خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6004
شماره مدرک : ‭ط۳۵۸‬
سرشناسه : فلاحی نژاد قاجاری، مسعود، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه خمیر دندانهای ایرانی و نمونه های استاندارد خارجی از نظر جذب فلوراید در دندانهای دائمی‭(INVITRO)‬/ مسعود فلاحی نژاد قاجاری، پیوند معینی؛ همکاران طرح فرهاد رئوفی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هدف از این بررسی ارزیابی میزان جذب فلوراید‭(fluoride Uptake)‬ توسط مینای سالم ، پس از کاربرد دو نوع خمیر دندان یکی حاوی سدیم فلوراید‭(NaF)‬ و دیگری سدیم منوفلورو فسفات‭(SMFP)‬ تولید شده در ایران و مقایسه آنها با انواع استاندارد مشابه خارجی می باشد.‭ ۴۰ ‬دندان پرمولر اول سالم که به منظور درمانهای ارتودنسی کشیده شده بودند ، بصورت تصادفی به‭ ۴ ‬گروه تقسیم شده و در هر گروه یکی از محصولات فوق مورد آزمایش قرار گرفت. هر دندان به دو نیمه مزیالی و دیستالی تقسیم شده ، یک نیمه در گروه آزمایش و دیگری در گروه کنترل قرار گرفت. پس از تعیین سطح مشخصی روی هر نیمه (نیم دایره‌ای به قطر‭ ۶ ‬میلی‌متر‭(‬ ، توسط نوارهای چسبنده ، سوسپانسیون حاصل از سانتریفوژ هر خمیر دندان با آب مقطر بمدت‭ ۱ ‬ساعت روی نمونه‌های مورد ، تحت لرزش مغناطیسی مداوم بکار رفت. سپس با کاربرد روش‭Acid Etch Enamel Biopsy‬ در دو عمق متوالی توسط اسید پرکلریک‭ ۰/۵ ‬مول ، هر بار بمدت‭ ۳۰ ‬ثانیه از کلیه گروههای کنترل و آزمایش نمونه‌برداری شد. محتوای فلوراید محلولهای بیوپسی بدست آمده بعد از تنظیم‭PH‬ ، توسط روش پتانسیومتری تعیین گردید. جهت مشخص کردن عمق برداشته شده از مینا درهر مرحله بیوپسی ، محتوای کلسیم محلولهای مذکور نیز توسط روش‭Atomic Absorption Spectrophotometry‬ تعیین شد. پس از انجام آنالیز آماری با روشهای‭ANOVA‬ و‭Paired - T test‬ نتیجه بدین صورت بود : در لایه اول ، هر یک از خمیر دندانهای ایرانی نسبت به مشابه خارجی خود ، سبب جذب فلوراید بیشتری در مینا گردیدند ۰/۰۵)‭.(P <‬ این نتیجه در لایه دوم برای خمیر دندانهای ایرانی و خارجی حاوی‭NaF‬ مشابه بود، اما خمیر دندان ایرانی حاوی‭SMFP‬ نسبت به مشابه خارجی خود در این لایه نیز سبب جذب فلوراید بالاتری شد ‭۰/۰۵)‬‭.(P <‬ بعلاوه هر دو خمیر دندان حاوی‭NaF‬ (ایرانی و خارجی‭(‬ جذب بالاتری از فلوراید در مینای دندان را نسبت به خمیر دنداهای‭SMFP‬ (ایرانی و خارجی‭(‬ ، موجب شدند ‭۰/۰۵)‬‭.(P <‬ در نهایت این دو محصول تولید شده در ایران از نظر جذب فلوراید در مینای دندان مشابه و بلکه برتر از محصولات استاندارد مشابه خارجی می باشند. استفاده از این خمیر دندانهای ایرانی به جای خمیر دندانهای خارجی مشابه بشرطی که دیگر مواد متشکله خمیر دندانهای مذکور مطابق استانداردهای بین‌المللی باشند توصیه می شوند.
موضوع : ‭Invitro‬
موضوع : ‭Fluorometry - methods‬
موضوع : ‭Dental Enamel‬
موضوع : ‭Dentition, Pemanent‬
موضوع : ‭Acid Etching, Dental‬
موضوع : ‭Tooth Paste - standards‬
موضوع : ‭Fluorides - pharmacokinetics‬
توصیفگر : ترکیبات فلوراید - فارماکوکینتیک‭Fluorides - pharmacokinetics‬
توصیفگر : خمیر دندان - استانداردها‭Tooth Paste - standards‬
توصیفگر : حکاکی دندان با اسید‭Acid Etching, Dental‬
توصیفگر : دندان طبیعی دائمی‭Dentition, Pemanent‬
توصیفگر : مینای دندان‭Dental Enamel‬
توصیفگر : اندازه گیری فلوئور - روشها‭Fluorometry - methods‬
توصیفگر : ‭Invitro‬
شناسه افزوده : معینی، پیوند، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)