خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6011
شماره مدرک : ‭ط۱۹۳‬
سرشناسه : مقدسی، حمید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی نگرش پزشکان عضو هیات علمی دانشگاهای علوم پزشکی کشور شهر تهران درباره فرم شرح حال استاندارد شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:‭۱۳۸۱ ‬/ حمید مقدسی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی (تهران، دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، ایران، تهران‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : داده ها برای موسست بهداشتی درمانی همچون خون برای بدن ضرورت دارند. این داده ها به وسیله فرم ها و به گونه‌ای منظم ، گردآوری و پردازش شده‌؛ به استفاده کنندگان ارائه می شود ( هوفمن ،۱۹۹۰ ‭.(‬ در تایید این موضوع ، اسکورکا ‭۱۹۸۸)‬‭(‬ می گوید : به منظور تسهیل در گردآوری داده ها و نیز رای فراهم کردن داده های دقیق و کامل ، بایستی فرم‌هایی طراحی شوند. فرم‌های پزشکی بخوبی طراحی شده ، ابزارهای مهم ارتباطی و ماخذ آماده ای در تامین مراقبت بیمار و نیز در بررسی مراقبت ارائه شده به او هستند. براین اساس پژوهشی باعنوان (بررسی نگرش پزشکان عضو هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی شهر تهران درباره فرم شرح حال استاندارد شده توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی :‭۱۳۸۱ ‬‭(‬ انجام شد که در طی آن‭ ۹۱ ‬نفر از پزشکان عضو هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی : شهید بهشتی ‭ ۲۱)‬نفر‭(‬ ، تهران ‭ ۳۸)‬نفر‭(‬ و ایرن ‭ ۳۲)‬نفر‭(‬ بوسیله پرسشنامه تحت بررسی قرار گرفتند. نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که فرم مذکور از لحاظ اصول طراحی فرم دارای مشکلات عمده‌ای است. در ارتباط با عنوان که بایستی کاربرد و هدف از طراحی فرم را مشخص کند‭ ۷۳/۶ ‬درصد از پزشکان این پژوهش اظهار نمودند که فرم استاندارد شده توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قابلیت دربرگیری گزارشات مربوط به دو اقدام اخذ شرح حال ، و معاینات بدنی از بیمار را دارد و لذا عنوان فعلی آن با کاربرد فرم مطابقت نداشته‌؛ لازم است عنوان فرم به (شرح حال و معاینات بدنی‭(‬ تغییر یابد.‭ ۹۷/۸ ‬درصد از پزشکان در مورد فقدان برخی عناصر اطلاعاتی هویتی بسیار مهم از قبیل : سن ، جنس ، وضع تاهل و شغل بیمار دارای نگرش منفی بودند و بر ضرورت وجودی چنین اطلاعاتی در فرم تاکید داشتند. همچنین‭ ۸۰/۲ ‬درصد از آنان در مورد فقدان عنصر اطلاعاتی (شکایت اصلی‭(‬ و‭ ۶۰/۴ ‬درصد از ایشان در مورد فقدان عنصر اطلاعاتی (مطالعه سیستم‌ها‭(‬ در بخش شرح حال فرم نگرش منفی داشته‌؛ لزوم و اهمیت چنین اطلاعاتی را در فرم مطرح نمودند.‭ ۷۶ ‬درصد از پزشکان ضرورت متمایزشدن بخش شرح حال فرم از قسمت معاینات بدنی آن را تایید کردند و در مورد تخصیص فضای ثبت چهار سطری برای عنصر اطلاعاتی (تشخیص اولیه‭(‬ نگرش منفی داشتند. در ضمن براساس نگرش‌های مثبت و منفی پزشکان این پژوهش ، یک نمونه فرم توسط پژوهشگر طراحی گردید که لازم است در یک مطالعه آزمایشی اعتبار آن تایید شود.
موضوع : ‭Medical Staff, Hospital‬
موضوع : ‭Physicians‬
موضوع : ‭Hospital Records‬
موضوع : ‭Medical Records‬
موضوع : ‭Physical Examination‬
موضوع : ‭Medical Informatics‬
موضوع : ‭Medical History Taking - standards‬
موضوع : ‭Attitude Of Health Personnel‬
توصیفگر : نگرش کارکنان بهداشتی‭Attitude Of Health Personnel‬
توصیفگر : گرفتن شرح حال بیمار - استاندارد‭Medical History Taking - standards‬
توصیفگر : داروهای پزشکی‭Medical Informatics‬
توصیفگر : معاینه بدنی‭Physical Examination‬
توصیفگر : مدارک پزشکی‭Medical Records‬
توصیفگر : مدارک بیمارستان‭Hospital Records‬
توصیفگر : پزشکان‭Physicians‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)