خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6014
شماره مدرک : ‭ط۴۱۷‬
سرشناسه : روحانی، سهیلا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی آلودگی های انگلی روده ای در مددجویان مراکز توانبخشی شهر تهران/ سهیلا روحانی؛ همکاران طرح نیرالسادات ظهیری، زینب علی محمدی، الیاس الیاس زاده؛ مشاور آماری بهروز کاتوزیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مناطق چهار گانه آسایشگاههای معلولین (ذهنی، جسمی، حرکتی‭((‬، ‭۱۳۷۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مطالعات و بررسی های اپیدمیولوژیکی بیماریها در شهر و روستا و در جوامع مختلف مثل دبستانها ، مهدکودکها، شیرخوارگاه‌ها ، سربازخانه‌ها ، زندانها و توانبخشی ها... سیاست و خط مشی برنامه‌های بهداشتی هر جامعه را تعیین می کند. در کشورهای در حال توسعه به علت فقر و تغذیه نامناسب و عدم رعایت اصول بهداشت و تراکم جمعیت بیماریهای انگلی خصوصا انگلهای روده‌ای بسیار شایع است. در تعدادی از گزارش‌ها آمده است که در انستیتوهای عقب ماندگان ذهنی ، به علت پائین بودن بهداشت عمومی میزان شیوع انگلهای روده‌ای بالا ‭ ۲۰-۶۰)‬درصد‭(‬ است. ۲۳)‭(‬ انگلهای روده‌ای با ایجاد تغییرات در موتیلیتی‭(Motility)‬ روده موجب تسریح حرکات پریستالتیک و انقباضات شدید روده می شوند و در نتیجه اسهال و اسپاسم و درد را در مبتلایان ایجاد می کند.بی اشتهائی ، کاهش وزن ، سوء تغذیه و کمبود بعضی از ویتامین‌ها ، آنمی ، انسداد و ائوزینوفیلی از مهمترین علائم و نشانه‌های بیماریهای انگلی روده‌ای ، است . از طرف دیگر مهاجرت انگلهای روده‌ای به اورگانهای دیگر ممکن است ضایعات پاتولوژیکی جبران ناپذیری را به وجود آورد. کنترل بیماریهای انگلی نظیر ژیاردیازیس ، آمیبیازیس استرونژیلوئیدیازیس در موسسات معلولین ذهنی بسیار حائز اهمیت است زیرا این عوامل می تواند باعث بروز اسهای شدید در بعضی از موارد حتی باعث مرگ و میر در این افراد معلول بشود ‭۲۱)‬‭.(‬ از‭ ۳۳۰ ‬مددجو (ذهنی ، جسمی - حرکتی‭(‬ در سه گروه سنی کمتر از‭ ۱۵ ‬سال ، بین‭ ۱۵-۴۰ ‬و بیش از‭ ۴۰ ‬سال در‭ ۴ ‬منطقه شمال ، جنوب ، شرق ، غرب آزمایش مدفوع به دو روش مستقیم و فرمل اترولام چسب اسکاچ تهیه شد. از کل افراد مورد مطالعه‭ ۱۹۶ ‬نفر‭ ۵۹/۴۰ ‬درصد به انگلهای روده‌ای مبتلا بودند ، و در کل این افراد‭ ۴۶ ‬درصد انگلهای پاتوژن یافت شد. شایعترین تک یاخته در این بررسی آنتامباکلی‭(Entamoeba coli)‬‭ ۳۰/۳ ‬درصد بوده و بالاترین درصد آلودگی کرمی مربوط به آنتروبیوس ورمیکولاریس‭(Enterobius Vermicolaris)‬‭ ۲۰ ‬درصد تعیین شده است. بیشترین درصد آلودگی در گروه سنی‭ ۱۵-۴۰ ‬سال‭ ۶۰/۶ ‬درصد مشاهده شده است. شایعترین انگل در مددجویان ذهنی استرونژیلوئیدس استرکورالیس‭ ۱۹/۱ ‬درصد و شایعترین انگل در مددجویان جسمی - حرکتی انتروبیوس ورمیکولاریس‭ ۲۶/۴ ‬درصد بوده است. بررسی میزان شیوع آلودگی در گروه‌های مختلف برحسب سن ، جنس ، نوع معلولیت در کل مددجویان و میزان سواد در معلولین جسمی ، حرکتی (میزان سواد در معلولین جسمی وحرکتی که توانائی تحصیل داشته‌اند بررسی شده است‭.(‬ ظاهرا اختلافاتی را نشان می داد اما بعد از آنالیزهای آماری مشخص شد که این اختلافات معنی‌دار نیستند.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Intestinal Diseases, Parasitic - microbiology‬
موضوع : ‭Disabled Persons‬
موضوع : ‭Intestinal Diseases, Parasitic - epidemiology‬
توصیفگر : بیماریهای انگلی روده - اپیدمیولوژی‭Intestinal Diseases, Parasitic - epidemiology‬
توصیفگر : ‭Disabled Persons‬
توصیفگر : بیماریهای انگلی روده - میکروب شناسی‭Intestinal Diseases, Parasitic - microbiology‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
شناسه افزوده : ظهیری، نیر ، همکار طرح
شناسه افزوده : علی محمدی، زینب ، همکار طرح
شناسه افزوده : الیاس زاده، الیاس ، همکار طرح
شناسه افزوده : کاتوزیان، بهروز، مشاور طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : سهیلا روحانیمشاور آماری بهروز کاتوزیان
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)