خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6081
شماره مدرک : ‭ط۱۰۹‬
سرشناسه : پیروی، حبیب الله، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی علل مراجعه بیماران به واحدهای بهداشتی، درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی/ حبیب الله پیروی، جمال نیتی؛ همکاران طرح اذن الله آذرگشب
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (استان تهران، حوزه تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬ ، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : در این پژوهش علل مراجعه بیماران به واحدهای بهداشتی ، درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شهید بهشتی بررسی گردید ، مطالعه از نوع توصیفی و تکنیک جمع‌آوری اطلاعات شامل پرسشنامه ، مصاحبه و معاینه بالینی بیماران مراجعه کننده بوده است. جمعیت مورد مطالعه‭ ۱۱۱۵ ‬نفر بیماران مراجعه کننده به واحدهای بهداشتی ، درمانی و بیمارستانهای مربوطه شامل تهران ، ورامین ، دماوند و فیروزکوه می باشد که‭ ۳۰ ‬درصد واحدهای بهداشتی ، درمانی در سه سطح خدمات بهداشتی ، درمانی (سطح اول ، دوم و سوم‭(‬ بطریق نمونه‌گیری تصادفی انتخاب شدند. بطور کلی یافته‌های این مطالعه نشان می دهد که‭ ۱۵/۴ ‬درصد از بیماران از طریق سیستم ارجاع و‭ ۸۴/۶ ‬درصد آنان بدون ارجاع قبلی به واحدهای مربوطه مراجعه نموده‌اند. ‭ ۸/۸‬درصد از بیماران معاینه شده نیاز به ارجاع به سطوح بالاتر را داشته و‭ ۹۱/۲ ‬درصد آنان نیاز به ارجاع به سطوح بالاتر را نداشته‌اند.‭ ۹۴/۶ ‬درصد بطریق سرپایی و‭ ۳/۶ ‬نیاز به درمان بستری داشته‌اند. بیشترین موارد تشخیص داده شده مربوط به بیماریهای دستگاه تنفسی ‭ ۳۰)‬درصد‭(‬ و کمترین موارد مربوط به گروه بیماریهای زنان و زایمان ‭ ۶/۲)‬درصد‭(‬ بوده است. علل گوارشی ، بیماریهای قلب و عروق ، عضلانی - استخوانی ، مراجعات برای چکاپ ، اختلالات روانی و رفتاری نیز درصد قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند. بطور کلی از یافته‌های این پژوهش می توان نتیجه گرفت که با توجه به علل مراجعه بیماران به واحدهای بهداشتی - درمانی و بیمارستانها که اکثریت آنان نیاز به ارائه خدمات سرپایی داشته‌اند. ضرورت توجه به آموزش سرپایی و تجهیز درمانگاهها در واحد و بیمارستانها مورد تاکید می باشد. محقق امیدوار است که نتایج حاصل از این پژوهش بتواند به منظور برنامه‌ریزی ، شناخت وضعیت موجود و ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی و بخصوص آموزش دانشجویان گروه پزشکی با توجه به الگوی بیماریها ، همچنین شناخت سیستم ارجاع در واحدهای بهداشتی ، درمانی و بیمارستانها ، تصمیم‌گیران را در برنامه‌ریزی‌های مربوطه یاری دهد.
موضوع : ‭Diagnostic - statistic&numerical data‬
موضوع : ‭Inpatients‬
موضوع : ‭Outpatients‬
موضوع : ‭Hospital, Public - statistic&numerical data‬
موضوع : ‭Academic Medical Centers‬
موضوع : ‭Public Health Administration‬
موضوع : ‭Community Health Services‬
توصیفگر : خدمات بهداشتی جامعه‭Community Health Services‬
توصیفگر : مدیریت بهداشت همگانی‭Public Health Administration‬
توصیفگر : مراکز پزشکی دانشگاهی‭Academic Medical Centers‬
توصیفگر : بیمارستانهای دولتی - داده های آماری و عددی‭Hospital, Public - statistic&numerical data‬
توصیفگر : بیماران سرپایی‭Outpatients‬
توصیفگر : بیماران بستری‭Inpatients‬
توصیفگر : تشخیص - داده های آماری و عددی‭Diagnostic - statistic&numerical data‬
شناسه افزوده : نیتی، جمال ، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)