خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6073
شماره مدرک : ‭ط۵۵۹‬
سرشناسه : حیدریان مقدم، محمد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : تعیین میزان سر و صدا و اثر آن بر شنوایی کارگران در معدن سنگ آهن مرکزی ایران - بافق/ محمد حیدریان مقدم
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده‭ ؟ ‬(معدن سنگ آهن، یزد، بافق (چغارت‭((‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف : سرو صدا به هرگونه صدای نامطلوب اطلاق می شود و به عنوان یک عامل مزاحم در صنعت و اجتماع گریبانگیر بوده و خواهد بود. سه مشکل عمده باعث افزایش خر دراین موارد می شود‭۱ ‬. وجود دستگاههای قدیمی در صنعت ایران‭۲ ‬. عدم آموزش ، درنتیجه عدم آگاهی کافی مردم به طور نسبی و کارگران به طور اخص از نحوه جلوگیری از ایجاد عوارض مذکور‭۳ ‬. عدم دسترسی سهل و سریع به امکانات حفاظتی‌؛ برای حل این مشکل و مشخص نمودن مناطق پرخطر در کشور و به دنبال آن آموزش صاحبان صنایع و کارگران جهت کاهش خطر و در صورت لزوم استفاده از حفاظهای شنیداری معدن سنگ آهن مرکزی ایران (چغارت یزد‭(‬ به عنوان نمونه مورد بررسی قرار گرفته است. مواد و روشها : نوع تحقیق‭case control‬ ، گذشته نگر بوده و روش تحقیق ، تحلیل می باشد و جامعه مورد بررسی کارگران آهن مرکزی ایران (چغارت یزد‭(‬ که در واحدهای استخراج به کارخانه - فنی - خدمات اداری و آزمایشگاه مشغول به کار هستند. زمان اجرا طرح‭ ۶ ‬ماهه و در نیمه دوم سال‭ ۷۲ ‬بوده است. نمونه مورد مطالعه شامل‭ ۱۰۰۸ ‬نفر از کارگران معدن بوده است. کارگرانی که دقت شنوایی داشتند در کلینیک گوش و حلق و بینی توسط متخصص‭ENT‬ مورد ارزیابی نهایی قرار گرفته و افرادی که فقط سر و صدا به عنوان حامل افت شنوایی نشان شناخت شده و محدوده سنی‭ ۱۸-۴۵ ‬سال قرار داشتند، مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند. یافته ها : نتیجه بررسیهای انجام شده و تجزیه و تحلیل آماری نشان می دهد ک‌ه‌تراز شدت صوت به واحد استخراج ، محل اپراتور هوا با‭ ۱۰۱/۵ ‬دسی بل و چکش بادی - کوه بری- اپراتور حفاری با‭ ۸۷ ‬راننده و کمک راننده با‭ ۹۱ ‬دسی بل از حد استاندارد بالاتر می باشد. تراز شدت مدمت در واحد کارخانه به طور متوسط‭ ۸۷ ‬دسی بل است ولی محل کار کارگر و اپراتور و کمک اپراتور سنگ شکن و اپراتور نوار‭ ۲ ‬یا‭ ۹۲/۵ ‬دسی بل و راننده و کمک راننده با‭ ۹۱ ‬دسی بل بالاتر از حد استاندارد است نتیجه گیری و توصیه ها : از کل نمونه مورد مطالعه‭ ۱۰۰۸ ‬براساس معیار‭HNS-AAO‬ تعداد‭ ۵۸۵ ‬نفر ۵۸)‭(‬ فیونرمال هستند (بافت شنوایی دارند‭.(‬ از کل نمونه غیرنرمال‭ ۵۸۵ ‬نفر ،‭ ۳۸۶ ‬نفر افت شنوایی شان‭ ۳۸/۳ ‬، فقط سروصدا به عنوان عفت شنوایی شان شناخته شد و بقیه‭ ۱۹۹ ‬نفر ‭۱۹/۷)‬‭(‬ عوامل دیگری غیر از سر و صدا عامل کاهش شنوای آنها بوده است. افرادی که افت شنوایی دارند‭ ۶۶ ‬کاهش شنوایی حسی - عصبی و‭ ۱۷/۳ ‬کاهش شنوایی انتقالی و‭ ۱۶/۷ ‬کاهش شنوایی مختلط دارند. بهترین روش برای جلوگیری از افت شنوایی پ. کاهش تولید صدا از منبع شامل استفاده از تکنولوژی جدیدتر و تعمیر و تنظیم و نگهداری صحیح و به موقع دستگاههای موجود.‭۲ ‬. آگاه نمودن و آموزش کارکنان از خطری که آنها را تهدید می کند (افت شنوایی‭(‬‭۳ ‬. کاهش زمان تماس ، کارگر یا سروصدا تغییر محل کار و کارگر به صورت دوره ای ، زیا کردن فاصله کارگر تا دستگاه‭۴ ‬. آگاه نمودن کارگران آموزش و ترویج استفاده صحیح و منظم از محافظ شنوایی.
موضوع : ‭Work Place‬
موضوع : ‭Miner‬
موضوع : ‭Sound‬
موضوع : ‭Audiometry‬
موضوع : ‭Occupational Health‬
موضوع : ‭Occupational Diseases‬
موضوع : ‭Hearing Disorders - diagnosis‬
موضوع : ‭Hearing Loss, Noise - induced‬
توصیفگر : ناشنوایی تدریجی به علت سر و صدا‭Hearing Loss, Noise - induced‬
توصیفگر : اختلالات شنوایی - تشخیص‭Hearing Disorders - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای شغلی‭Occupational Diseases‬
توصیفگر : بهداشت شغلی‭Occupational Health‬
توصیفگر : شنوایی سنجی‭Audiometry‬
توصیفگر : صدا‭Sound‬
توصیفگر : معدن چی‭Miner‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)