خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6041
شماره مدرک : ‭ط۱۳‬
سرشناسه : یاسمی، محمد تقی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه اختلالات روانپزشکی مادران با قطع شیردهی در مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ( در سال۱۳۷۸-۷۹ ‭(‬/ محمد تقی یاسمی؛ همکار طرح کتایون رازجویان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده‭ ؟ ‬(تهران، واحدهای بهداشت خانواده مراکز بهداشتی درمانی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : قطع شیردهی مادران پس از بارداری ، خصوصا در شش ماه اول پس از زایمان ، می‌تواند اثرات سوئی بر روی سلامت جسمانی و روانی مادر و کودک و همچنین رابطه فیمابین آندو بجا گذارد. علیرغم شیوع تقریبا بالای انواع اختلالات روانپزشکی در مادران پس از زایمان ، تاکنون شواهد مستقیمی به رابطه بین این اختلالات با قطع این فرآیند طبیعی در مادران ارائه نشده است. با توجه به این امر ، در این تحقیق تلاش شده است که به این سوالات پاسخ داده شود : آیا تفاوتی بین میزان میانگین سلامت عمومی ، افسردگی و اضطراب مادرانی که شیردهی خود را قطع نموده و یا از شیر کمکی استفاده کرده‌اند با مادرانی که منحصرا از شیر خود استفاده می کنند ، وجود دارد یا خیر‭؟ ‬ در این راستا ، بمدت‭ ۶ ‬ماه از‭ ۳۰۰ ‬مادری که در شش ماه اول پس از زایمان خود قرار داشته و واجد شرایط بوده‌اند ، تست سنجش سلامت عمومی‭(GHQ-28)‬ ، تست افسردگی بک و تست اضطراب به عمل آمد و از روشهای آماری‭ANOVA‬ یک طرفه ،‭t-test‬ و کروسکال والیس برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شد. از نتایج اینگونه استنباط شده است که تفاوت‌های معنی داری در میزان میانگین سلامت عمومی ۰/۰۲)‭(p=‬ و اضطراب ‭۰/۰۰۱)‬‭(p <‬ بین مادران با قطع شیردهی و شیردهی مخلوط با گروه شیردهی انحصاری وجود دارد. معهذا این تفاوت برای افسردگی معنی‌دار نبوده است ‭۱۸۰)‬‭.(p=‬ حال با توجه نتیجه حاصل شده شاید بهتر این باشد که تدابیری جامع جهت پیشگیری ، تشخیص و درمان بموقع این اختلالات در مادران و در نتیجه کاهش عواقب این اختلالات اندیشید. خصوصا با توجه به ارتباط قویتر قطع شیردهی با اضطراب مادران ، می توان درمان بموقع این اختلال اعم از غیرداروئی و داروئی را در مادران شیرده مورد توجه قرار داد.
موضوع : ‭Affective Disorders, Psychotic‬
موضوع : ‭Anxiety Disorders - etiology‬
موضوع : ‭Mental Disorders - female‬
موضوع : ‭Breast Feeding - psychology‬
موضوع : ‭Lactation - psychology‬
توصیفگر : شیردهی - روانشناسی‭Lactation - psychology‬
توصیفگر : تغذیه با شیر مادر- روانشناسی‭Breast Feeding - psychology‬
توصیفگر : اختلالات روانی - زن‭Mental Disorders - female‬
توصیفگر : اختلالات اضطرابی - علت شناسی‭Anxiety Disorders - etiology‬
توصیفگر : اختلالات عاطفی روان پریشی‭Affective Disorders, Psychotic‬
شناسه افزوده : رازجویان، کتایون ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : محمد تقی یاسمی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)