خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6038
شماره مدرک : ‭ط۳۶۷‬
سرشناسه : پورمند، دیبا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : ارتباط "بیان هیجان" خانوده با عود بیماری اسکیزوفرنیا در دو مرکز روانپزشکی تهران (بیمارستان طالقانی‭(‬ و همدان (بیمارستان سینا‭(‬/ دیبا پورمند، یاسمن متقی پور؛ همکاران طرح لئون داویدیان، حسین ملکی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان طالقانی و همدان (سینا‭((‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به نوع بیماری اسکیزوفرنیا و مسئله مزمن شدن آن ، توجه به عوامل موثر در سیر این بیماری دارای اهمیت است. تحقیقات زیادی در چند دهه گذشته پیرامون نقش عوامل اجتماعی - روانی موثر بر عود بیماری اسکیزوفرنیا انجام گرفته که تعداد زیادی از این تحقیقات درباره "بیان هیجان‭(expressed emotion) "‬ خانواده بیمار بوده است. تحقیقات انجام شده در کشورهای مختلف با فرهنگهای متفاوت ، نتایج گوناگونی را نشان داده‌اند. البته در تمام موارد ، اثر "بیان هیجان" خانوده بر روی عود بیماری بارها ثابت شده است. براین اساس ، محققان تصمیم گرفتند در ایران تحقیق مشابهی را انجام دهند تا هم از نظر مقایسه بین فرهنگها و هم از لحاظ برنامه‌ریزی برای درمان بیماری ، مورد استفاده قرار گیرد. این تحقیق با استفاده از روش " هم گروهی‭(cohort) "‬ انجام شد و تعداد‭ ۷۸ ‬بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا براساس معیارهای تشخیصی‭DSM-III-R‬ مودر مطالعه قرار گرفتند. سپس مصاحبه به وسیله‭Camberwell Family Interview‬ با افراد خانواده آنان انجام شد.‭ ۶۰/۳ ‬درصد از بیماران در خانواده با "بیان هیجان" بالا و‭ ۳۹/۷ ‬درصد در خانواده با "بیان هیجان" پایین زندگی می کنند؛ گرچه در طی‭ ۹ ‬ماه ، میزان عود بیماری در خانواده با "بیان هیجان" بالا بیشتر از خانواده با "بیان هیجان" پایین بود ولی به حد معنی‌دار از لحاظ آماری نرسید. در بیماران مرد و بیمارانی که بیش از یک بار سابقه بستری داشتند این ارتباط از لحاظ آماری به شکل معنی‌داری وجود داشت ۰/۰۵)‭.(P<‬ پراکندگی نمرات معیارهای ارزیابی که شامل انتقاد ، خصومت ، درگیری عاطفی بیش از حد ، مهربانی و نکات مثبت هستند ، در دو مرکز و با تحقیقات دیگر مورد بحث و مقایسه قرار گرفت. از نتایج این تحقیق می توان در برنامه‌ریزی برای آموزش خانواده بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا استفاده کرد و در نتیجه بر روی سیر بیماری تاثیر گذاشت.
موضوع : ‭Recurrence - etiology‬
موضوع : ‭Family Practice‬
موضوع : ‭Expressed Emotion - complications‬
موضوع : ‭Schizophrenia - etiology‬
توصیفگر : اسکیزوفرنیا - علت شناسی‭Schizophrenia - etiology‬
توصیفگر : بیان هیجان - عوارض‭Expressed Emotion - complications‬
توصیفگر : عملکرد خانواده‭Family Practice‬
توصیفگر : عود بیماری - علت شناسی‭Recurrence - etiology‬
شناسه افزوده : متقی پور، یاسمن ، مجری طرح
شناسه افزوده : داویدیان، لئون ، همکار طرح
شناسه افزوده : ملکی، حسین ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : دیبا پورمند، یاسمن متقی پور
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)