خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6045
شماره مدرک : ‭ط۴۱۰‬
سرشناسه : رحیمی، فرزانه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای حساسیت و ویژگی تومور مارکرهای‭MSA ,CASA ,CASA‬ و‭CA15-3‬ به تنهایی و توام با هم در تشخیص تومورهای پستان و تخمدان/ فرزانه رحیمی؛ همکاران حوری رضوان، نویده نصیری اسکوئی، افسانه بردبار
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی (تهران، بیمارستان امام خمینی (انستیتو کانسر‭((‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : جهت بررسی میزان حساسیت و ویژگی تومور مارکرهای‭MSA‬ ،‭CA15-3‬ ،‭CASA‬ و‭CA125‬ در تشخیص بیماران مبتلا به سرطان پستان و تخمدان ، نمونه‌گیری از بیماران مبتلا به تومور پستان یا تخمدان مراجعه کننده به بیمارستان امام خمینی (انستیتو کانسر‭(‬ به عمل آمد. در این تحقیق‭ ۱۲۲ ‬بیمار شرکت داشتند که‭ ۶۲ ‬نفر آنها مبتلا به سرطان پستان یا تخمدان بودند ‭ ۳۲)‬بیمار مبتلا به سرطان پستان و‭ ۳۰ ‬یار مبتلا به سرطان تخمدان‭(‬ و‭ ۶۰ ‬نفر آنها مبتلا به تومورهای خوش خیم پستان یا تخمدان بودند (از هر گروه‭ ۳۰ ‬نفر‭.(‬ نمونه خون گرفته شده از بیماران پس از سرم‌گیری تا زمان انجام آزمایش به حالت فریز شده نگهدای گردید. کیت‌های مصرفی‭CASA , MSA‬ از شرکت استرالیایی‭MIL‬ و کیتهای‭CA125‬ و‭CA15-3‬ از شکرت ایتالیایی‭SORINE‬ تهیه گردید. روش انجام آزمایش تومور مارکرها در سرم‭ELISA‬ بود. بر روی نمونه بیماران مبتلا به سرطان پستان و تخمدان ، تومور مارکرهای‭MSA‬ ،‭CASA‬ ،‭CA15-3‬ و‭CA125‬ مورد سنجش قرار گفت و در نمونه بیماران مبتلا به تومور خوش خیم پستان تومور مارکرهای‭MSA‬ و‭CA15-3‬ و در نمونه بیماران مبتلا به تومور خوش خیم تخمدان تومور مارکرهای‭CASA‬ و‭CA125‬ اندازه‌گیری شدند. داده‌های خام بدست آمده به کمک محاسبات آماری و با استفاده از کامپیوتر به نتایج نهایی تبدیل گردید. انجام آزمون اختلاف میانگین بین میانگین تومور ماکرهای‭MSA‬ و‭CA15-3‬ در بیماران مبتلا به سرطان پستان و بیماران مبتلا به تومور خوش‌خیم پستان اختلاف معنی‌داری را از نظر آماری نشان داد ۰/۰۰۱)‭.(p<‬ حساسیت و ویژگی تومور مارکر‭MSA‬ و‭CA15-3‬ در سرطان پستان به ترتیب‭ ۷۲ ‬درصد و‭ ۹۰ ‬درصد برای‭MSA‬ و‭ ۸۴ ‬درصد و‭ ۱۰۰ ‬درصد برای‭CA15-3‬ بدست آمد. اما هنگامی که این دو تومورمارکر با هم استفاده گردید ، مقادیر حساسیت و ویژگی به‭ ۹۱ ‬درصد و‭ ۱۰۰ ‬درصد تغییر یافت. بین میانگین این دو تومورمارکر و نوع پاتولوژیک سرطان پستان ارتباط معنی‌داری بدست نیامد ، اما انجام آزمون اختلاف میانگین بین میانگین این دو تومور مارکر در‭stage‬ های مختلف سرطان پستان ، اختلاف معنی‌داری را نشان داد ‭۰/۰۵)‬‭.(p<‬ حساسیت و ویژگی تومورمارکرهای‭CASA‬ و‭CA125‬ در بیماران مبتالا به سرطان تخمدان به ترتیب عبارت بودند از‭ ۷۷ ‬درصد و‭ ۹۰ ‬درصد برای‭CASA‬ و‭ ۸۷ ‬درصد و‭ ۱۰۰ ‬درصد برای‭.CA125‬ هنگام استفاده از این دو تومورمارکر با هم ، نتایج به این شکل تغییر یافت : حساسیت‭ ۹۳ ‬درصد و ویژگی‭ ۱۰۰ ‬درصد. انجام آزمون اختلاف میانگین بین میانگین تومورهای مارکرهای‭CASA‬ و‭CA125‬ در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان و بیماران مبتلا به تومورهای خوش‌خیم تخمدان ، اختلاف معنی‌داری را از نظر آماری نشان داد ‭۰/۰۰۱)‬‭.(p<‬ اما بین میانگین دو تومورمارکر‭CASA‬ و‭CA125‬ و نوع پاتولوژیک سرطان تخمدان ارتباط معنی‌داری بدست نیامد.
موضوع : ‭Cytological Techniques‬
موضوع : ‭CA15-3 Antigen - diagnostic use‬
موضوع : ‭Tumor Markers, Biological - diagnostic use‬
موضوع : ‭Tumor Markers, Biological - classification‬
موضوع : ‭Ovarian Neoplasms - pathology‬
موضوع : ‭Ovarian Neoplasms - diagnosis‬
موضوع : ‭Breast Neoplasms - pathology‬
موضوع : ‭Breast Neoplasms - diagnosis‬
توصیفگر : سرطانهای پستان - تشخیص‭Breast Neoplasms - diagnosis‬
توصیفگر : سرطانهای پستان - آسیب شناسی‭Breast Neoplasms - pathology‬
توصیفگر : سرطانهای تخمدان - تشخیص‭Ovarian Neoplasms - diagnosis‬
توصیفگر : سرطانهای تخمدان - آسیب شناسی‭Ovarian Neoplasms - pathology‬
توصیفگر : تومر مارکرهای بیوشیمیایی - رده بندی‭Tumor Markers, Biological - classification‬
توصیفگر : تومر مارکرهای بیوشیمیایی - استفاده تشخیصی‭Tumor Markers, Biological - diagnostic use‬
توصیفگر : آنتی ژن‭- CA-125‬ استفاده تشخیصی‭CA15-3 Antigen - diagnostic use‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)