خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6023
شماره مدرک : ‭ط۱۲۵‬
سرشناسه : پازارگادی، مهرنوش، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه دو روش آموزش بر اساس مشکل گشایی و سخنرانی بر میزان فراگیری دانشجویان پرستاری در سال‭۱۳۷۶ ‬/ مهرنوش پازارگادی؛ همکاران طرح میترا در، نیره براهیمی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، دانشجویان دوره کارشناسی پرستاری‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: نیمه تجربی‭Quasi - Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : این پژوهش یک مطالعه نیمه تجربی است که به منظور تعیین ومقایسه میزان یادگیری دانشجویان پرستاری از طریق دو روش آموزش سخنرانی و مشکل گشایی (مبتنی بر حل مسئله‭(‬ در سال‭ ۱۳۷۶ ‬انجام گردیده است. در این پژوهش تعداد‭ ۳۵ ‬نفر از دانشجویان دوره کارشناسی درس بیماریهای داخلی جراحی‭ ۴ ‬(مبحث سیستم عصبی‭(‬ بطور تصادفی انتخاب گردیده و پس از برگزاری آزمون مقدماتی ، بطور تصادفی در دو گروه شاهد (تدریس به روش سخنرانی‭(‬ و گروه تجربه (تدریس به روش مشکل گشایی‭(‬ قرار گرفتند. جمع‌آوری اطلاعات دراین پژوهش از طریق تکمیل فرم اطلاعاتی (شامل‭ ۱۲ ‬سوال در زمینه مشخصات فردی‭(‬ و نیز آزمون مقدماتی (شامل : سوال‭ ۴ ‬گزینه‌ای و تشریحی‭(‬ و نیز نمرات آزمونهای کوئیز ‭ ۴)‬هفته پس از آموزش‭(‬ ، میان ترم ‭ ۸)‬هفته پس از آموزش‭(‬ و پایان ترم شامل :‭ ۳۲ ‬سوال‭ ۴ ‬گزینه‌ای و به صورت امتحان متمرکز با سایر گروههای دانشجویی در درس مذکور‭(‬ به دست آمده است. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی استفاده شد. از‭ ۳۵ ‬نمونه پژوهش‭ ۳۰ ‬نفر دختر و بقیه پسر بوده و دارای متوسط سن‭ ۲۲ ‬سال بودند.‭ ۱۶ ‬نفر از واحدهای پژوهشی در گروه تجربی و‭ ۱۹ ‬نفر در گروه شاهد قرار داشتند. یافته‌های پژوهش نشان داد با‭Pvalue=0‬ هر دو روش آموزش بر میزان یادگیری واحدهای مورد پژوهش موثر بوده است. همچین نتایج نشان داد که بین نمرات پیش آزمون، میان ترم و نیز پایان ترم دو گروه اختلاف معنی‌دار آماری وجود ندارد و تنها در نمرات کوئیز دانشجویان گروه سخنرانی بیش از دانشجویان گروه مشکل گشایی می باشد. بدین ترتیب فرضیه پژوهش مبنی براینکه میزان یادگیری دانشجویان در روش مشکل‌گشایی بیش از روش سخنرانی می باشد‭Pvalue = 0/05‬ رد می گردد و از سوی دیگر می توان نتیجه گرفت که روش مشکل گشایی می تواند به اندازه روش سخنرانی بر میزان یادگیری دانشجویان تاثیرگذار باشد و پیشنهاد می گردد که در سایر گروههای دانشجویان علوم پزشکی (رشته‌های پزشکی ، فیزیوتراپی ، مامایی و‭(...‬ بمنظور تعیین میزان اثربخشی تدریس به رش مشکل گشایی مورد پژوهش قرار گیرد.
موضوع : ‭Learning - methods‬
موضوع : ‭Teaching - methods‬
موضوع : ‭Problem - Based Learning‬
موضوع : ‭Education, Official‬
موضوع : ‭Education, Nursing - methods‬
توصیفگر : آموزش پرستاری - روشها‭Education, Nursing - methods‬
توصیفگر : آموزش رسمی‭Education, Official‬
توصیفگر : یادگیری بر مبنای حل مسئله‭Problem - Based Learning‬
توصیفگر : تدریس - روشها‭Teaching - methods‬
توصیفگر : یادگیری - روشها‭Learning - methods‬
شناسه افزوده : در، میترا، همکار طرح
شناسه افزوده : براهیمی، نیره ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : مهرنوش پازارگادی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)