خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6032
شماره مدرک : ‭ط۴۵۵‬
سرشناسه : اسدیان، حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای میزان روی، مس، آهن، منیزیم و منگنز در بیماران دیابتی نوع،۲ ‭IGT‬ و سالم شبکه های بهداشت و درمان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ حسین اسدیان، لیدا نوائی؛ همکار اصلی محمد علی عنبری
وضعيت نشر : ‭۱۳‬.
: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده انسیتو تحقیقات تغذیه (تهران، روستاهای استان تهران‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مقدمه و هدف : یکی از مشکلات بیماران دیابتی اختلال در متابولیسم مواد معدنی است. کاهش عناصر سرم و یا کمبود آنها در رژیم غذایی می تواند در ایجاد دیابت موثر باشد. در بیماران مبتلا به دیابت غیروابسته به انسولین تغییرات مختلفی در وضعیت عناصر وجود دارد که این آشفتگیها می تواند با عوارض ناشی از بیماری دیابت همراه باشد. البته این موضوع هنوز مشخص نشده که تفاوت در وضع عناصر در نتیجه دیابت است یا اینکه اختلال آنها کمکی به ایجاد بیماری می نماید. در این تحقیق اختلال عناصر مس ، روی ، آهن ، منیزیم و منگنز در سه گروه دیایت ،‭IGT‬ و سالم مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت. روش بررسی :‭ ۱۷۴ ‬نفر که در طرح (بررسی شیوع دیابت در روستاهای استان تهران‭(‬ در شبکه‌های بهداشت و درمان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی به عنوان دیابتی و‭IGT‬ شناخته شده بودند ، همراه با‭ ۱۱۹ ‬نفر افراد سالم که از نظر خصوصیات جنس و سن مشابه دیابتی ها بودند ، برای مطالعه دعوت شدند. پرسشنامه انفرادی تکمیل شد. قد و وزن اندازه‌گیری و‭Body Mass Index (BMI)‬ محاسبه گردید. اندازه‌گیری کلیه عناصر به وسیله دستگاه‭Atomic Absorption‬ انجام شد. نایج : از‭ ۲۹۳ ‬نفر فرد مورد بررسی‭ ۷۰ ‬درصد زن و‭ ۳۰ ‬درصد مرد با متوسط و انحراف معیار سن‭ ۵۴/۵+-۲۰/۴ ‬سا بودند. سطح سواد در افراد مورد بررسی پائین بود. بیش از نیمی از افراد مورد مطالعه بی‌سواد بودند. درصد بی‌سوادی در دیابتی ها و افراد مبتلا به‭IGT‬ بیشتر از افراد سالم بود‭BMI .‬ در افراد مبتلا بهIGT‭ ۲۸/۱+-۵‬در مقایسه با دیابتی ها‭ ۲۷/۲+-۵ ‬و افراد سالم‭ ۲۶/۸+-۴/۸ ‬افزایش نشان داد. کمبود مس در‭ ۵۷/۹ ‬درصد ، کمبود آهن در‭ ۰/۹ ‬درصد ، کمبود منیزیم در‭ ۱۴ ‬درصد و کمبود منگنز در‭ ۷/۹ ‬درصد افراد دیابتی مشاهده شد. میزان کمبود ریز مغذی ها در افراد دیابتی در مقایسه با افراد سالم و افراد مبتلا به‭IGT‬ اختلاف آماری نشان نداد. نتیجه‌گیری : یافته‌های این بررسی گرچه بیانگر عدم وجود تفاوت آماری در میزان عناصر سرم در سه گروه دیابتی ،‭IGT‬ و سالم است. ولی انجام پژوهشهای گسترده‌تر با هدف تعیین نیازهای غذایی در افراد دیابتی و اراد مبتلا به‭IGT‬ به منظور جلوگیری از اختلالات ناشی از کمبود عناصر و نیز استفاده از سایر پارامترهای بیوشیمیایی مانند هموگلوبین گلیکوزیله برای آشکار شدن ارتباط بین غلظت عناصر با گلوکز در افراد دیابتی توصیه می‌شود.
موضوع : ‭Trace Elements - blood‬
موضوع : ‭Diagnostic Laboratory‬
موضوع : ‭Serology - analysis‬
موضوع : ‭Magnesium - blood‬
موضوع : ‭Copper - blood‬
موضوع : ‭Zinc - blood‬
موضوع : ‭Iron - blood‬
موضوع : ‭Diabetes Mellitus, Non - Insulin Dependent - metabolism‬
موضوع : ‭Diabetes Mellitus, Non - Insulin Dependent - diagnosis‬
توصیفگر : دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین - تشخیص‭Diabetes Mellitus, Non - Insulin Dependent - diagnosis‬
توصیفگر : دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین - سوخت و ساز‭Diabetes Mellitus, Non - Insulin Dependent - metabolism‬
توصیفگر : آهن - خون‭Iron - blood‬
توصیفگر : روی - خون‭Zinc - blood‬
توصیفگر : مس - خون‭Copper - blood‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)