خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6090
شماره مدرک : ‭ط۴۱۶‬
سرشناسه : دولتیان، ماهرخ، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه اثر ویتامین‭B6‬ و‭E‬ بر علایم سندرم قبل از قاعدگی/ ماهرخ دولتیان، شبنم منتظری؛ همکاران طرح مریم جمشیدیان تهرانی، ناصر ولایی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری و مامایی (تهران، خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به شیوع‭PMS‬ و عوارض شناخته شده فردی و اجتماعی آن و گزارشاتی که در مورد موفقیت و عدم موفقیت ویتامینهای ۶‭B‬ و‭E‬ به طور مجزا داشته‌ایم و به منظور مقایسه تاثیر ویتامینهای‭E‬ و ۶‭B‬ و گروه دارونما آنها ، این تحقیق روی دانشجویان خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال‭ ۱۳۷۹ ‬انجام گرفت. مواد و روشها: تحقیق به روش کارآزمایی بالینی روی‭ ۹۳ ‬بیمار مبتلا به‭PMS‬ انجام گرفت. تشخیص‭PMS‬ براساس سی علامت شکایتهای استاندارد آن بوده و بمیاران یکه کمتر از‭ ۳۰ ‬امتیاز داشته‌اند بعنوان موارد‭PMS‬ خفیف و بالای‭ ۳۰ ‬بعنوان متوط و شدید منظور شد. بیماران به طور تصادفی در سه گروه ۶‭B‬ و‭E‬ و دارونما قرار گرفتند و ویتامین ۶‭B‬ با دوز روزانه‭ ۴۰ ‬میلی‌گرم ، ویتامین‭E‬ بادوز روزانهmg‭ ۱۰۰‬و دارونما نیز که مشابه داروهای فوق تهیه شده بود به مدت‭ ۲ ‬ماه تجویز شد. هر سه دارو در بسته‌بندی مشابه تهیه و تجویز گردید پس از دو ماه مجددا وضعیت‭PMS‬ بررسی و تغییر وضعیت‭PMS‬ متوسط و شدید در داخل هر گروه با آماره‭McNemar‬ و بین گروهها با آماره ۲‭X‬ و نیز برای هر کدام از علائم به تنهایی ، چنانچه یک امتیاز نسبت به قبل از درمان کمتر می شد بعنوان موارد بهبود تلقی و مورد قضاوت آماری قرار گرفت. یافته‌ها: تحقیق روی‭ ۹۳ ‬نفر در سه گروه‭ ۳۱ ‬نفره انجام گرفت. گروهها از نظر عوامل موثر بر‭PMS‬ مشابه بودند قبل از درمان‭PMS‬ متوسط و شدید در گروه دارونما‭ ۲۹ ‬درصد و در گروه ویتامین ۶‭B‬‭ ۵۴/۸ ‬درصد و گروه ویتامین‭E‬‭ ۵۴/۸ ‬درصد بود ‭۰/۰۵)‬‭.(p <‬ بعد از درمان وضعیت متوسط و شدید در دارونما به میزان‭ ۱۶/۱ ‬درصد‭(N.S)‬ و در گروههای ۶‭B‬ به میزان‭ ۳۵/۵ ‬درصد ‭۰/۰۵)‬‭(p <‬ و در گروه ویتامین‭E‬‭ ۳۸/۷‬درصد کاهش یافته است ‭۰/۰۷)‬‭.(p <‬ ویتامین‭E‬ موجب بهبودی علائم روحی (عصبانیت ، افزایش اشتها ، پرهیز از فعالیتهای اجتماعی ، تپش قلب ، بی‌حوصلگی‭(‬ شد. ‭۰/۰۱)‬‭.(p <‬ ویتامین ۶‭B‬ موجب بهبودی علائم جسمی (کمردرد ، درد و ناراحتی شکم ، پوست چرب ، درد عضلانی ، درد و حساسیت سینه‌ها‭(‬ شد ‭۰/۰۷)‬‭.(p <‬ اما تفاوت بین سه گروه به لحاظآماری معنی‌دار نبود. نتیجه‌گیری و توصیه‌ها: ویتامین ۶‭B‬ و‭E‬ موجب کاهش‭PMS‬ می شود. انجام یک تقحیق برای مقایسه تاثیر ویتامین ۶‭B‬ و‭E‬ برروی علائم جسمانی و روانی به طور مجزا را توصیه می نماید.
موضوع : ‭Menstruation Disorders - drug therapy‬
موضوع : ‭Premenstrual Syndrome - drug therapy‬
موضوع : ‭Viatamin B6 - administration&dosage‬
موضوع : ‭Viatamin B6 - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Vitamin E - administration&dosage‬
موضوع : ‭Vitamin E - pharmacokinetics‬
توصیفگر : ویتامین ای - فارماکوکینتیک‭Vitamin E - pharmacokinetics‬
توصیفگر : ویتامین ای - چگونگی و مقدار مصرف‭Vitamin E - administration&dosage‬
توصیفگر : ویتامین ب‭ ۶ ‬- فارماکوکینتیک‭Viatamin B6 - pharmacokinetics‬
توصیفگر : ویتامین ب‭ ۶ ‬- چگونگی و مقدار مصرف‭Viatamin B6 - administration&dosage‬
توصیفگر : سندرم پیش از قاعدگی - دارو درمانی‭Premenstrual Syndrome - drug therapy‬
توصیفگر : اختلالات قاعدگی - دارو درمانی‭Menstruation Disorders - drug therapy‬
شناسه افزوده : منتظری، شبنم ، مجری طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)