خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6022
شماره مدرک : ‭ط۱۲۹‬
سرشناسه : مانی قلم، شورا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر کرایوسرجری در درمان بازال سل کارسینومای پوست/ شورا مانی قلم؛ همکار طرح پرویز طوسی، مهرنوش حیدریان نائینی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای لقمان حکیم و بوعلی‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بازال سل کارسینوما‭(B.B.C)‬ شایعترین تومور پوستی ست که بطور موفقیت‌آمیزی با روشهای متفاوت درمان می شود. کرایوسرجری یکی از روشهای درمانی در ضایعات خوش‌خیم و بدخیم پوستی محسوب می شود که از سه دهه پیش به آن بیشتر توجه شده است. در این مطالعه تاثیر کرایوسرجری در درمان بیماران مبتلا به بازال سل کارسینومای پوستی مراجعه کننده به بخش پوست بیمارستان لقمان حکیم و بوعلی در سال‭ ۷۴-۷۶ ‬مورد بررسی قرار گرفت. مطالعه به روش کارآزمایی بالینی از نوع‭Sequential trial‬ بر روی‭ ۶۰ ‬ضایعه‭B.B.C‬ از نوع‭Superficial‬ در‭ ۲۰ ‬بیمار انجام گردید. در بیماران مذکور سابقه تماس با آفتاب و آرسنیک ، رادیوتراپی و نژاد بیمار و محل ضایعه و نوع‭B.B.C‬ با مصاحبه و معاینه مشخص و در فرم اطلاعاتی ثبت شد. سپس نیمی از ضایعات به روش کرایوسرجری با تکنیک‭Open spary‬ و نیمی دیگر به روش جراحی تحت درمان قرار گرفتند و بررسی ضایعات بین‭ ۶ ‬ماه الی یکسال پیگیری شد. از‭ ۲۰ ‬بیمار‭ ۱۶ ‬مرد و‭ ۴ ‬نفر زن همگی الای‭ ۴۰ ‬سال داشتند‭ ۸۵ ‬درصد ضایعات در سر و گردن و بقیه در تنه قرار داشتند‭ ۷۰ ‬درصد بیماران سابقه رادیاسیون و فقط‭ ۵ ‬درصد سابقه تماس با آرسنیک داشتند. میزان بهبودی تا زمان پیگیری در دو روش جراحی و کرایوسرجری (تکنیک(Open spray‭ ۱۰۰ ‬درصد بود و هیچ مورد از عود مشاهده نشد. با توجه به مزایای این روش درمانی می توان نتیجه گرفت که کرایوسرجری روش موثر و کم هزینه‌ای در درمان بازال سل کارسینوما محسوب می شود. به این ترتیب که با این روش با صرفه‌جویی در وقت و هزینه در مقایسه با روش جراحی می توان از نتایج خوبی در درمان بازال سل کارسینوما برخوردار شد.
موضوع : ‭Recurrence‬
موضوع : ‭Skin Neoplasms‬
موضوع : ‭Cryosurgery - methods‬
موضوع : ‭Carcinoma, Basal Cell - surgery‬
موضوع : ‭Neoplasms, Basal cell - surgery‬
توصیفگر : سرطانهای بازال سل - جراحی‭Neoplasms, Basal cell - surgery‬
توصیفگر : کارسینوم سلول بازال - جراحی‭Carcinoma, Basal Cell - surgery‬
توصیفگر : جراحی با استفاده از سرما روشها‭Cryosurgery - methods‬
توصیفگر : سرطانهای پوست‭Skin Neoplasms‬
توصیفگر : عود بیماری‭Recurrence‬
شناسه افزوده : طوسی، پرویز، همکار طرح
شناسه افزوده : حیدریان نائینی، مهرنوش ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : شورا مانی قلم
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)