خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6053
شماره مدرک : ‭ط۴۴۲‬
سرشناسه : نظری، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی میزان آلودگی به انگلهای روده ای در دانشجویان دانشکده پیراپزشکی و رابطه عوامل انگلی با تغییرات میزان ایمونوگلبولینهای سرم خون آنها/ محمد رضا نظری؛ همکاران طرح بیژن پارساپور، فرید شهنائی، برزو رضایی، اسماعیل کاشف زاده، بهروز کاتوزیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی (تهران، دانشکده پیراپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۰‬.
يادداشت : روش تحقیق‭? :‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماریهای انگلی مخصوصا بیماریهای انگلی روده‌ای از شایعترین انگلهای کشور مسحوب می گردند. حضور ایندسته عوامل در جوامع و شدت و ضعف آن می تواند شاخص بر وضعیت بهداشت آن جامعه باشد. رشد جمعیت و نقل و انتقالات مردم در توسعه این عوامل بیماریزا سهم مهمی دارد. دانشجویان گروهی از طبقات اجتماعی هستند که زندگی خاصی را بخود اختصاص می دهند که در این رابطه منظور تعیین آلودگی در این طبقه خاص با یک سطح علمی بالا بوده است. از آنجا که عوامل انگلی ، خو از جمله عوامل محرک سیستم‌های دفاعی و ایمنی در بدن می باشند که بدن برای رهائی از شر آن مقابله می کند و بدین ترتیب تحت تاثیر آن قرار میگیرد و در نتیجه بصورت افزایش و یا تغییرات سلولهای دفاعی و ایمونوگلبولینها واکنش نشان می دهند، لذا پس از تعیین افراد آلوده اقدام به اندازه‌گیری میزان ایمونوگلبولین سرم آنها نمودیم که نتایج زیر حال گردید: الف - بررسی انگلی : بر روی‭ ۵۲۵ ‬نفر دانشجوی پسر و دختر که با دو روش مستقیم و فرمالین اتر آزمایش بعمل آمده میزان‭ ۱۴ ‬درصد آلودگی به انواع انگلهای روده‌ای مشاهده شده است. نسبت آلودگی به انگلهای مورد مشاهده عبارت است از ژیاردیا‭ ۳۷ ‬مورد‭ ۷ ‬درصد ، آمیب هیستولتیکا‭ ۲۰ ‬مورد‭ ۳/۸ ‬درصد ، آسکاریس‭ ۷ ‬مودر‭ ۱/۳ ‬درصد، ترکیوسفال‭ ۸ ‬مورد‭ ۱/۵ ‬درصد، هیمنولوپیس نانا‭ ۵ ‬مورد‭ ۰/۹ ‬درصد ، کرم قلاب دار‭ ۲ ‬مورد‭ ۰/۳ ‬درصد ، تریکواستنژیلوس‭ ۲ ‬مورد‭ ۰/۳ ‬درصد. ب - بررسی میزان ایمونوگلبولین های سرم: در جمعیت مورد مطالعه از‭ ۹۴ ‬نفر خونگیری وریدی بعمل آمد که از این تعداد‭ ۴۵ ‬نفر افراد آلوده به انواع انگلهای نامبرده و‭ ۴۹ ‬نفر افراد عاری از انگل بعنوان شاهد بودند با روش ایمونودیفیوژن مقادیر‭IgG-IgA-IgM‬ و با روش الیزا مقادیر‭IgE‬ اندازه‌گیری گردید. از مجموع پس از اندازه‌گیری مقدیر محاسبات آماری و آزمون‌های لازم انجام گرفت نتیجه آزمون آماری نشان می دهد که بین افراد آلوده به ژیاردیا و افراد شاهد در مورد‭IgG‬ و‭IgM‬ در مقایسه با افراد شاهد با سطح۰/۰۵ ‭P >‬ اختلاف معنی داراست یعنی در افراد آلوده میزان‭1gG‬ و‭1gM‬ کاهش یافته است. در افراد آلوده به آمیب هیستولتیکا ‭۰/۰۵)‬‭(P <‬ و تریکوسفال ‭۰/۰۱)‬‭(P <‬ و آلودگی توام با مقایسه با افرد شاهد تنها در مورد‭IgM‬ اختلاف معنی‌دار ست و نشان دهنده کاهش‭IgM‬ می باشد. بررسی اخیر با توجه به محدودیت تعداد افراد آلوده به انگل و دخالت عوامل مداخله‌گر که میتواند باعث تغییرات در سیستم ایمنی بشود و همچنین محدودیت‌های روشهای تشخیصی نیاز به مطالعه اساسی‌تر دارد.
موضوع : ‭Prevalence‬
موضوع : ‭Students‬
موضوع : ‭Immunoglobulins - blood‬
موضوع : ‭Diagnosis, Immunological‬
موضوع : ‭Giardia - pathogenecity‬
موضوع : ‭Helminthiasis‬
موضوع : ‭Intestinal Diseases, Parasitic - epidemiology‬
توصیفگر : بیماریهای انگلی روده - اپیدمیولوژی‭Intestinal Diseases, Parasitic - epidemiology‬
توصیفگر : ابتلا به کرمهای انگلی‭Helminthiasis‬
توصیفگر : ژیاردیا - بیماریزایی‭Giardia - pathogenecity‬
توصیفگر : تشخیص ایمونولوژیکی‭Diagnosis, Immunological‬
توصیفگر : ایمونو گلوبولینها - خون‭Immunoglobulins - blood‬
توصیفگر : دانشجویان‭Students‬
توصیفگر : شیوع‭Prevalence‬
شناسه افزوده : پارسا پور، بیژن ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)