته است. رژیمهای درمانی مختلفی برای ریشه‌کنی ،‭H.Pylori‬ پیشنهاد شده‌اند که متداولترین آن ترکیب بیسموت و آموکسی سیلین (یا تتراسایکلین‭(‬ و مترونیدازول می باشد. باتوجه به گزارشهای موفقیت در ریشه‌کنی این باکتری با رژیمهای داروئی حاوی فورازولیدون و با توجه به در دسترس بودن و قیمت پائین‌تر آن نسبت به داروی بیسموت ما را بر آن داشت مطالعه کنترل شده‌ای بر روی بیماران مبتلا به زخم دوازدهه مراجعه کننده به بیمارستان شهداء تجریش انجام دهیم روش تحقیق کارآزمایی بالینی از نوع : ‭Sequential randomized control double blind trial‬ بود که بر روی‭ ۱۵۱ ‬نفر بیمار‭ ۸۳ ‬مرد و‭ ۶۸ ‬زن انجام گرفت. پس از انجام اندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی در بیماران مشکوک به زخم دوازدهه و تائید تشخیص توسط اندوسکوپی ، تست اوره‌آز سریع‭(rapid urease)‬ بر روی نمونه بیوسی از مخاط آنتر معده این بیماران انجام گرفت که در صورت مثبت شدن تست آلوده به‭H.Pylori‬ تلقی می شدند سپس بیماران بصورت تصادفی در یکی از گروه‌های درمانی‭A‬ (رژیم درمانی بیسموت و آموکسی سیلین و مترونیدازول‭(‬ یا‭B‬ (فورازولیدون و آموکسی سیلین و مترونیدازول‭(‬ قرار می گرفتند طول مدت درمان دو هفته بود و بیماران پس از اتمام درمان از نظر عوارض جانبی دارویی مجددا معاینه می شوند و فرم مربوط به عوارض دارویی برای آن‌ها تکمیل می شد. یکماه پس از پایان درمان از بیماران مجددا اندوسکوپی بعمل می‌آمد در بیمارانی که تست‭rapid urease‬ منفی پیدا می کردند نمونه بیوپسی از آنتر برای پاتولوژیست ارسال می شد و در صورت دیده نشدن‭H.Pylori‬ در ریزبینی با رنگ آمیزی گمیسا بیماران درمان شده تلقی می شدند. از مجموع‭ ۱۵۱ ‬نفر بیمار وارد شده در مطالعه‭ ۸۱ ‬نفر به دلایل مختلف کنار گذاشته شدند و از‭ ۷۰ ‬نفری که دوره درمان را کامل کردند‭ ۳۶ ‬نفر متعلق به گروه‭A‬ و‭ ۳۴ ‬نر متعلق به گروه‭B‬ بودند. از این‭ ۷۰ ‬نفر در مجموع‭ ۳۲ ‬نفر مونث و‭ ۳۸ ‬نفر مذکر بودند و میانگین سنی برای گروهA‭ ۴۳/۵ ‬سال و برای گروه‭B‬‭ ۳۸/۶ ‬سال بود. در مجموع‭ ۷۱ ‬مورد عوارض دارویی در گروه‭B‬ دیده شد که همگی عوارض جزئی نظیر تغییر در رنگ مدفوع ، طعم تلخ دهان تهوع و احساس خستگی و ضعف بودند. ‭ ۱۳۵‬مورد عوارض دارویی در گروه‭B‬ مشاهده گردیدند که‭ ۴ ‬مورد آن عوارض جدی نظیر یک مورد اغتشاش شعور و چهار مورد خس خس سینه بودند و بقیه جزء عوارض جزئی بودند. در پایان مطالعه مشخص گردید از‭ ۷۰ ‬نفر بیمار مورد مطالعه‭ ۱۷ ‬نفر از‭H.Pylori‬ مثبت باقی ماندند که از این تعداد‭ ۱۳ ‬نفر متعلق به گروه‭A‬ و‭ ۴ ‬نفر به گروه‭B‬ بودند و بعبارت دیگر‭ ۳۰ ‬نفر از بیماران گروه‭B‬ ‭۸۸/۲)‬درصد‭(‬ درمان قطعی شده بودند در حالیکه تنها‭ ۲۳ ‬نفر از بیماران گروه‭A‬ ‭ ۶۳/۸)‬درصد‭(‬ درمان شده بودند ‭۰/۰۲۵)‬‭.(P <‬ در پایان مطالعه نتایج بدست آمده تائید کننده فرضیات قبلی دال بر موثر بودن فورازولیدون در رژیمهای دارویی ترکیبی بر علیه‭H.Pylori‬ بود. همچنین اثبات نمود رژیمهای درمانی حاوی فورازولیدون موثرتر از رژیمهای درمانی حاوی بیسموت در درمان‭H.Pylori‬ می باشند.
موضوع : ‭Metronidazole - therapeutic use‬
موضوع : ‭Tetracycline - therapeutic use‬
موضوع : ‭Amoxicillin - therapeutic use‬
موضوع : ‭Furazolidone - therapeutic use‬
موضوع : ‭Bismuth - therapeutic use‬
موضوع : ‭Helicobacter Pylori - phathogenicity‬
موضوع : ‭Helicobacter Pylori - drug effects‬
موضوع : ‭Duodenal Ulcer - pathology‬
موضوع : ‭Duodenal Ulcer - drug therapy‬
توصیفگر : زخم اثنی عشر- دارو درمانی‭Duodenal Ulcer - drug therapy‬
توصیفگر : زخم اثنی عشر - آسیب شناسی‭Duodenal Ulcer - pathology‬
توصیفگر : هلیکوباکتر پیلوری - اثرات دارویی‭Helicobacter Pylori - drug effects‬
توصیفگر : هلیکوباکتر پیلوری - بیماریزایی‭Helicobacter Pylori - phathogenicity‬
توصیفگر : بیسموت - استفاده درمانی‭Bismuth - therapeutic use‬
توصیفگر : فورازولیدون - استفاده درمانی‭Furazolidone - therapeutic use‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)