خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6067
شماره مدرک : ‭ط۳۷۵‬
سرشناسه : بحرینیان، عبدالمجید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی وضعیت سلامت روانی دانشجویان خوابگاههای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ارزیابی از مشاوره بر روی درمان آنان/ عبدالمجید بحرینیان، محمد قاسمی برومند؛ همکارن طرح اذن الله آذرگشب
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی و پرستاری و مامایی (تهران، خوابگاههای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : طراوت و شادابی ، عملکرد فردی ، عاطفی ، اجتماعی و شغلی دانشجویان مرهون سلامت روانی آنان است و برداشتن موانع ولو بسیار کوچک از بیش پای آنها موجب ارتقاء کمی و کیفی در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی آنان خواهد بود. این مطالعه از نوع توصیفی و مقطعی است که بمنظور درک و شناخت مشکلات دانشجویان و بررسی وضعیت روانی آنانان خوابگاههای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طرح ریزی شده است. بدین منظور‭ ۴۹۳ ‬دختر و پسر دانشجوی مقیم خوابگاههای امام علی (ع‭(‬ و حضرت زهرا (س‭(‬ (رشته روزانه‭(‬ از نظر میزان شیوع اختلالات روانی و مشکلات دانشجویی مورد بررسی قرار گرفتند. سه پرسشنامه ۱- نگرش دانشجویان در مورد مشکلات آنان در خوابگاه و دانشگاه. ۲- آزمون سلام روانیGHQ‭ ۲۸ ‬سوالی. ۳- آزمون شخصیتی‭ ۹۰ ‬سوالی‭.Sc190-R‬ در خوابگاه بین دانشجویان توزیع شد. پس از جمع‌آوری پرسشنامه‌ها و استخراج اطلاعات ، اطلاعات مزبور توسط نرم افزار آماری‭spss‬ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج نشان داد که‭ ۳۸ ‬درصد دانشجویان از آزمون‭GHQ‬ و‭ ۲۷/۱ ‬از آزمون‭Sc190-R‬ مشکوک به عدم سلامت روانی هستند. در این پژوهش شایعترین اختلال موجود در دانشجویان دختر و پسر ، اختلال پرخاشگری و سپس روان پریشی و در درجه سوم اختلال افسردگی بود. شیوع اختلال روانی در دختران با استفاده از آزمون‭Sc190-R‬ ،‭ ۲۸/۶ ‬درصد و در پسران‭ ۲۵ ‬درصد بود. اگر چه درصد اختلالات روانی در دختران بیشتر از پسرها بود ولی اختلاف معنی داری در این زمینه بین دختران و پسران وجود نداشت. نکته مهم دیگر این پژوهش وجود اختلالات معنی دار آماری بین سلامت جسمی ، رضایت از پیشرفت تحصیلی ، غیربومی بودن دانشجویان و مشکلات غربت ، وجود افراد معتاد در خوابگاه مشکلات شخصی و مشکلات خانوادگی دانشجو ، عدم توانایی تحصیلی ایجاد مشکلات از جانب همکلاسی ها ، بیماری شخصی و وجود افرادی با اختلالات رفتاری در خوابگاه از یک سو و سلامت روانی از سوی دیگر می باشد. نظرات دانشجویان در زمینه‌های مختلف با نمرات بهداشت روانی آنان مقایسه و مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. در پایان پیشنهادات مختلفی برای بهتر شدن وضعیت روانی دانشجویان و برداشتن مشکلات مختلف از پیش پای آنان ارائه شد و تاکید گردید که وجود مرکز مشاوره فعال و پویا در دانشگاه و کلیه خوابگاههای بزرگ امری ضروری و الزامی است.
موضوع : ‭Psychologyical Tests‬
موضوع : ‭Students‬
موضوع : ‭Counseling‬
موضوع : ‭Mental Disorders - therapy‬
موضوع : ‭Mental Disorders - diagnosis‬
موضوع : ‭Mental Health‬
توصیفگر : بهداشت روانی‭Mental Health‬
توصیفگر : اختلالات روانی - تشخیص‭Mental Disorders - diagnosis‬
توصیفگر : اختلالات روانی - درمان‭Mental Disorders - therapy‬
توصیفگر : مشاوره‭Counseling‬
توصیفگر : دانشجویان‭Students‬
توصیفگر : آزمونهای روانشناسی‭Psychologyical Tests‬
شناسه افزوده : قاسمی، برومند، محمد، مجری طرح
شناسه افزوده : آذرگشب، اذن الله ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)