خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6050
شماره مدرک : ‭ط۴۱۲‬
سرشناسه : حسینی، مریم، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای نتایج حاصله از پاپ اسمیر با "روش اسپچولا" و "روش سایتوبراش" در زنان مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین در سال‭۱۳۷۴-۵ ‬/ مریم السادات حسینی، منیژه حسن زاده شریف؛ همکاران طرح ناصر ولائی، بهروز شفقی، الهه عینی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان امام حسین‭(‬ ، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف: با توجه به بالا بودن میزان پاسخهای منفی کاذب پاپ اسمیر و مراجعه خانمها در مراحل پیشرفته‌تر سرطان سرویکس در ایران ، برای ارتقاء کیفیت آزمایش پاپ اسمیر و به منظور مقایسه نتایج حاصله از پاپ اسمیر با (روش اسپچولا‭(‬ و (روش سایتوبراش‭(‬ در زنان مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین د سال‭ ۱۳۷۴-۷۵ ‬این تحقیق انجام گرفت. مواد و روشها: پژوهش به روش‭CROSSOVER DOUBLE BLIND - CLINICAL TRIAL)‬ بر روی تعداد‭ ۸۰ ‬نفر انجام گرفت. علاوه بر این‭ ۲۰ ‬نفر نمونه بطور مجزا جهت بررسی کمی مورد آزمایش پاپ اسمیر قرار گرفتند. تمامی نمونه‌ها غیر حامله ، ایرانی الاصل و بالای‭ ۲۰ ‬سال بودند. اکثریت نمونه‌ها در دهه سوم زندگی قرار داشتند. نمونه‌گیری بصورت‭SEQUENTIAL - SAMPLING‬ انجام گرفت. برای اجتناب از پیش‌داوری ترتیب و نوع روش بکار رفته توسط قرعه‌کشی و به صورت تصادفی تعیین شد. نمونه‌گیری به صورت همزمان در هر خانم انجام گرفت. برای هر خانم دولام تهیه می شد. یک لام توسط روش اسپچولا (خراش اکتوسرویکس و کانال اندوسرویکال هر دو با اسپتچولا‭(‬ و لام دیگر توسط روش سایتوبراش (خراش اکتوسرویکس با اسپچولا و کانال اندوسرویکال با سایتوبراش‭(‬ گرفته شده و از خانم دیگر لام اول توسط روش سایتوبراش و لام دوم توسط روش اسپچولا تهیه شده و هر دو لام سریعا فیکس شده و به آزمایشگاه ارسال می گردید. لامها قبل توسط رمز با قلم الماس نشانه‌گذاری شده بود. وترتیب و نوع روش بکار رفتن برای سیتولوژیست ناشناخته بود. یافته‌ها : تحقیق نشان داد از نظر "کیفیت سلولها" در روش سایتو براش‭ ۹۲/۵ ‬درصد و در روش اسپچولا‭ ۶۸/۷ ‬درصد لامها در دسته خوب قرار داشتندکه این اختلاف به لحاظ آماری (۰/۰۰۰۵ ‭(P <‬ معنی دار بود. در مورد "میزان سلولهای سنگفرش" پاپ اسمیر که به لحاظ کیفی انجام شد" روش اسپچولا‭ ۸/۸ ‬درصد بهتر از "روش سایتوبراش" بود. در محاسبه کمی تعداد سلولهای سنگفرشی روی اسپچولا به میزان‭ ۱۳ ‬درصد بیشتر از روش سایتوبراش بود که اینتفاوتها از نظر آماری معنی‌دار نبود. در بررسی کیفی سلولهای استوانه‌ای در روش سایتوبراش‭ ۱۱/۳ ‬درصد و در روش اسپچولا‭ ۴۰ ‬درصد از نمونه‌ها فقد سلولهای استوانه‌ای بودند و روش سایتوبراش به میزان‭ ۳۵ ‬درصد بهتر از روش اسپچولا بود که این تاثیر به لحاظ آماری ‭۰/۰۱)‬‭(p<‬ معنی‌دار بود. در ین پژوهش هیچکدام از لامهای مورد بررسی واجد سلولهای آتیپیکال نبودند.
موضوع : ‭Diagnostic Techniques And Procedures‬
موضوع : ‭Spatula‬
موضوع : ‭Cytobrush‬
موضوع : ‭Vaginal Smears‬
موضوع : ‭Genital Disease, Female - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای دستگاه تناسلی زنان - تشخیص‭Genital Disease, Female - diagnosis‬
توصیفگر : ‭Vaginal Smears‬
توصیفگر : سایتو براش‭Cytobrush‬
توصیفگر : اسپچولا‭Spatula‬
توصیفگر : اقدامات و روشهای تشخیص‭Diagnostic Techniques And Procedures‬
شناسه افزوده : حسن زاده شریف، منیژه ، مجری طرح
شناسه افزوده : ولائی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : شفقی، بهروز ، همکار طرح
شناسه افزوده : عینی، الهه ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)