خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6007
شماره مدرک : ‭ط۵۹‬
سرشناسه : فنایی، غلامرضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : اندازه گیری غلظت خونی داروهای ضد صرع ( فنوباربیتال و کاربامازوپین‭(‬ در بیماران صرعی و رابطه آن با اثرات بالینی/ غلامرضا فنایی؛ همکار طرح محمد حسین پورغلامی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لقمان، مفید، امام خمینی‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: -
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماری صرع یک بیماری شایع در جهان می باشد که شیوع آن در کودکان بیش از بزرگسالان است. علل ایجاد کننده این بیماری گوناگون بوده و درمان آن نیز طویل المدت می باشد. اساس درمان این بیماری برداروهای ضد صرع استوار است. از آنجائیکه این داروهاتاثیرات متفاوتی بر روی فالیتهای سایکوموتور و فعالیتهای شناختی بیمار می گذارند ، با اندازه‌گیری سطح سرمی آن‌ها می توان دوز دارو را تنظیم و عوارض جانبی حاصله را کاهش داد. در این تحقیق از میان داروهای متفاوتی که در درمان صرع بکار می روند - و داروی کاربامازپین و فنوباربیتال نظر به مصرف زیاد آن‌ها مورد بررسی قرار گفته و غلظت خونی آنها در بیماران مراجعه کننده به بیمارستانهای لقمان حکیم ، مفید و امام حسین تهران در دو گروه کنترل شده با درمان و مقاوم به درمان مطالعه شده است. جمعا‭ ۲۲۷ ‬نمونه جمع آوری و مورد بررسی قرار گرفته است. نمونه‌ها از افراد مبتلا به صرع که تحت درمان با یک دارو بوده‌اند ، در حالت ناشتا و همچنین دو و چهار ساعت پس از مصرف دارو تهیه شده و نمونه‌گیری دو و چهار هفته پس از دریافت دارو نیز تکرار گردیده است. غلظت خونی در بیماران تحت درمان با فنوباربیتال در فاصله سنی‭ ۰-۱۵ ‬سال با دوز مصرفی‭ ۳/۱۹+-۰/۳۶ ‬میلی گرم بر کیلوگرم وزن در روز ،‭ ۱۱/۶۵+-۱/۸۰ ‬میلی گرم بر لیتر تعیین گردید در حالیکه در سطوح سنی‭ ۱۵-۳۰ ‬سال با دوز صرفیmg/kg/day‭ ۱/۷۶+-۰/۲۴ ‬غلظت پلاسمایی‭mg/l‬‭ ۶/۲۷+-۰/۷۵ ‬می باشد. در مورد کاربامازپین نیز غلظت خونی در بیمارانی که سن آن‌ها بین‭ ۰-۱۵ ‬سال قرار داشته و میانگین دوز مصرفی‭mg/kg/day‬‭ ۹/۰۶+-۱/۱۷ ‬می باشد،‭mg/l‬‭ ۵/۹۷+-۰/۵۲ ‬و در افراد بالای‭ ۱۵ ‬سال با دوز مصرفی متوسط‭mg/kg/day‬‭ ۸/۲+-۱/۳۲ ‬غلظت خونی‭mg/l‬‭ ۵/۲۲+-۰/۵۹ ‬اندازه‌گیری شده است. در مورد بیماران مقاوم به درمان که اکثر آنها را اطفال کمتر از‭ ۱۱ ‬سال تشکیل می دهند ، در گروه سنی‭ ۰-۵ ‬سال با دوز مصرفی‭mg/kg/day‬‭ ۴/۵۲+-۰/۵ ‬، غلظت خونی ایجاد شده‭mg/l‬‭ ۳۱/۱۹+-۴/۵۶ ‬و در گروه سنی‭ ۶-۱۱ ‬سال با دوز مصرفی‭m/kg/day‬‭ ۳/۹۲+-۰/۳۹ ‬غلظت خونی‭ ۳۸/۷۹+-۵/۴۹ ‬می باشد. در بیماران مقاوم به مصرف فنوباربیتال نیز‭ ۶۶/۷ ‬درصد افرادی که دوز مصرفی آنها‭mg/kg/day‬‭ ۱-۲ ‬بوده ، غلظت خونی کمتر از‭mg/l‬‭ ۱۰ ‬و در‭ ۳۳/۳ ‬درصد آن‌ها غلظت خونی حدود‭mg/l‬‭ ۱۰-۳۰ ‬دیده شده است و همچنین‭ ۷۵ ‬درصد بیمارانی که روزانه‭mg/kg‬‭ ۲-۴ ‬دارو مصرف می کرده‌اند، غلظت خونی‭mg/l‬‭ ۳۰-۴۰ ‬و‭ ۲۵ ‬درصد آنها بالاتر از‭mg/l‬‭ ۴۰ ‬داشته‌اند. در حالیکه در‭ ۴۴/۵ ‬درصد افرادی که دوز مصرفی آنها‭mg/kg/day‬‭ ۴-۶ ‬بوده غلظت خونی‭mg/l‬‭ ۳۰-۴۰ ‬و در‭ ۵۵/۵ ‬درصد بقیه غلظت خونی بالاتر از‭mg/l‬‭ ۴۰ ‬اندازه‌گیری شده است.
موضوع : ‭Anticonvulsants - blood‬
موضوع : ‭Phenobarbital - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Carbamazepine - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Phenobarbital - therapeutic use‬
موضوع : ‭Carbamazepine - therapeutic use‬
موضوع : ‭Phenobarbital - administration and dosage‬
موضوع : ‭Carbamazepine - administration and dosage‬
موضوع : ‭Phenobarbital - blood‬
موضوع : ‭Carbamazepine - blood‬
موضوع : ‭Epilepsy - blood‬
موضوع : ‭Epilepsy - drug therapy‬
موضوع : ‭Epilepsy - child‬
توصیفگر : صرع - کودک‭Epilepsy - child‬
توصیفگر : صرع - دارو درمانی‭Epilepsy - drug therapy‬
توصیفگر : صرع - خون‭Epilepsy - blood‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)