خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6025
شماره مدرک : ‭ط۴۱۵‬
سرشناسه : فدائیان، افسانه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه اثر درمانی کرم واژینال کلوتریمازول به تنهایی و توام با نیستاتین خوراکی در مبتلایان به ولوواژینیت کاندیدایی/ افسانه فدائیان؛ همکاران طرح ناصر ولائی، بهجت حسین زاده
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهرن، بیمارستان لقمان و درمانگاه بهداشت غرب تهران‭(‬، ‭۱۳۷۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : عفونت واژینال یکی از شایعترین علت مراجه خانمها به مراکز درمانی و کلینیکهاست و در میان واژینیتها عفونت کاندیدائی از اهمیت بسزائی برخوردار است. حدود‭ ۴۰-۵۰ ‬درصد بیماران حداقل یک بار عود بیماری را تجربه خواهند کرد و عده‌ای از آنان عود مکرر خواهند داشت که باعث آزار بیمار ، مصرف انواع داروها ، صرف اوقات زیادی از پزشک خواهد شد. با درمان موضعی که رایجترین شیوه درمانی می باشد پاسخ نسبی بوده و اغلب عود را بدنبال دارد. ۱۱)‭(‬ در این مطالعه درمان توام نیستاتین خوراکی و کلوتریمازول واژینال با درمان موضعی در‭ ۸۰ ‬نفر بیمار (دامنه سنی‭ ۲۲-۴۶ ‬سال‭(‬ مقایسه شده است بیماران مراجعه کنندگان به بیمارستان لقمان حکیم و درمانگاه بهداشت غرب بوده و حداقل سابقه یکبار ابتلا به واژینیت کاندیدائی را داشته و شوهران آنها مبتلا به بالانیتیس نبوده و کشت مثبت واژینال از نظر کاندیدا داشتند ، انتخاب شده که به صورت راندوم به دو گروه تقسیم شدند ، در یک گروه : کلوتریمازول واژینال به تنهائی اپلیکاتور هر شب بمدت یک هفته و در گروه دیگر : کلوتریمازول واژینال با همان مقدار و نیستاتین خوراکی یک میلیون واحد سه بار در روز به مدت همان یک هفته داده شد. همه بیماران تا‭ ۷ ‬هفته پیگیری شده و از نظر خارش ، ترشح ، عود مورد بررسی قرار گرفتند. در گروه کلوتریمازول که‭ ۳۹ ‬نفر بودند خارش در‭۷۷ ‬ موارد و در گروه توام از‭ ۴۱ ‬بیمار در‭ ۵۴ ‬درصد مواز از بین رفت ‭ ۲)‬درصد‭.(P<‬ ترشح در گروه کلوتریمازول‭ ۴۶ ‬درصد موارد و در گروه کلوتریمازول و نیستاتین خوراکی ، در‭ ۷۴ ‬درصد موارد منفی شد ، که این نتیجه از نظر آماری معنی‌دار می باشد ‭ ۵)‬درصد‭.(P<‬ کشت واژینال در گروه کلوتریمازول در‭ ۴۶ ‬درصد موارد و در گروه توام در‭ ۷۴ ‬درصد موارد منفی شد ک این اختلاف‭ ۲۸ ‬درصد (اختلاف معنی‌دار بود‭(‬ ، نیز‭SIGNIFICANT‬ می باشد ‭ ۲)‬درصد‭.(P<‬ در این مطالعه درمان توام در ولوواژینیت کاندیدائی در مقایسه با درمان موضعی با کلوتریمازول واژینال نتیجه بهتری داشته است.
موضوع : ‭Clotrimazole - theraputic use‬
موضوع : ‭Nystatin - theraputic use‬
موضوع : ‭Candidiasis, Valvo vaginal - drug therapy‬
توصیفگر : کاندیدیازولود واژینال - دارو درمانی‭Candidiasis, Valvo vaginal - drug therapy‬
توصیفگر : نیستاتین - استفاده درمانی‭Nystatin - theraputic use‬
توصیفگر : کلوتریمازول - استفاده درمانی‭Clotrimazole - theraputic use‬
شناسه افزوده : ولائی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : حسین زاده، بهجت ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : افسانه فدائیان
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)