خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6078
شماره مدرک : ‭ط۳۹‬
سرشناسه : جواد زاده، توفیق، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : عرضه سیالوسیل‭Tn‬ بر روی سلولهای کارسینوماتوز و ارزش تشخیصی آن در افتراق سلولهای کارسینوماتوز بد خیم از سلولهای مزوتلیال خوش خیم در تراوشات حفرات بدن/ توفیق جواد زاده؛ همکاران طرح شهرام صانع، شیرین کریمی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مراکز آموزشی درمانی دانشگاه شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: ؟
يادداشت : چاپی
چکیده : شناسایی سلول‌های بدخیم از مزوتلیوم واکنشی در تراوشات حفرات بدن ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. تاکنون ، بسیاری از تکنیکهای کمکی برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته‌اند که البته هیچکدام مورد قبول عموم نبوده‌اند. آنتی‌ژن سیالوسیل‭Tn‬ ، یک آنتی‌ژن موسینی حاوی کربوهیدرات است و حاصل گلیکوزیلاسیون نابجای محصولات موسینی سلول‌های کار سینوماتوز می باشد. این آنتی‌ژن علاوه بر اینکه به طور پراکنده‌ای در اپی‌تلیوم بافت‌ها از جمله سلول‌های جامی مخاط روده کوچک و بزرگ ، کیسه صفرا ، مثانه ، غدد بزاقی و سلول های قاعده‌ای مخاط حنجره قابل ردیابی است ، با درجات بالایی به توسط اپی‌تلیوم دیسپلاستیک و کارسینوماتوز عرضه می گردد. ما آنتی بادی منوکلونال ضد‭(STn)‬ را به عنوان یک رنگ آمیزی ایمنی منفرد ، جهت بررسی ارزش کاربردی آن در افتراق سلول‌های متاستاتیک کارسینوماتوز از مزوتلیوم واکنشی مورد بررسی قرار دادیم. این مطالعه بر روی بلوک‌های سلولی تهیه شده از تراوشات حفرات بدن‭ ۷۶ ‬بیمار انجام شد. واکنش ایمنی شدید در‭ ۴۲ ‬مورد از‭ ۴۲ ‬مورد کارسینوماتوز ‭ ۹۵)‬درصد‭(‬ مشاهده شد. هیچ کدام از نمونه‌های خوش‌خیم واکنش ایمنی با درجه شدید نشان ندادند. در این مطالعه میزان حساسیت و اختصاصی بودن این روش بهترتیب‭ ۹۵ ‬و‭ ۱۰۰ ‬درصد ، ارزش پیش بینی منفی و مثبت به ترتیب‭ ۹۳ ‬و‭ ۱۰۰ ‬درصد محاسبه گردید. هیچکدام از‭ ۴ ‬مورد تراوشات بدخیم غیر کارسینوماتوز واکنش ایمینی نشان ندادند. به نظرمی رسد که این تست به علت حساسیت و اختصاصی بودن بالا می تواند روش مناسبی برای شناسایی سلول‌های بدخیم کارسینوماتوز باشد. همچنین ، از آن می توان در افتراق بدخیمی های کارسینوماتوز از بدخیمی‌های غیرکارسینوماتوز در تراوشات حفرات سروزی استفاده کرد.
موضوع : ‭Bodily Secretions - cytology‬
موضوع : ‭Antibodies‬
موضوع : ‭Epithelium‬
موضوع : ‭Immunohistochemistry - methods‬
موضوع : ‭Carcinoma - secretion‬
موضوع : ‭Cytological Techniques - methods‬
موضوع : ‭Diagnosis, Differential‬
موضوع : ‭Neoplasms Metastasis - analysis‬
توصیفگر : متاستاز سرطانها- تجزیه‭Neoplasms Metastasis - analysis‬
توصیفگر : تشخیص افتراقی‭Diagnosis, Differential‬
توصیفگر : تکنیکهای سلول شناسی - روشها‭Cytological Techniques - methods‬
توصیفگر : کارسینوم - ترشح‭Carcinoma - secretion‬
توصیفگر : ایمونوهیستو شیمی - روشها‭Immunohistochemistry - methods‬
توصیفگر : اپیتلیوم‭Epithelium‬
توصیفگر : آنتی بادیها‭Antibodies‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)