خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6042
شماره مدرک : ‭ط۱۶۰‬
سرشناسه : ذبیحی یگانه، حمید رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر استفاده از میکرو کراتوم در نتایج پیوند لایه ای/ حمیدرضا ذبیحی یگانه، محمد علی جوادی؛ همکاران طرح حسین یورد خانی، علیرضا برادران رفیعی، زهرا ربانی خواه
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، کلینیک بصیر، کلینیک لبافی نژاد‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف : یکی از مشکلات اعمال جراحی پیوند لایه ای قرینه نتایج نامطلوب آن از جمله دید نازل و کدورت‭Interface‬ است. برای کاهش این مشکلات روش مختلف جراحی و بعضی اقدامات درمورد بخیه معمول می گرتد. اما تداوم این عواغرض درعمل پیوند لایه قرینه موجب نارضایت پزشکان شده تا جائیکه سبب شده از میزان انجام این عمل جراحی کاسته شود. عوامل اصلی در بروز عوارض عمل پیوند لایه ای قرینه ناهموار بودن‭Interface‬ و استفاده میکرو کراتوم در این اعمال عوارض آن را کاهش می دهد. هدف این پژوهش تعیین میزان تاثیر استفاده از میکروکراتوم بهبود دید بر پیوند لاینه قرینه بیماران مراجعه کننده به بیمارستان لبافی نژاد و کلینیک بصیر است. مواد و روشها : تحقیق به روشس مقایسه قبل و بعد‭(pretest-posttest)‬ انجام شد. برای جمع آوری داده ها از تکنیک مصاحبه و مشاهده با معاینه و تکمیل پرسشنامه های تحقیق استفاده گردید. یافته ها : در این پژوهش‭ ۱۷ ‬چشم از‭ ۱۴ ‬بیمار ‭۱۱)‬مرد و‭۳ ‬زن‭(‬ جراحی شدند. دلایل کدورت قرینه عبارت بودند از : دیستروفی گرانولر ‭۶)‬چشم‭(‬ ، اسکار پس از لیزیک ‭۳)‬چشم‭(‬ ، اسکار پس از تروما ‭۱)‬چشم‭.(‬ درتمامی بیماران دید بعد از عمل بهبود یافت و در‭ ۷۶ ‬درصد از موارد دید به بالاتر از‭ ۲۰/۴۰ ‬رسید. در هیچکدام از بیماران درمدت پیگیری واکنش ایمنی یا رشد نابجای اپی تلیوم دیده نشد. نتیجه گیری و توصیه ها : در حال حاضر بدلیل مشکلات تکنیکی و نتایج بینایی نه چندان عالی پیوند لایه ای قرینه به روش دستی نسبت به پیوند نفوذی قرینه کمتر انجام می شود. جداسازی لایه ای دستی باعث ناهمواری در فاصل گیرنده و دهنده می شود که می تواند باعث پخش نور روتاری دید گردد. از لحاظ تئوریک ، نتایج بینایی با هموار کردن و بهبود کیفیت حد فاصل گیرنده و دهنده افزایش می یابد. میکروکراتوم جدید دربستر دهنده و دکمه گیرنده سطح هموارتری ایجاد می کنند که خود می تواند باعث بهبود مدت بینایی گردد. دراین مطالعه متوسط بهترین دید اصلاح شده بعد از عمل‭ ۲۰/۳۰ ‬و متوسط آستیگماتیسم‭ ۵ ‬دیوپتر بود.
موضوع : ‭Postoperative Complications - preventation and control‬
موضوع : ‭Corneal Transplantation - methods‬
موضوع : ‭Keratoconus‬
موضوع : ‭Corneal Transplantation - pathology‬
توصیفگر : پیوند قرنیه - آسیب شناسی‭Corneal Transplantation - pathology‬
توصیفگر : قرنیه مخروطی‭Keratoconus‬
توصیفگر : پیوند قرنیه - روشها‭Corneal Transplantation - methods‬
توصیفگر : عوارض پس از عمل جراحی - پیشگیری و کنترل‭Postoperative Complications - preventation and control‬
شناسه افزوده : جوادی، محمد علی ، مجری طرح
شناسه افزوده : یورد خانی، حسین ، همکار طرح
شناسه افزوده : برادران رفیعی، علیرضا، همکار طرح
شناسه افزوده : ربانی خواه، زهرا، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : حمیدرضا ذبیحی یگانه، محمد علی جوادی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)