خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6036
شماره مدرک : ‭ط۳۲۵‬
سرشناسه : اسلامیان، لادن، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی عرض مزیودیستال دندانهای نیش، آسیای کوچک اول و دوم دائمی از روی اندازه دندانهای ثنایای دائمی فک پایین/ لادن اسلامیان؛ معصومه سلیمی، نهال سعادت
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۷۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از مسائلی که در طرح درمانی ارتدونسی نقش مهمی ایفا می نماید ، تعیین فضای قابل استفاده برای دندانهای رویش نیافته می باشد که به کمک برآورد عرض دندانهای رویش یافته در دوره دندانی مختلط (زمانی که دندانهای شیری و دائمی با هم در قوس دندانی وجود دارند‭(‬ انجام می گیرد. این برآورد اندازه به روشهای گوناگون انجام می گیرد ، از جمله اندازه‌گیری دندانها از روی رادیوگرافی که خطر اشعه دادن به طفل ، هزینه فیلم رادیوگرافی ، خطای رادیوگرافی و صرف وقت را به همراه دارد. روش دیگر استفاده از رابطه بین عرض دندانهای رویش یافته و عرض دندانهای رویش نیافته می باشد که در این تحقیق نیز از همین روش استفاده شد. اما بعلت نداشتن استانداردی برای کودکان ایرانی جهت تعیین اندازه دندانهای رویش نیافته از روی عرض دندانهای رویش یافته ، اقدام به تهیه جدولی مشابه جدول‭Moyers‬ (که برای کودکان آمریکایی تهیه شده و اندازه‌های آن با کودکان ایرانی مطابقت ندارد‭(‬ گردید. در این تحقیق با انتخاب‭ ۳۷۴ ‬نمونه ‭ ۲۵۷)‬دختر‭ ۱۱۷ ‬پسر‭(‬ از مراجعین به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دو مطب خصوصی ارتدونسی که دارای دندانهای ثنایای مرکزی دائمی تا اولین آسیای اول دائمی درهر نیمه فک خود باشند و دندانهای مورد اندازه‌گیری دچار پوسیدگی ، سایش و پرکردگی بین دندانی نباشند و تهیه قالب‌های گچی ، اندازه دندانهای ثنایای دائمی پایین ، دندانهای نیش آسیای کوچک اول و دوم دائمی بالا و پایین سمت راست و چپ مشخص و جدولی مشابه جدول‭Moyers‬ پیشنهاد گردید. برای پیشگویی عرض دندانهای نیش آسیای کوچک اول و دوم دائمی رویش نیافته با استفاده از میانگین مجموع عرض مزیودیستالی دندانهای نیش آسیای کوچک اول و دوم دائمی مست راست و چپ هر دو فک ، و رسم نمودارهای فراوانی تراکمی آنها با توجه به عرض دندانهای ثنایای دائمی پایین ، جدولی مشابه جدول‭Moyers‬ تهیه شد و در یک مقایسه تجربی ، تحقیق نشان داد که اختلاف واقعی اندازه دندانهای رویش نیافته با اندازه بدست آمده از جدول پیشنهادی در این طرح با میانگین و انحراف معیار‭ ۰/۴۰+-۰/۷ ‬اختلاف معنی‌داری ندارد ولی در مقایسه با جدولMoyers‭ ۱/۴+-۰/۷ ‬اختلاف ، معنی‌دار می باشد ‭۰/۰۰۱)‬‭.(p <‬ ضمنا اندازه دندانها در پسران از حدال‭ ۲ ‬تا‭ ۶ ‬درصد بیشتر از اندازه دندانها در دختران می باشد و آزمون نشان داده است که این اختلاف نیز معنی‌دار می باشد.
موضوع : ‭Dentition, Permanent - anatomy and histology‬
موضوع : ‭Tooth - anatomy and histology‬
موضوع : ‭Odontometry - standards‬
موضوع : ‭Dental Arch‬
موضوع : ‭Odontometry‬
موضوع : ‭Tooth Eruption‬
موضوع : ‭Mesiodistal‬
موضوع : ‭Orthodontic, Corrective‬
توصیفگر : ارتدنسی اصلاحی‭Orthodontic, Corrective‬
توصیفگر : مزیودیستال‭Mesiodistal‬
توصیفگر : رویش دندان‭Tooth Eruption‬
توصیفگر : اندازه گیری دندان‭Odontometry‬
توصیفگر : قوس دندان‭Dental Arch‬
توصیفگر : اندازه گیری دندان - استانداردها‭Odontometry - standards‬
توصیفگر : دندانها - آناتومی و بافت شناسی‭Tooth - anatomy and histology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)