خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6091
شماره مدرک : ‭ط۲۳‬
سرشناسه : حمیدیان، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای سطح سرمی عناصر کم مقدار مس، روی، سلنیم در مادر و نوزاد در زایمانهای زودرس و بموقع/ محمد رضا حمیدیان؛ همکاران طرح زهره شاهوردی، لیلا مهرداد
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی (تهران، بیمارستان میرزا کوچک خان، شهید اکبر آبادی، مهدیه، انرژی اتمی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: ؟
يادداشت : چاپی
چکیده : به منظور بررسی سطح سرمی عناصر کم مقدار سلنیم ، مس و روی در مادران و نوزادان در دو گروه زایمان ترم و پره‌ترم از‭ ۴۰ ‬مادر با زایمان ترم و نوزادان آنها و‭ ۴۰ ‬مادر با زایمان پره‌ترم و نوزادانشان نمونه خون گرفته شد. از نوزادان خون بندناف تهیه شد. نوزادانی که قبل از پایان هفته سی و هفتم بارداری به دنیا آمده بودند ، پره‌ترم محسوب شدند. برای نمونه‌گیری به بیمارستانهای میرزاکوچک خان ، شهید اکبرآبادی و مهدیه تهران مراجعه شد. روش مورد استفاده برای اندازه‌گیری سلنیم‭(Neutron Activation Analysis) N.A.A‬ و برای اندازه‌گیری مس و روی‭(Proton Induced X-ray Emission) PIXE‬ بود. اندازه‌گیریها در سازمان انرژی اتمی ایران انجام شدند. نتایج اندازه‌گیریها: نتایج نشان می دهند که اختلاف معناداری بین میانگین سطح سرمی سلنیم در مادران ترم و پره‌ترم ۰۰۶)‭(p <‬ و نیز بین میانگین همین عنصر در نوزادان ترم و پره‌ترم ‭۰۰۱)‬‭(p <‬ وجود دارد. اختلاف بین میانگین‌های سطح سرمی عناصر مس و روی در دو گروه مادران ترم و مادران پره‌ترم و نیز در نوزادان ترم و پره‌ترم معنادار نبود. اختلاف معناداری در میانگین هر سه عنصر سلنیم ، مس و روی در بین مادران و نوزادان هر دو گروه (ترم و پره‌ترم‭(‬ مشاهده شد. ‭۰۰۱)‬‭(p <‬ هیچ رابطه‌ای بین وزن نوزاد و سطح سرمی سلنیم ، مس و روی در دو گروه مشاهده نشد.
موضوع : ‭Neonatal Screening‬
موضوع : ‭Spectometry, X - Ray Emission - diagnostic use‬
موضوع : ‭Neutron Activation Analysis - diagnostic use‬
موضوع : ‭Infant, Premature - blood‬
موضوع : ‭Labor, Premature‬
موضوع : ‭Copper - blood‬
موضوع : ‭Zinc - blood‬
موضوع : ‭Selenium - blood‬
توصیفگر : سلنیوم - خون‭Selenium - blood‬
توصیفگر : روی - خون‭Zinc - blood‬
توصیفگر : مس - خون‭Copper - blood‬
توصیفگر : زایمان زودرس‭Labor, Premature‬
توصیفگر : نوزاد نارس - خون‭Infant, Premature - blood‬
توصیفگر : ‭Neutron Activation Analysis - diagnostic use‬
توصیفگر : ‭Spectometry, X - Ray Emission - diagnostic use‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)