خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6031
شماره مدرک : ‭ط۴۳۳‬
سرشناسه : نظری، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی ژیاردیوز در کودکان‭ ۶ ‬تا‭ ۱۲ ‬ساله دبستانهای شمال شهر تهران و رابطه آن با تغییرات میزان روی سرم خون و میزان ائوزینوفیلی خون/ محمد رضا نظری؛ همکارن طرح محسن حسینخانی، علی ارزیده،الیاس الیاس زاده، محمد نظری، فاطمه پور امجد، اسماعیل کاشف زاده، عیسی نورمحمدی، یدالله محرابی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهرن، دبستانهای مناطق شمال تهران‭(‬، ‭۱۳۷۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: ؟
يادداشت : چاپی
چکیده : ژیاردیوز بیماری انگلی شایعی است که عامل آن تک یاخته تاژک داری بنام ژیاردیا لامبلیا می باشد. این تک یاخته با جایگزینی در روده باریک بخصوص بخش دئودونوم وژوژنوم باعث ایجاد ضایعات التهای در سطح مخاط روده می شود هر چند آلودگی در تمام سنین وجود دارد اما میزان آلودگی در کودکان بالاتر بوده و ضایعات حاصل از آن قابل توجه است. علائم بیماری اغلب بصورت بی اشتهائی ، درد در ناحیه شکم اسهال ، استفراغ ، تاخیر در رشد و کاهش وزن می باشد و یا گاهی بدون علامت دیده می شود. آلودگی اغلب از طریق دستهای آلوده و مواد غذائی بخصوص سبزیجات تازه و آب آلوده به مدفوع بیماران و احتمالا از منابع حیوانی بانسان سرایت می کند. ضایعات حاصله از انگل احتمالا می تواند در جذب مواد و عناصری مثل روی اختلالاتی را بوجود آورد. علاوه بر آن تماس مکرر تک یاخته با سطح ورده و تحریک سلولهای ترشحی ایمنی در این بخش و گاهی نفوذ بداخل نسوج ممکن است باعث افزایش ائوزینوفیلی خون گردد. بررسی مدفوع‭ ۶۷۸۷ ‬کودک‭ ۶ ‬تا‭ ۱۲ ‬ساله دبستانی شامل‭ ۴۱۵۴ ‬پسر و‭ ۲۶۳۳ ‬دختر با دو روش فرمالین ، اتر از نظر آلودگی به انگلهای روده‌ای و مخصوصا ژیاردیا نشان می دهد که مجموعا‭ ۱۵۱۳ ‬نفر به انگلهای روده‌ای اعم از کرم و تک یاخته با نسبت‭ ۲۲/۲۹ ‬درصد مبتلا بوده‌اند از این تعداد‭ ۱۳۶۲ ‬نفر با نسبت‭ ۲۰ ‬درصد صرفا به ژیاردیا مبتلا بودند که‭ ۸۱۷ ‬پسر با نسبت‭ ۱۹/۵ ‬درصد و‭ ۵۴۵ ‬دختر با نسبت‭ ۲۰/۹ ‬درصد بودند. مجموعا از‭ ۱۱۸ ‬کودک آلوده به ژیاردیا با سوابق بیش از‭ ۶ ‬ماه و‭ ۴۳ ‬مورد کودک سالم بدون آلودگی بعنوان گروه شاهد خونگیری بعمل آمد و با استفاده از دستگاه اتمیک آبزوبشن مقدار عنصر روی سرم تعیین گردید. که میزان عنصر روی در گروه سالم‭ ۹۸ ‬میکروگرم درصد و در افراد آلوده‭ ۷۵ ‬میکروگرم درصد بدست آمد. استفاده از روش آماری آزمون‭T‬ با سطح۰/۰۵ ‭P <‬ نشان می دهد که بین دو گروه مورد مطالعه اختلاف معنی‌دار است. بررسی میزان ائوزینوفیلهای خون‭ ۳۷۴ ‬نفر آلوده و‭ ۸۴ ‬نفر سالم نشان می دهد که هیچگونه تغییر قابل توجهی بین دو گروه وجود ندارد و در نتیجه آلودگی باعث افزایش ائوزینوفیلها نمی گردد.
موضوع : ‭Schools‬
موضوع : ‭Pathologic Sings Of Diseases‬
موضوع : ‭Zine - blood‬
موضوع : ‭Eosinophilia‬
موضوع : ‭Giardiasis - complications‬
موضوع : ‭Giardiasis - epidemiology‬
موضوع : ‭Giardiasis - child‬
توصیفگر : ژیاردیاز - کودک‭Giardiasis - child‬
توصیفگر : ژیاردیاز - اپیدمیولوژی‭Giardiasis - epidemiology‬
توصیفگر : ژیاردیاز - عوارض‭Giardiasis - complications‬
توصیفگر : ائوزینوفیلی‭Eosinophilia‬
توصیفگر : روی - خون‭Zine - blood‬
توصیفگر : علایم بیماری ها‭Pathologic Sings Of Diseases‬
توصیفگر : مدرسه‌ها‭Schools‬
شناسه افزوده : حسینخانی، محسن ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)