خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6013
شماره مدرک : ‭ط۲۸۷‬
سرشناسه : سیفی، مسعود، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر پروستاگلاندین‭E2‬ به تنهایی و بهمراه گلوکونات کلسیم بر حرکت ارتودنسی دندانها و تحلیل ریشه در‭RAT‬/ مسعود سیفی؛ همکاران محمد رضا کیهانی، بهنام اسلامی، الهام ضیایی متین
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هدف از این تحقیق بررسی حرکت ارتودنسی دندانی و تحلیل ریشه ناشی از آن به دنبال تزریق پروستاگلاندین‭E‬ به توان‭ ۲ ‬به تنهایی و به همراه گلوکونات کلسیم می باشد. اثر پروستاگلاندین‭E‬ به توان‭ ۲ ‬با غلظت‌های مختلف بر حرکت دندانی و تحلیل ریشه قبلا هم بررسی شده است و همگی بر تسریع حرکت ارتودنسی توسط این ماده اتفاق نظر دارند. اما در مورد اثر آن بر تحلیل ریشه همچنان تناقضاتی وجود دارد. راجع به اثر تلفیق این ماده با گلوکونات کلسیم بر حرکت دندانی و تحلیل ریشه هیچ تحقیقی در دسترس نیست. مواد مورد مطالعه در این تحقیق شامل‭ ۲۴ ‬موش صحرایی نر‭ ۸ ‬هفته ای از نژاد‭Wistar‬ بود که به صورت تصادفی به‭ ۳ ‬گروه تقسیم شدند. گروه کنترل شامل‭ ۸ ‬حیوان بود که برای آنها وسیله ارتودنسی نصب شد و تزریق آب مقطر انجام گرفت. برای گروه آزمایش اول علاوه بر نیروی ارتودنسی ،ml‭ ۰/۱‬از‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬با غلظت‭mgr/ml‬‭ ۱ ‬در باکال مولار اول سمت راست بالا به شکل زیر مخاطی تزریق شد. در گروه دوم آزمایشی در کنار اعمال نیروی ارتودنسی و تزریق‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬، گلوکونات کلسیم به میزان‭mg/kg‬‭ ۲۰۰ ‬به صورت داخل صفاقی تزریق شد. تزریقات در روزهای‭ ۰ ‬و‭ ۷ ‬انجام گرفت و حیوانات در روز‭ ۲۱ ‬کشته شدند. وسیله ارتودنسی مورد نظر شامل یک‭Closed Coil Spring‬ بود که مولار اول سمت راست بالا را با نیروی‭gr‬‭ ۶۰ ‬را به انسیزور همان طرف توسط‭Ligature wire‬ متصل می کرد. وسیله مزبور درطول آزمایش فعال نشد. به منظور محاسبه حرکت دندانی ، فاصله ایجاد شده ین مولارهای اول و دوم سمت راست بالا توسط‭Gauge‬ های با دقت‭ ۰/۰۱ ‬میلی‌متر اندازه‌گیری شد. برای بررسی تحلیل ریشه ، مطالعات هیستولوژی با برش بافتی بر روی سطح مزیال ریشه مزیال مولار اول انجام گرفت. به این ترتیب که حاصل جمع مساحت مناطق تحلیل رفته سمان و عاج به عنوان مقدار تنهایی تحلیل گزارش شد. حرکت دندانی در گروهی که تزریق‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬انجام گرفته بود ، نسبت به گروه کنترل افزایش واقعی داشت اما تفاوت معناداری در تحلیل ریشه بین این دو گروه دیده نشد. ولی می توان گفت که تزریق‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬تمایل به تحلیل ریشه را افزایش داد. تزریق توام‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬و گلوکونات کلسیم حرکت دندانی را نسبت به‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬کاهش نداده ولی نسبت به گروه کنترل تسریع کرد. این ترکیب هم اختلاف آماری معناداری را در تحلیل ریشه در مقاسه با‭PGE‬ به توان‭ ۲ ‬نشان نداد. اما به نظر رسید ، دندانهایی که این تزریق برایشان انجام شد تمایل کمتری به تحلیل ریشه نسبت به گروه‭PGE‬ به توان داشتند. تصور می شود مصرف بجای مواد بیوشیمیایی که‭Remodeling‬ بافتهای پریودنتال را تغییر می دهند ، به همراه درمانهای ارتودنسی ، مدت این درمانها را کوتاه کرده و عوارض جانبی حاصل از آن را کاهش می دهد. به این ترتیب پس از تشخیص درست و انتخاب مکانیک صحیح درمانی ، استفاده از این مواد شاید بتواند متخصص را به ایده آل درمانی اش نزدیک تر کند.
موضوع : ‭Rats‬
موضوع : ‭Orthodontics‬
موضوع : ‭Calcium - Analogs and Derivatives‬
موضوع : ‭Prostaglandins E - therapeutic use‬
موضوع : ‭Calcium Gluconate‬
موضوع : ‭Root Resorption - prevention and control‬
موضوع : ‭Root Resorption - therapy‬
موضوع : ‭Dino Prostone - therapeutic use‬
توصیفگر : ‭Dino Prostone - therapeutic use‬
توصیفگر : تحلیل ریشه دندان - درمان‭Root Resorption - therapy‬
توصیفگر : تحلیل ریشه دندان - پیشگیری و کنترل‭Root Resorption - prevention and control‬
توصیفگر : گلوکنات کلسیم - استفاده درمانی‭Calcium Gluconate‬
توصیفگر : پروستا گلندینها - مصارف درمانی‭Prostaglandins E - therapeutic use‬
توصیفگر : کلسیم - مشابهات و مشتقات‭Calcium - Analogs and Derivatives‬
توصیفگر : ارتودنسی‭Orthodontics‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)